Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata samtex's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2006
    Postari in forum
    1.448
    AM O VECINA CARE A PRIMIT O OFERTA SA PLECE IN STRAINATATE PT 1 AN, EA ACUM E FFF CONFUZA DEOARECE AR MERGE PT. CA AU NEVOIE DE BANI SA ISI FACA O CASA ,DAR NU AR VREA NICI SA ISI LASE COPILUL,E CONFUZA,CE SA FACA IN ACEST CAZ?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    pai eu zic, ca este f.greu..si depinde cat de mic este copilul..dar parerea mea ca mai bine tati pleaca decat mami daca este necesar..este si o perioada fff..lunga..eu zic ca nu o sa reziste cu gandul non stop la copil,,,,.(parerea mea)
    Copilul are nevoie de mami.Nu ca de tati nu ar avea.
    Tati nostru este plecat de 5 luni..de fapt stiti dar este f..greu sigura..dar sa lase copilul pt un an de zile..si depinde cine are grija de el..
    in fine..sunt multe de spus...parerea mea ca nu e bine...

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    si eu sunt de aceeasi parere. mami nu trebuie s aplece de langa ccopil niciodata sub nici un pretext. mai incolo ii va parea rau cand cand isi va da seama ce pierde, ca momentele alaturi de copilul tau nu se compara nimic.

Floricica Novice anda.danila's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    460
    De aceeasi parere sunt si eu. Copilul are nevoie de aer, de papa si de mama pt. a se dezvoltat armonios. Oricat de bine s-ar descurca tatal, tot nu poate suplini lipsa mamei. Lipsa banilor nu mi se pare un argument suficient de puternic pt. a pleca de langa copilul tau. Dar...decizia ii apartine.

Floricica Avansata micki's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2006
    Postari in forum
    1.951
    eu cunosc situatia...cumnata mea a plecat in Italia cand fiica ei avea 3 ani.Aplecat cu gandul ca face bani si se intoarce acasa...dar au recut 7 ani si ea tot in Italia este.Fetita a crescut cu bunicii pana la 6 ani...iar acum e cu mama sa.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    da, trebuie sa fii tare la inima sa pleci atita timp de linga copil. DEpinde de nevoi si de inima, parerea mea.

Georgi

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    si eu sunt de parere ca ar tb. ca tatal sa incerce sa plece un copil are nevoie de mama sa indiferent de varsta lui are nevoie de zambetul, alinarile si sfaturile ei o mama nu poate fi niciodata inlocuita de nimeni oricat de apropiat ti-ar fi acel cineva(chiar si tata el nu poate tine loc de mama).Dar decizia de a pleca ii apartine ei si familiei.

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    eu nu nu mi-as lasa copiii pe mana altora, nici pe mana sotului, nu stii niciodata ce se poate intampla. Si de ce sa sufar intr-o tara straina. copilul nu simte prea tare lipsa banilor ci numai lipsa mamei. Eu am 30ani si tot nu pot sta o zi sa nu vb cu ea la tel, dar un copilas mic.

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    atatea evenimente tragice... in ultima vreme, la stiri, mai tot timpul auzi despre copii care si-au luat viata sau au incercat sa se sinucida, fiindu-le dor de parintii plecati sa faca bani prin tari straine; eu zic ca nu merita riscul...

Floricica Debutanta bellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Eu o inteleg pe vecina ta ca vrea sa-i ofere un trai mai bun copilasului si vrea sa munceasca in alta tara unde banii au alta valoare ,dar nu poate sa ii propuna sotului sa plece in locul ei?Mama ,tot mama ramane si copilul creste altfel alaturi de ea.Personal, nu as pleca de langa puiul meu indiferent de oferta...

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    dar pot pleca impreuna, si nu cred ca banii pe care ii castiga il incalzeste cu ceva pe copil. Ati vazut pe marea directoare de la Oriflame ce pr are cu baietelul de 12 ani? Baiatul a spus ca el nu are nevoie de un trai bun ci are nevoie de mama lui. Cu toate ca o vede zilnic, dar o vede doar seara si se mai intampla sa fie plecata cu zilele. Pt ce sa ai o cariera dar iti neglijezi copilul. Iar acest copil s-a inchis in el, sta mereu in camera pe PC, este la cea mai buna scoala din Buc, dar nu are rezultate bune la scoala, iar cu mama-sa nu vrea sa mai vorbeasca. De aceea se apuca astfel de copii de droguri, bautura, distractii necuvincioase, din plictiseala. E fff trist ce se intampla in ziua de azi cu femeia. Pun prea mult pret pe cariera, dar ce face cu copilul, la maturitate ii va reprosa acest lucru. Si eu ii reprosez mamei de multe ori ca nu s-a ocupat mai mult de noi, si totusi ea nu a facut o cariera ci a muncit.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari