Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Buna,mamicute!Ce parere aveti,au banii puterea de a schimba un om?Eu cred ca da.Cunosc mai multe persoane care dupa ce au ajuns sa se cam joace cu banii sunt mult mai rai,ba chiar zgarciti.

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Scuze,mai rele si mai zgarcite.

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    sunt de aceeasi parere, putini oameni raman aceeasi, numai acei oameni cu frica lui Dumnezeu raman aceeasi. Ex, nasii lui Theodor si Iustinei au bani, au doua afaceri, o gradinita particulara si o afacere acasa ce o face nasul. Si nu sunt ingamfati, ne ajuta de cate ori avem nevoie si si au si ei liber. Cel putin cand e vb de finutii lor fac orice. Iar de restul nu am cuvinte...banul e ochiul dracului.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    si eu cunosc o familie SUPER!pot zice ca sunt mosieri....adik au o mosie ft mare si multe alte afaceri si sunt lapte si miere!niste oameni de nota 20!
    depinde de educatie...omul se mai educa si singur!

Floricica Debutanta camicata1976's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    958
    Sunt de acord cu tine Nico.

Parvenitii sunt o categorie aparte.[vomit][drujba]

Floricica Novice gargarusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    Eu cred ca banii au o foarte mare putere de a schimba un om, si de pericolul acesta ne avertizeaza insusi Mintuitorul atunci cind spune,,Nu adunati comori pe pamint, ci adunati-va comori in cer." In sensul ca bunurile materiale nu suntrele in sine atunci cind le consideram mijloace cu ajutorul carora putem sa ne cistigam viata eterna fericita. Investindu-le in fapte bune, ele capata valente vesnice, altfel banul devine un scop in sine.
    Banul il poate schimba pe om si inca foarte mult, daca va aduceti aminte de nuvela Moara cu noroc a lui Slavici, poate nu ati uitat unde l-a dus pe Ghita iubirea de bani.
    Concluzia lui Slavici cind banul ii dezumanizeaza pe cei din nuvela este: ,,Linistea colibei tale te face fericit, nu banii!"
    Banul nu poate sa ne schimbe numai daca ne folosim de el pentru a dobindi bunuri spirituale. Mintuitorul a mai spus, si sa nu uitam:,, Unde este comoara ta, acolo va fi si inima ta."

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Intr-adevar tine si de educatie,dar si de caracterul omului.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    eu zic ca nu suntem noi in masura sa ii criticam pana la urma pe cei care au mai mult ca noi...sa nu ajungem sa ravnim la bunul altuia si uite asa cadem in alt pacat...
    noi trebuie sa ne multumim cu cat avem pt ca se mai spune:"nemultumitului i se ia darul!"....
    si fiecare chiar daca are ceva banuti ...tot isi doreste mai mult!
    apropo de criticat...adesea sunt criticati si mai marii preoti ca au super masini si alte cele...vile,no comment!
    si acei preoti devin sminteala pt oamenii de rand!

Floricica Novice teodorabia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2006
    Postari in forum
    594
    Foarte mult poate schimba banul pe om,este adevarat ca cel mai mult conteaza educatia,dar in ceea ce priveste zgarcenia este o caracteristica a oamenilor cu multi bani,nu neaparat a celor parveniti.Cu cat are mai multi cu atat este mai zgarcit.

Floricica Nou Venita sunt mamica's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.05.2007
    Postari in forum
    82
    Ce e sigur e ca banul il scimba pe om (nu pe toti)dar pe majoritatea.Un studiu arata ca cei cu venituri medii sunt mai fericiti deoarece se bucura de ceea ce au in jurul lor(familie prieteni plimbari)iar cei bogati nu se mai bucura de nimic pt ca au totul.OARE???

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Da, asa este in general!Banul schimba omul.Sunt ff.rare cazuri, cand aceste pers. raman cu aceasi personalitate si caracter.Ajung sa-i ignore / cei din jur...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari