Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lilyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    10
    buna mamicilor d fetite si baietei... sunt interesata sa cumpar o pompa de san electrica, cele manuale cumparate pana acum lasa de dorit... a folosit cineva pompa san electrica?? ce parere are??? din cate am vazut eu pana acum, sunt cateva destul de "promitatoare", insa pretul lor este destul de mare... si... mi-e teama... Hai, sa zicem ca fac rost de bani?? dar daca nu ma pot folosi de ea??? baietelul meu are 4 luni... si nu vrea sa pape laptic de la mami, insa eu mai am ceva lapte si... mi-e din ce in ce mai greu sa-l storc, iar cantitatea scade de la o zi la alta. Acum, mai reusesc sa scot 150 ml maxim pe zi...

Floricica Debutanta cherry26's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.05.2007
    Postari in forum
    985
    eu cred ca te "apropii" de laptele praf!
    si sincer nu cred ca isi mai are rostul pompa pentru ca probabil in curand vei ramane fara laptic!
    asha am patit si eu, mi-a scazut cate putin cate putin pana am ramas fara!
    mai straduiehste-te cu pompa manuala!
    chiar cred ca nu mai are sens acum sa dai banii pe una electrica!
    succes!

Floricica Nou Venita lilyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    10
    multumesc pentru sfat... intr-adevar ai dreptate.. laptele lui de baza este cel praf... de la mine imi dau silinta sa scot catusi de putin in ideea ca si cei 100-150 ml conteaza... si... decat deloc bun si atat... am luat tot felul de ceaiuri de stimulare a lactatiei, (inclusiv galactogil care-i vreo 42 ron cutia),si.. daca as fi avut garantii as fi luat si o pompa mai de doamne-ajuta.. dar cum nu am, nu 'ma tine" sa ma risc, mai bine cumpar lapte praf de banii ce i-as da pe-o pompa electrica, nu???

Floricica Debutanta cherry26's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.05.2007
    Postari in forum
    985
    Pai io asha zic!
    oricum laptele de san este cel mai bun, insa sincer vb acum, pitik mea s-a schimbat total de cand am trecut-o pe lapte praf! a inceput sa ia klumea in greutate, a inceput sa doarma mai mult noaptea si uite asha!
    acum nu zic ca e general valabil, asha a fost cu picea mea!
    Lily, poti veni la CLUBUL MAMICILOR DE FETITE, chiar dak ai baietel, acolo intru mereu si dicutam!
    abia acum am vazut ca ai scris aici si ti-am raspuns tarziu, sorry!
    hai te ashtept acolo sa mai vb!
    uite link-ul:

CLUBUL MAMICILOR DE FETITE

Floricica Nou Venita sisyhavrici's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    16
    Salut. Si eu folosesc pompa de san insa am gasit ceva bunisor. E vreo 20 roni dar e buna. O folosesc de 4 luni si strang lapte in jur de 600 ml. Si la mine mai oscileaza cantitatea de lapte cand e mult cand e putin. Cica un factor ar fi si alimentatia si stresul. Eu nu am putut sa alimentez la san deoarece nu am avut mamelonul format. Si lapte am avut si am zis ca e pacat sa intarc. Dar am mai auzit ca alimentand asa e riscul de a pierde laptele. A pompa de san se numeste STONY ANGEL

cristina elena
    Guest
    Parerea mea e ca daca folosesti pompa electrica trebuie s-o faci de la inceput, imediat dupa nastere. Lilyana daca puiul tau are deja 4 luni n-are rost sa mai dai banii acum pe asa ceva mai ales ca-i dai si lapte praf.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    daca reuseste sa gaseasca o pompa buna si m ulge des sa stiti ca laptele poate reveni si mai ales daca bebe e inca mic e totusi bine sa bea lapte matern.mai incearca cu pompa manuala dar cred ca daca ai avea una buna a i reusi sa pompezi mai mult . daca ai ganduri de bebe 2 poti sa o cumperi si mai ales daca vine bine laptele cand pompezi pompa electrica pompeaza f bine.

Floricica Nou Venita bitex75's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2007
    Postari in forum
    2
    Buna.
    Prima problema: pompa.
    O pompa electrica mai ieftina este cea de la "primii pasi" care se gaseste in carfour orhideea la 1 000 000lei. Eu am una. La cea pe care am luat-o eu am constat un mic defect: alimentatorul nu oferea curent motorului la parametrii acestuia. Problema s-a rezolvat cu 2 acumulaori (in loc de baterii), pentru ca am fost destul de lenesa sa ma duc la garantie cu ea si sa le cer alt alimentator. La mine a functionat mai bine scotindu-i o piesa "stimulatorul pentru san".
    Eu mi-am luat si o pompa manuala (aceasta a fost prima) de la "stony angel" pe cea cu para de cauciuc. E mai "blinda" cu mameloanele. Am vazut de la aceeasi firma tot o pompa manuala care are actionarea cu clapeta. Consider ca aceasta
    e mai buna. Nu mi-am luat pt ca mi-am rezolvat problema cu celelalte. Ceva asemanator am vazut la o cunostinta, firma producatoare era diferita, principiul de functionare acelasi.

A doua problema: lactatia
    In primele zile dupa nastere am fost sfatuita sa beau ceai de anason cu chimen. Nu sunt sigura de eficaitatea lui pt ca eu aveam lapte mai mult decit necesar si nu imi dau seama de diferenta. Eu nu l-am mai folosit.

De-a lungul celor 3 luni si 3 saptamini de la nastere am constat ca exista variatii ale cantitatii de lapte peste zi.
    La mine cantitatea de lapte era influentata de cantitatea de lichide, odihna, somn.
    In primele zile incercam sa beau cit mai putine lichide ca sa scap de discomfortul creat de sanii prea plini. Iar de vreo luna trebuie sa beau macar 2 litri de lichide ca totul sa fie ok, desi cam la 2 zile trebuie sa ma mulg o data pe zi (dupa primul supt) ca sa-mi fie bine.
    Cind spun odihna nu ma refer la somn, ci la a elimina orice situatie de stres:
    1. Treburile casnice mai pot astepta.
    2. Iar sfaturile celor din jur trebuie urmate numai daca esti pe aceesi lungime de unda cu ele altfel ii aprobi dar faci ca tine...
    3. Uneori anumite scopuri sunt atinse numai daca ai credinta. Nu ma refer la latura religioasa ci la acea dorinta de a realiza ceva chiar daca uneori acel ceva pare de neatins. Nu degeaba se spune credinta muta muntii din loc... in limitele realului!
    4. Iesirile in aer liber iar ajuta si aici depinde de "starea sufleteasca" si situatie:
    - doar cu bebe,
    - cu bebe in colectivitatea de mamici si pitici din zona,
    - cu bebe si o persoana f. apropiata care sa ajute la ridicarea moralului...; nu una care sa te critice,
    - singura dar fara a-ti face probleme de constiinta ca l-ai lasat pe bebe cu altcineva (alt stres).
    5. Sportul ajuta la eliminarea tensiunii nervoase.
    6. Rasul combate f. bine stresul.
    Somnul sa fie "de buna calitate". Chiar daca bebe se mai trezeste noaptea incerc sa recuperez in timpul zilei.

Am mai auzit de o "prajitura minune". Am mincat in maternitate si am intrebat care este reteta, apoi am cautat-o pe net si am gasit-o ca fiind f. buna pt lactatie. Ingrediente: briza proaspata de vaci, lapte, oua. Se amesteca ingredientele se pune totul intr-o tava si se coace la cuptor. Eu am mai adaugat smintina si zahar. M-am
    cam calicit si am mincat-o pe toata intr-o zi. Eu zic ca la mine a avut efect (a fost singura schimbare fata de celelalte zile si abia mi se reglase lactatia pt nevoile bebeului... am luat-o de la capat cu mulsul dupa fiecare supt), dar acum depinde de fiecare.
    Sper ca raspunsul meu sa nu fie prea tardiv.
    Pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari