Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    mamici care ati trecut prin viroze cu copii vostri va rog sa-mi spuneti care au fost simptomele...si cum s-au diferentiat de o banala raceala? Bebelul meu a fost duminica afara (bine imbracat)l-a batut putin vantul dar...ce sa-i fac...aici la Cluj sufla in fiecare zi...mai tare mai incet...Am vazut ca dupa 10 minute nu prea ii placea asa ca am intrat in masina la caldurica. Duminica nu a avut nimic decat ca a dormit mai mult decat de obicei. Luni dimieata..nasuc infundat, tuse. Luni noapte febra (nu stiu cat)...marti febra(38,1),nasul curge inncontinuu si tuseste putin. Voi ati trecut prin asa ceva?

bebe al meu are 5 luni si o spatamana si pina acum a fost perfect sanatos. O sa mergem la doctor dar cum e cu virozele astea sigur spune ca e viroza.

Va multumesc pentru pareri

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    pt tuse ii poti da ambroxol-picaturi, dar sa intrebi medicul cate. Si eu am avut pr cu virozele chiar de cand cea mica avea 2 luni si ajungeam sa-i dau si antibiotic. Dar acum ii trece cu sirop de tuse, nurofen, picaturi de nas Opftamezone-N (nu cred ca am scris corect, am scris cum se citeste) si apa de mare de caTE ori e nevoie si curatat mereu nasucul cu Batistuta Bebelusului. Trebe tinut in casa pana se face bine, scos afara numai daca nu mai are febra si la pranz cand e cel mai cald.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    cel mai bine mergeti la doctor,el este in masura sa dea medicamentatia potrivita si plus ca da reteta compensata.
    si noua ne-a dat pt tuse Ventolin si Ketof.
    pt nasuc ser efedrinat.

Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    sal...am fost la doctor...si cum banuiam...viroza respiratorie. Am primit medicatia dar nu compensat ptr. ca este medicul particular in care am incredere..asa ca am primit..paracetamol in fundic de 4 ori pe zi si vibrocil in nasuc doar seara.
    multumesc

Floricica Nou Venita ulivius's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2006
    Postari in forum
    9
    Da.Vibrocil e f bun.Am folosit si eu pt fetita mea.Nasul se desfunda garantat.

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    eu stiu ca vibrocil se da cu ser fiziologic ca e prea puternic pt vartsta ei

Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    intradevar e f. bun vibrocilul.aseara am administrat o singura picatura in nara dreapta si mi-a dormit toata noaptea cu o singura trezire la didi. E puternic ptr. ei de aceea se recomanda utilizarea lui numai dupa varsta de 1 an...da cu cei mai mici ce facem? eu m-am descurcat si cu ser fiziologic inca din maternitate...dar ptr. ca mi-a fost teama sa nu se sufoce in somn...am facut si acest compromis...eu nu prea sunt pentru medicamante...le folosesc doar daca e neaparata nevoie...si organismul mai trebuie sa lucreze. sanatate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari