Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaela_gl's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2007
    Postari in forum
    1
    nu stiu ce lapte sa aleg......medicul meu pediatru mi-a recomandat lapte de consum din alimentara(1,5%)......pt ca baiatul meu seara, nu primeste destul lapte de la san, (banuiesc ca nu mai am suficient),si nu poate sa adoarma.....ce ma sfatuiti"?

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    vezi ca mai e un topic"Lapte formula"pag 2

Floricica Nou Venita monica savu's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2007
    Postari in forum
    11
    ca varsta are bb tau? am avut si eu aceasta senzatie de cateva ori, dar m-am inselat. Bea "ceai pt. secretie lactata" de la farmaciile HelpNet, ia Nutri Natal 3cps/zi, consuma 0,5 litri (cel putin) de lactate/zi, pune-l sa suga de cate ori vrea, odihneste-te mai mult, cand doarme bb dormi si tu sau macar stai langa el in pat, lasa treburile casei, nu te bucura ca le faci in liniste. Dupa ce faci toate astea o sa ai lapte suficient. Sunt sigura!!!E pacat sa-i dai lapte praf, o sa-ti dispara de tot laptele tau.

Floricica Nou Venita pufyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2007
    Postari in forum
    15
    eu ii dau milumil 2. Medicul mi-a spus ca e cel mai bun!!

mischa2000
    Guest
    Parerile sunt impartite.
    Humana e cel mai scump si mie mi se pare ca se dizolva cel mai greu.
    Nan i-a placut fetitei mele. L-am preferat si eu din cauza modului de ambalare-depozitare : cutie metalica.
    Milumil se pare ca e mai dulce.
    Eu consider ca sunt la egalitate.
    Vorbind de medici, in Galati Baciu recomanda Nan-ul.

Oricum daca bebe nu are un an sa nu ii dai lapte de vaca.
    Chiar daca este cam costisitor, merita.
    Iar daca cumperi lapte la cutie Dorna 1.5% tot e scump.
    In vacile de "incredere" eu nu am incredere. Nu stii in ce vase colecteaza mamaia laptele, cat e de curata pe maini cand il mulge.
    Asa industrial cred ca totul este steril.

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    si eu tot nan folosesc si sunt multumita de el. lui bebe ii place. si nu e nici asa scump ca celelate.

cristina elena
    Guest
    Eu nu cred ca exista "cel mai bun lapte"
    Nu putem spune care e cel mai bun, fiecare copil prefera un anumit tip de formula de lapte.
    De asta trebuie tinut cont atunci cand nu mai alaptam la san, ce tolereaza si ce-i place copilului.
    Mie mi s-a recomandat milumilul dar nu s-a invatat nici cum fetita mea (nu i-a placut) asa ca am trecut la nan pe care l-a baut cu placere.
    Si mai era si comod modul de ambalare dupa cum a mai spus o mamica.

Si e de preferat sa evitati pana la 1 an sa dati laptic de vaca. Sunt atatea formule de lapte praf daca va refuza sanul; nu are rost sa fortati stomacelul asa devreme cu lapte de vaca.

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    ai dreptate. si eu stiu ca laptele de vaca nu se da pana la un an.
    e adevarat ca e cel mai sanatos, dar eu nu cred ca e bun pt bebei. e gras.

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    Noi folosim NAN si seby a crescut foarte bine.
    Eu sunt multumita.
    Fiecare mamica alege laptele praf pe care il accepta bb.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Noua ni s-a recomandat Milumil,am trecut la Milumil 2 si nu am incercat altceva.

Floricica Nou Venita sandra_c's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2007
    Postari in forum
    7
    Iti descriu pe scurt evolutia copilului meu si sper sa te ajute. De la nastere nu am avut destul lapte. Datorita voua, am aflat ce ceaiuri sunt bune pentru lactatie (multumesc!), am fost si la medicul homeopat - degeaba! Orice am facut, copilul meu nu s-a saturat. Precizez ca a mancat ENORM in primele doua luni; a luat 1,25 kg in prima luna si 1,4 kg in a doua, desi la nastere a avut 3,3 kg. Prin urmare, am continuat sa ii dau in palalel laptele praf pe care i-l dadusera in maternitate - Humana. Dupa varsta de doua saptamani, imi facea crize pentru ca ii dadeam laptele praf cu lingurita si pediatra mi-a zis sa ii introduc noaptea biberon. Mi-a fost tare frica sa nu-mi refuze sanul, dar nu s-a intamplat nimic. Mare surpriza, la 2 luni mi-a refuzat laptele praf, deci si biberonul. Vreo 2 saptamani am incercat sa-mi stimulez lactatia, dar lui ii era in continuare foame si nu lua in greutate. Prin urmare, l-am "convins" sa manance din nou lapte praf, paralel cu san. Insa nu a acceptat nici Humana, nici Milumil. Salvarea a fost Lactana, pe care si acum (la 7 luni) ii mananca cu placere. Este cel mai asemanator cu laptele matern (se vede si in biberon ca are alta consistenta fata de Humana sau Milumil) si are Bifidus Esensis, ceea ce ne-a ajutat sa evitam episoadele de constipatie. Deci, alege ce crezi ca e mai bine pentru tine. Ai, totusi, grija cu biberonul! Cica al meu copil este o exceptie - majoritatea refuza sanul cand dau de biberon. Eu am folosit tetine Nuk, formatul mare, care se spune ca imita foarte bine sanul si sunt cele mai bune in alimentatia combinata. Mult succes!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari