Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita procri's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2006
    Postari in forum
    216
    Cum ati procedat la aniversarea primului anisor? am inteles ca nasa ii va taia motul si ca ii vom pune mai mult lucrusoare pe o tava din care el va alege. Voi ce ati pus pe tavita? ce au ales bebelasii vostrii? si ce semnificatie au toate acestea?

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    am sa postez ce mi-a trimis o prietena mai in varsta,pe mail:) cu referire la asa zisele traditii!

"Hai sa-ti explic cam cum stau lucrurile:
    Eu sunt din Bucuresti si la noi se rupe turta la fetite.Mamica sau nasa fac un colacel ca la mirese,inchina fetita si rupe turtita in patru si o arunca celor care sunt acolo.Dupa asta ii da fetitei cadoul.Pe o tava se pun:o papiota cu atza,un pix,un inel,o carte si bani;NEAPARAT RUJ CA DE ASTA AM UITAT.Ii dai tava fetitei si ea alege ceva.Gata ceremonia,copilul plange speriat si oaspetii trec la baut si dans.
    Aici in Dobrogea se taie din perisor.Se alege o suvita subtire(sa nu scalpezi copilul) din patru puncte ale capului(ca atunci cand vrei sa-i prinzi o fundita),o legi cu o panglica si nasa ii taie suvita asta.Pupa copilul,ii da cadoul si se vine cu tava aia de care ti-am mai spus.Asta-i ceremonialul motzului.A,am uitat:cand ii taie din perisor sa nu uite nasa sa-i puna un banutz pe motz(cat de mic,dar sa fie)..."

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    eu stiam de varianta din Dobrogea:)
    si asa am facut!

Floricica Avansata micki's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2006
    Postari in forum
    1.951
    noi le-am facut pe amandoua...eu am cumparat colacelul si nasa i l-a rupt deasupra capului, apoi i-a luat din par!
    aaa uitam noi suntem din Moldova!

Floricica Novice pintilie gabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2007
    Postari in forum
    477
    EUam cumparat 2 colaci unu mare si unu mic...cel mare l-am dat cumatrilor iar cel mic moasei...cu colacul mic tinut sus deasupra capului lui rob cumatra a taiat cate un pic din par in forma de cruce frunte perciuni si ceafa....apoi cu parul tuns la prins cu un pic de ceara si cam atat...aaa si cadou cumatrilor in loc de camasa si material

Floricica Novice pintilie gabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2007
    Postari in forum
    477
    apoi se pune tavita cu tot ce ne convine si copilul alege ce ii place si cam atat

Floricica Nou Venita myrela's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2007
    Postari in forum
    78
    Noi sambata trecuta am rupt turta Elenei.Nasa a facut o turta ca ptr mireasa,a inchinat copilul si a rupt-o deasupra capului,apoi din 4 colturi in forma de cruce taie putin perisor pe care il pastrezi.Pe o tava am asezat pieptan,inel,pix,caiet,carte,parfum,bani,ruj,foarfeca.Elena a ales pieptan(cocheta),caiet,carte(ii va placea la scoala sau va fi un elev bun la scoala),bani(prosperitate,bogatie).
    Dupa aceea nasa a imbracat-o in hainute cumparate de ea.
    Am uitat sa spun ca dupa ce se rupe turta se pun bani in san
    ca la mirese atunci cand se ia voalul.
    Cam asa este traditia legat de turta ptr fetite la 1 anisor.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    multumim Myrela.
    si noi pe 26 mai vom rupe turta,,si chiar aveam nevoie de sfaturi..
    Felicitari Elena pt alegerea de pe tavita!

Floricica Nou Venita procri's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2006
    Postari in forum
    216
    va multumesc fetelor pentru traditiile cunoscute de voi si pentru modul cum ati procedat. Cautam subiectul la copilu 1-3 ani .....acolo am vrut sa-l postez si acolo era normal.....cand colo l-am postat la cei sub un anisor dar se pare ca si aici au fost mamici care au stiut despre taiatul motului si deci inca odata multe multumiri.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    ehhhh fetelor e prima data cand citesc sau aud despre asa ceva.....cu taiatul motului si cu turta....se practica la noi asa ceva.?....eu nu stiu...sunt ortodoxa din ardeal da n-am mai auzit de asemenea obiceiuri.......

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    da se practica obiceiul cu taiatul motului la ortodoxi nu stiu daca si la catolici.Ce mare s-a facut Luca de cand nu am mai fost pe aici!Si tare frumusel!Si sta si in fundulet!
    am fost plecata si nu am avut net si cand m-am intors acasa netu era stricat ,azi l-a reparat sper sa tina ca din cauza furtunilor mereu se strica
    va pup !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari