Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Fetelor, va rog sa-mi dati si mie un sfat. Pana acum i-am dat lui Vladutz suc de fructe, supita si cereale.

La supita am inceput sa-i pun si legumele faramitate, le pasam printr-o strecuratoare.

As vrea sa incep sa-i bag si pulpa de fructe in suculet si nu am blender ca sa fac piureul si nici nu pot sa-mi cumpar. Mi-am luat doar storcator de fructe.

Intrebarea mea este cum sa fac piureul de fructe/legume fara ajutorul blender-ului?

Sa folosesc o razatoare de sticla? Merge?

Floricica Debutanta laura81's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2007
    Postari in forum
    620
    Buna,

Nu sunt chiar in masura sa-ti dau sfaturi despre asta pentru ca noi maine incepem de-abia diversificarea,insa eu mi-am pus in plan sa dau fructele pe razatoare si apoi sa me amestec putin cu mixerul.Sper sa iti reuseasca.Bafta

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Multumesc pt raspuns. O sa incerc metoda asta. La mixer nu ma gandisem, cred ca va merge, dar, in privinta razatoarei, prin cea de sticla nu se da prea bine si cea din inox nu este recomandata. O sa incerc cat de cat prin cea de sticla si apoi cu mixerul. Sa vedem ce iese.

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Cu blender-ul piureul iese ca o pasta, iar cu razatoarea vor ramane niste bucatele putin mai mari, eventual foloseste partea cu gaurile cele mai mici.
    Sau o alta varianta ar fi sa fierbi legumele mai mult si atunci se zdrobesc mai usor.
    Cat despre fructe, nu stiu ce sa zic...

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Si mixer-ul ar trebui sa aiba cutitul acela ca la blender. Cam toate au.

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Multumesc pentru raspuns!
    Cu legumele ma descurc, fiind fierte bine le pasez printr-o strecuratoare, dar cu fructele.......

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Nici eu nu am avut, si le-am dat fructele cum am putut pe razatoarea de sticla, apoi cu furculita, si Doamne ajuta.
    Dar noi am ajuns pe acolo la 7 luni, ca am inceput foarte tirziu.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    O prietena folosea ce ramane in storcator ,partea solida mai maruntita si o amesteca cu sucul de fructe.

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Da, si asta ar fi o metoda. Dar mai raman si parti mai mari....

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    de aceea am spus sa alegi ce este maruntit,stiu ca raman si bucati mai mari.

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Sorry! Am inteles, dar am citit pe graba si nu am inteles de prima data.
    Multumesc de sfaturi!
    Chiar acum am incercat sa razui mar pe o razatoare de sticla. Se razuie ff fin, ca pireul. O sa vad cum va fi si cu alte fructe.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari