Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita leonardo2007's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2007
    Postari in forum
    4
    Buna

As vrea si eu cateva pareri de la voi.

Incercam cam de 1 an sa avem un copil si deocamdata nimic.

Examenul ginecologic a fost ok la doctorite diferite.

Acum 4-5 luni mi-a intarziat ciclul cam o saptamana iar la doctor mi-a spus ca aveam un chist functional care s-a eliminat o data cu menstruatia. Aceasi chestie s-a repetat la ciclul urmator.

Doctorita mi-a dat anticonceptionale o luna si aceste chist functional a disparut. Anticonceptionalele le-am terminat pe 6 Iunie.

Am incercat inca o luna si nimic. In acest timp mi-am facut analizele hormonale in a 3-a zi de ciclu :

FSH : 4.94

LH : 3.27

Estradiol : 46

Prolactina : 21.64

Nu stiu daca sunt valori ok, nu am apucat sa vorbesc cu doctorita de rezultate.

Si sotul si-a facut spermograma si a iesit foarte bine.

Atat luna trecuta cat si luna asta cand mi-a venit menstruatie, in ziua 28, a venit foarte putin si maro (a durat 2-3 zile) si abia apoi a inceput normal. Stiti de la ce poate fi asa? Ultimele menstruatii au fost pe 11 Iulie si 12 August (azi).

Dupa menstruatia de zilele astea, doctorita mi-a recomandat sa fac histerosalpingografie sa vad daca trompele uterine sunt ok. Nu stiu ce sa mai incerc altceva.

In ultimele 2 luni am facut teste de ovulatie. Din teste mi-a iesit, atat luna trecuta cat si acum 2 luni, ca am ovulatie in ziua 19-20-21, mai tarziu decat de obicei.

Temperatura bazala nu a fost totusi foarte ridicata in perioda aia (max 36.7, 37). In rest era cam 36.4.

Am uitat sa precizez ca am mai ramas insarcinata mai demult, acum 5-6 ani, tot cu sotul meu, dar atunci am facut avort la cerere.

Astept sugestiile voastre.

Multumesc.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    ar trebui sa vezi daca nu ai trompele infundate
    si stiu ca astea se rezolva cu operatie

Membru inregistrat la
    12.08.2007
    Postari in forum
    4
    pai nu asta face histerosalpingografia?
    m-am programat in 2 zile.
    o sa va scriu ce rezultat am.

in afara de aceasta procedura, mai sunt alte analize ?

Membru inregistrat la
    12.08.2007
    Postari in forum
    4
    rezultatul la histero e ok. trompe permeabile. si nu m-a durut deloc.

acum, singura chestie in neregula pare a fi ca ovulatia (asa cum am masurat-o eu cu teste in ultimele 2 luni) e in ziua 19-20-21 ...cam tarziu ..fata de perioada normala ...12-14.

asa ca doctorita mi-a dat duphaston (15 pilule), incepand cu ziua a 11-a.

sa speram ca asa ovulatia se va regla...

va anunt

Floricica Nou Venita belebusa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.01.2007
    Postari in forum
    17
    buna,mai sunt cateva investigatii de facut!ar trebui sa iti monitorizeze prin ecograf ovulatia,apoi daca e totul in regula cu ovulatia,se va face o histeroscopie,apoi o laporoscopie!e greu si trebuie multa rabdare,si din partea ta si a doctorului,dar merita daca vrem un bebelus!eu de 2 ani incerc,si abia acum am ajuns la histeroscopie!

Floricica Nou Venita mihaelardh1's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2007
    Postari in forum
    3
    Sfatul meu e sa nu mai pierdeti vremea cu asa de multe teste. Dupe histerosalpinografie, incercati inseminare artificiala sau chiar fertilizare in vitro. Eu am pierdut vremea cu teste si intre timp, FSH-ul a crescut asa de mult ca Dr a decis ca numai sunt un candidat bun nici macar pentru FIV. Solutia pentru mine este donor de ovule.
    Mult succes!

Floricica Nou Venita elena-camelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    16
    buna sunt camelia, si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. eu am facut si histero si de degeaba . tot nu am reusit sa fac un bebe. eu cu sotul meu ne chinuim de aproape 3 ani . analizele au iesit bine dar bebe tot nu vine. am facut si doua inseminari artificiale si tot degeaba. cred ca singura solutie este fertilizarea in vitro.
    bafta multa.
    mai tinem legatura.

Floricica Nou Venita elena_marin4891's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2008
    Postari in forum
    5
    Buna fetelor,eu am fost operata laparoscop pentru o extrauterina,acum ma refac.Peste 3 luni doctorul meu vrea sa fac o histreosalpingografie,desi in timpul op mi-a testat si cealalta trompa si a spus ca este infundata.Mi-a dat ca alternative laparoscopie pentru desfundarea trompei sau FIV.As fi vrut sa stiu daca in urma desfundari trompei a reusit cineva sa faca un bb natural.

Floricica Nou Venita vaya's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2007
    Postari in forum
    7
    buna, diagnosticul care mi-a fost pus a fost deasemeni :trompe infundate. sfaturile care mi-au fost date de catre doctori (am cerut parerea la mai multi)au fost s anu mamai chinui cu desfundarea lor ca sansele sunt mult prea mici , acum conteaza si de fiecare organism si de norocul fiecaruia.deci am recurs la fiv , l-am facut luna trecuta..acum astept.....sa vedem care sunt rezultatele...deja am dureri de burta si simptome asemanatoare menstruatiei...si ma tem ca rezultatul nu va fi tocmai cel dorit...dar eu inca sper....va doresc mult noroc!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari