Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Buna fetelor! Urmaresc opiniile de pe forum de aproape un an si am invatat multe de la voi. Acum bebelusul meu, Matei, are opt luni si ma confrunt cu o problema care sper sa nu ia amploare: a inceput sa tipe si chiar sa dea din picioruse cand vrea ceva. Episoadele astea sunt din ce in ce mai frecvente in ultima perioada. Voi va confruntati cu un asemenea comportament al bebelusilor vostri? Ce sa fac sa nu se agraveze situatia?

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Sa fie oare pt ca nu poate sa se exprime altfel dar la ce te referi cand spui ca vrea ceva?Si Oli mai tipa la masa ca vrea sa se joace si sa manance in acelasi timp sau plange isteric cand vrea in brate dar eu inca nu sunt ingrijorata.

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Simona, nu cred ca trebuie sa fii ingrijorata. La varsta asta toti copiii trec prin faza asta, este un mod al lor de exprimare si nu cred ca se poate numi ca e razgaiat.
    Si Ioana mai are episoade de felul asta cand vrea ceva sau daca nu-i convine se lasa pe spate, dar nu mi-am facut griji inca. Deja incep si ei sa aiba personalitatea lor, dar inca nu inteleg multe si in nici un caz nu trebuie certati.
    Cu timpul o sa inteleaga ce au si ce nu au voie, dar inca e devreme pentru a lua anumite masuri.

Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Sincera sa fiu, nu imi place deloc sa vad un copil care merge cu parintii in magazin (de exemplu) si se tranteste pe jos sau tipa si da din picioare pentru ca vrea sa i se cumpere ceva. Imaginea asta o am in minte cand Matei cere ceva si se manifesta astfel. Dar, probabil cand va creste mai mare si va intelege, ii voi putea explica cum sa se comporte.
    Multumesc pentru sfaturi! Pupici!

Floricica Nou Venita bombonel's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.10.2007
    Postari in forum
    96
    eu am vazut o emisiune cu un copil razgaiat si solutia a fost destul de simpla.Inainte de a incepe criza de plans sa ii atragi atentia cu altceva,si daca nu reusesti din timp sa previ criza de plans sa ii intorci spatele putin.In emisiune a mers metoda cu acel copil care avea 1 an si 3 luni.Eu zic ca e metoda buna

Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Distragerea atentiei a dat roade de cateva ori. Multumesc pentru sfat bombonel. :-*

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari