Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta evaeva's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2007
    Postari in forum
    847
    buna, am o nelamurire am fost la ginecolog si am facut un examen eco si un papanicolau, toate mi-au iesit bine, dar m-am tot documentat si am vazut ca este indicat si sa faci o analiza de sange, toxoplasmoza,listeria,rubeola,vsh,tgo sitgp,colesterol,coaulograma,sumar de urina,urocultura voi ati facut asa ceva? atunci doctorul mi-a zis ca nu mai trebuie sa fac nimica si ca ne intalnim cand o sa vina bebe, si atunci ajunge sa-mi fac analizele de sange si etc. dar eu nu mai stiu poate nu ar trebiu sa citesc atata pe net

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Eu zic ca este bine sa iti faci aceste analize. Ele oricum trebuiesc facute la inceputul sarcinii. Este vorba de testul TORCH. Este bine sa fie facut inainte de sarcina, ca daca doamne fereste este vorba de una dintre aceste boli, se pierde sarcina ( toxoplasmoza, listeria...etc) Asa ca eu zic ca este mai bine sa previi decat sa tratezi. Analizele de sange cum ar fi VSH, colesterol... la urina eu zic ca nu e musai sa le faci. Insa zic ca TORCH-ul este important.

Floricica Nou Venita miki77's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2007
    Postari in forum
    99
    Eu nu le-am facut decat dupa ce am ramas insarcinata, daca tu vrei sa le faci innainte, cred ca e foarte bine. Poti sa iei o trimitere de la medicul de familie sau sa mergi la o clinica particulara. Bafta!

Floricica Debutanta evaeva's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2007
    Postari in forum
    847
    mersi de raspunsuri si stie cineva cam cat costa un examen HCG din sange?

Floricica Nou Venita bluekidoo's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    14
    eu si sotul meu am inceput sa ne gandim la un bebe, dar innainte de al concepe vrem sa facem niste analize.. in afara de analizele mentionate mai sus ar mai fi ceva ce ar trebui facut?
    sotul meu vrea sa fie sigur ca atunci cand coloana mea va putea suporta presiunea sarcinii si ca voi putea duce la bun sfarsit sarcina fara probleme pentru mine si pentru copil... de asemenea am dori sa stim daca structura mea osoasa va putea suporta sarcina.. mi-ati putea spune cam ce analize si teste ar terbui sa fac si cu cat timp innainte de conceptie sunt rezultatele relevante (in conditia in care vrem sa facem copilul peste 1 an 2)?

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    bluekidoo, ginecologul iti va raspunde cu siguranta acestor intrebari

Floricica Avansata rabiamohamed's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2007
    Postari in forum
    1.457
    eu am facut toate aceste analiza inainte de a ramane gravida , cand ne am hotarat sa avem un bebe , e fff important pt a le face , exista pers care au microbi in corp care omoara fatul te rog dute si fale sunt scumpe dar pt copil se merita eu am dat in jur de 9 mil
    succes

Floricica Nou Venita amira78's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    13
    pai nu v-a venit cm?numai inteleg nimic!!!!!

Floricica Cu Vechime violetatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    Asa am zis si eu...probabil ca a gresit cand s/a exprimat...

Floricica Nou Venita amira78's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    13
    probabil ca sa exprimat gresit de emotie

Floricica Avansata rabiamohamed's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2007
    Postari in forum
    1.457
    pai da inainte de a ramen gravida
    inca nu sunt gravida
    le -am facut dr mi le a dat de facut toate analizele complete si inclusv hiv , hepatita ,rh , sifilis , analizele la urina puls inca o gramada ,
    am platit cam 9 mil pe ele
    astea trebuiesc inaite de a ramane , in caz de apar ceva prob sa se poata urma un tratament
    la noi multumim lui dumnezeu totul a fost bine
    acum sper ca m ati inteles ?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari