Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ramona's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2005
    Postari in forum
    1
    Fiul meu, are 5 ani si se poarta foarte urat cu copiii de la gradinita, ii bate, rade de ei, ii face mereu sa planga. Nu stiu ce sa mai fac, fiindca educatoarea nu ar vrea sa il mai primeasca la gradinita daca se mai poarta asa.m apoate ajuta cineva?El nu este un copil rau, in rest nu ma probleme cu el,acasa e tot timpul cuminte si noi ne intelegem bine cu el.

maria
    Guest
    cred ca prima intrebare pe care trebuie sa ti-o pui este de ce face asta? Nu e felul lui, ca acasa se poarta total diferit si nu ai probleme cu el, dar ... poate la gradinita priveste colegii ca pe niste rivali, care i "fura" simpatia educatoarei. POate de asta reactioneaza asa, ca nu este placut de "a doua mama". Incearaca sa il observi cum se poarta cu copii vecinilor, de pilda.

Floricica Nou Venita golodo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2005
    Postari in forum
    27
    Eu am sa iti spun o poveste , la care numai tu draga mamica poti da raspunsul
    "A fost odata o mamica singura, de 37 de ani care a decis sa faca un copil. Crescand copilul(o fetita) a mers la gradinita, la varsta de 4 ani, un copil stralucit, meditat acasa la engleza, crescut de o doamna profesoara de matematica (deoarece bunicii nu au acceptat o fata necasatorita cu copil din flori).Copila merge la gradinita , frumoasa ca un inger , imbracata numai cu lucruri de firma , deoarece mami a ei castiga peste 1000 de eur /lunar.
    Reactia educatoarei: e rea, se poarta urat cu copii, scoate limba, nu cred ca am sa o mai tin in grupa mea. Cum adica? intreaba mamica? acasa e un copil bun, asezat, la locul lui, isi da concursul la treburile casnice, isi strange lucrurile , jucariile? ce se intampla la gradinita? Nu cumva dvs. d-na Educatoare nu stiti sa va impuneti? daca se poata asa de ce nu luati masuri? pedepsiti-o, izolati-o de ceilalti copii, dar nu ma amenintati pe mine ca nu mai primiti copila la gradinita.
    Dupa o luna copila era deja mutata la alta gradinita, de data asta era un copil bun linistit, ca acasa."
    Morala: nu cumva este vina Educatoarei?Invidia? faptul ca o mamica singutra isi creste asa bine copilul?
    Daca am aberat imi cer iertare.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Cred ca ar trebui sa incerci sa vezi daca intr-adevar copilul tau face acele lucruri urate. Daca are comoportamentul de care educatoarea copilului tau se plange, atunci trebuie sa afli care sunt cauzele acestui tip de comportament. In general copiii cand sunt mici ori incearca sa imite pe cineva sau au anumite reactii cand vor sa spuna ceva, sa atraga atentia.

Floricica Nou Venita luminita2's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    9
    cand un copil e mai rebel intr-o institutie,este catalogat ca rau si greu isi mai gaseste locul pintre ceilalti.convingete daca intradevar asta face si daca da,dece.daca nu este chiar asa mutal la o alta gradinita si vezi daca primesti aceleasi reprosuri.daca si acolo ti-se spune acelasi lucru consulta un psiholog cu incredere.asta nu inseamna ca,copilul tau are vreo problema deci ii faci un bine. p.s.:daca il muti ,in niciuncaz sa le spui de problemele lor de la cealalta gradinita

Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    9

Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    9
    scuze pt.greseli.sunt novice

Floricica Nou Venita puiutz's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2005
    Postari in forum
    106
    Ai dreptate, auram !
    Ramona, este posibil, in cazul in care educatoarea nu exagereaza, ca puiul tau sa incerce sa comunice ceva. Incearca sa fii cat mai apropiata cu el, sa-i explici cu blandete ca nu efrumos ce face si sa-i spui ca la copiii care fac asa ceva, nu le mai aduce Mosu' (sau Iepurasu' etc) darul preferat.
    Afla si reactia educatoarei la comportamentul agresiv al copilului: este posibil ca, in faza initiala, comportamentul educatoarei sa-l fi determinat pe copil sa continue, crezand el ca face cine stie ce isprava (poate la inceput pe educatoare au amuzat-o anumite cuvinte ale copilului).
    De asemeni, este posibil sa fi vazut si la alti copii un astfel de comportament.
    Oricum, trebuie sa ai rabdare si sa fi blanda, dar ferma cu el.
    Succes!

Floricica Nou Venita raluca dumitru's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    18
    Eu pot să-ți povestesc din proprie experiență. Fetița mea a mers la grădiniță la 3 ani pentru că am considerat că este mai bine să intre în colectivitate cât mai repede deoarece în jurul ei erau numai persoane adulte și nici un copil. Prima reacție: a mușcat, a bătut toți copii din grupă(deși era cea mai mică), când era certată de doamna educatoare se băga sub masă și începea să mârâie"- Sunt câine rău și mușc!" Doamna a avut o răbdare îngerească dar cu permisiunea mea a mai intrat și în ea un pic :"- Dacă ești câine rău și muști te pun în lanț! Vrei?" Acasă era copil nu cuminte, super cuminte și ascultător. Azi rău, mâine mai puțin rău, doamna răbdătoare și cu tact, poimâine copilul meu care nu putea să stea pe scaun 10 minute să ascute o poveste doamna îl ține în poală și la un moment dat:"- Doamna, a adormit cățelul!". Așa ne-am făcut mari și acum mai avem puțin și terminăm al treilea an de grădi și doamna ne spune:"- Nu credeam că v-a sta Diana pe scaun să facă fișa și acum uite ce fetiță model: desenează frumos, scrie căteva litere, participă la toate activitățile din clasă, o iubește pe doamna pe la suflețel și pe la inimioară și s-a transformat în pisică!"
    Părerea mea este că nici un copil nu poate fi chiar atât de rău să nu poată fi educat ci mai degrabă există foarte mulți educatori lipsiți de tact pedagogic.
    Eu dacă aș fi întâlnit o educatoare care să-mi spună că nu-mi mai primește copilul pentru că este rău, aș fi întrebat-o de ce practică meseria de educatoare dacă nu-i place și nu-i este dedicată?!

Floricica Nou Venita ladybird's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2006
    Postari in forum
    7
    Draga Raluca, eu te-as intreba mai intai pe tine cum simti aceasta situatie. Ce reactie ai avut la remarcile educatoarei? Ce ai vorbit cu copilul tau despre asta? Ai simtit nevoia sa afli de la el ce se intampla sau cum vede el relatia cu colegii si cu educatoarea?
    Parerea mea este ca orice este brusc sau nu este discutat inainte, inclusiv cu copilul, este foarte daunator.
    Pe de alta parte, poti incerca sa o determini pe educatoare sa spuna mai mult. Exista si o alta persoana la gradinita a carei parere despre copilul tau o poti afla?

Floricica Nou Venita flory's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2005
    Postari in forum
    115
    Cred ca problema se pune cum se simtea copilul si de ce spunea copilul ca este "catel care musca"; intr-adevar, la trecerea intr-o colectivitate cum este gradinita, este bine sa se discute si sa se pregateasca inainte copilul. Conteaza, intr-adevar foarte mult ca educatoarea sa-si faca meseria cu placere si sa-i iubeasca pe cei mici.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari