Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita jeni_81's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    10

Stomatologul lui bebe

buna fetelor,am si o probl. si nu stiu cum sa procedez.De ceva timp am obs.ca dintisorii bb.de jos au un contur maroniu,un fel de tartru,sper sa nu fie carie,dar acum si dintisorii de sus sunt la baza galbui,de aceea cred ca trebuie sa mergem de urgenta la medic,iar aseara la periaj a sangerat putin si il deranja,apropo baietelul meu are 1,7 luni.Va rog cine a trecut prin asta sa-mi zica o parere si sa-mi recomande un stomatolog ,daca se poate in zona titan.mersi astept opinii.

Floricica Senior ananutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2007
    Postari in forum
    2.576
    Te pup!!Ma cheama Ana, sunt o fosta aspiranta(de 4 ani). actuala mamica!!
    Intamplarea face ca sunt si medic stomatolog:)
    Ce are bebelul tau se numeste carie de biberon.Cu siguranta ca adoarme cu biberonul in gura ori ii dai lichide cu zahar..la dintii de sus tot acelasi lucru..asa poate debuta, ca o liniuta galbena.Normal ca il deranjeaza, in curand o sa-l doara.Tu il speli pe dinti?are periuta?

Moderator Floricica Veterana Tinker_Bell's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2009
    Postari in forum
    10.707
    Buna Ananutza,o sa-mi permit sa te intreb si eu ceva,daca vrei sa-mi raspunzi!!Aceeasi carie de biberon i-a facut si fetitei mele dintzisorii de sus praf,sunt mancati pana la gingie,acum se misca unul de jos si doctorul a zis ca in momentul in care incep cei de jos sa se miste sa merg sa-i scoatem pe cei 4 de sus!!Tu ce parerea ai,sa mergem sau sa asteptam sa se miste ca lumea cel de jos?

Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    10
    Citat Postat de ananutza Vezi mesajul
    Te pup!!Ma cheama Ana, sunt o fosta aspiranta(de 4 ani). actuala mamica!!
    Intamplarea face ca sunt si medic stomatolog:)
    Ce are bebelul tau se numeste carie de biberon.Cu siguranta ca adoarme cu biberonul in gura ori ii dai lichide cu zahar..la dintii de sus tot acelasi lucru..asa poate debuta, ca o liniuta galbena.Normal ca il deranjeaza, in curand o sa-l doara.Tu il speli pe dinti?are periuta?
    Buna Ana,mersi pt raspuns,da il spal pe dintisori si nu doarme cu biberonul in gura.Intrebarea mea este ce este de facut pt. ca avem doar 2 dintisori jos si 4 sus+4maselute si azi am obs la maseluta de sus ca este putin atinsa de carie iar teama mea este ca in momentul in care ii cresc si ceilalti sa nu pateasca la fel,ce este de facut in cazul acesta?Maine o sa caut un stomatolog,te rog sa-mi spui daca poate sa faca ceva,sa curete si sa trateze cumva dar n8u stiu daca se poate la aceasta varsta.

Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    10
    Citat Postat de raludeea Vezi mesajul
    Buna Ananutza,o sa-mi permit sa te intreb si eu ceva,daca vrei sa-mi raspunzi!!Aceeasi carie de biberon i-a facut si fetitei mele dintzisorii de sus praf,sunt mancati pana la gingie,acum se misca unul de jos si doctorul a zis ca in momentul in care incep cei de jos sa se miste sa merg sa-i scoatem pe cei 4 de sus!!Tu ce parerea ai,sa mergem sau sa asteptam sa se miste ca lumea cel de jos?
    Buna raludeea,tu cand ai dus fetita la dr.stomatolog?acum dupa ce i s-a mancat dintisorii?vreau sa stiu daca ai dus-o decum ai obs.ca se ingalbenesc si ce ti-a raspuns medicul pt.ca noi suntem in aceasta faza si mi-e teama de raspunsul pe care o sa mi-l dea.Mersi

Membru inregistrat la
    27.11.2007
    Postari in forum
    2.576
    Citat Postat de tenejeni Vezi mesajul
    Buna Ana,mersi pt raspuns,da il spal pe dintisori si nu doarme cu biberonul in gura.Intrebarea mea este ce este de facut pt. ca avem doar 2 dintisori jos si 4 sus+4maselute si azi am obs la maseluta de sus ca este putin atinsa de carie iar teama mea este ca in momentul in care ii cresc si ceilalti sa nu pateasca la fel,ce este de facut in cazul acesta?Maine o sa caut un stomatolog,te rog sa-mi spui daca poate sa faca ceva,sa curete si sa trateze cumva dar n8u stiu daca se poate la aceasta varsta.
    Atunci ii dai ceai indulcit, ii dai miere??Tine biberonul in gura mult timp?inmoi suzeta in glicerina boraxata si adoarme cu ea??
    Ideea este ca trebuie tratate aceste carii, ele evolueaza exact ca la adulti si ajung la nerv..nu vrei sa stii cum e sa tratezi un copil atat de mic pe canale, ce durere au si cu ce spaima raman toata viata de stomatolog!!Mai ales ca lor nu li se poate face anestezie, se omoara nervul cu un fel de pansament local aplicat in dinte, un fel de arsenic modern.
    eu am avut pacienti de 2 ani la facultate.A fost un chin si pentru ei, si pt mine..asa ca nu astepta sa evolueze si sa ajunga la nerv..in ce oras stai?

Membru inregistrat la
    27.11.2007
    Postari in forum
    2.576
    Citat Postat de raludeea Vezi mesajul
    Buna Deea!!Cum sa nu vreau sa-ti raspund???
    Eu nu as scoate niciun dinte de sus, indiferent cat este de cariat.Sa-ti spun si de ce:daca dintii de lapte inca nu se misca, inseamna ca mugurii dintilor definitivi nu sunt gata de eruptie.Mai poate dura jumatate de an ca incisivii sup sa erupa dupa ce cei inferiori au iesit pe arcada.Asta inseamna ca daca i-ai scoate fortat pe cei de sus, pana sa erupa dintii de dedesubt(adica cei definitivi), vecinii lor, incisivii superiori laterali pot migra in locul celor extrasi iar cand cei definitivi vor vrea sa erupa nu vor mai avea loc si vor erupe ori mai in fata, ori mai in spate..uite asa apar incongruentele dentare si trebuie mai apoi sa punem aparate ortodontice..
    Sfatul meu:trateaza medicul atat cat poate dintisorii fff cariati si ii lasa pe loc, pana cand se misca singuri si cei de dedesubt sunt gata de eruptie?Ai inteles?am fost clara?
    Poooop!

Membru inregistrat la
    27.11.2007
    Postari in forum
    2.576
    Prevad ca acest topic se va prelungi!!
    Dar mi-e-mi face placere, acum am timp sa dau sfaturi ca sunt in concediu de crestere a copilului, peste 1 an jumatate voi fi la cabinet si nu voi mai avea timp deloc!!

Moderator Floricica Veterana Tinker_Bell's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2009
    Postari in forum
    10.707
    Multumesc mult de tot Ananutza,de asta-mi era teama si mie!!O sa tin seama cu siguranta de sfatul tau!!
    Tnejeni eu am fost cu fata cum am vazut ca au inceput sa-si schimbe culoare,si mi-a dat recomandat medicul sa-i dau pastilute cu flour si asta am si facut,dar degeaba!Cand au inceput deja sa se macine a zis sa o las asa ca oricum se vor schimba!

Floricica Debutanta alebia's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2009
    Postari in forum
    859
    Cum se trateaza caria de biberon?

Membru inregistrat la
    27.11.2007
    Postari in forum
    2.576
    Nu ai de ce Deea!!!!
    Caria de biberon se trateaza ca orice carie:cu freza si cu obturatie coronara!
    Alt sfat:nu mai este cazul folosirii Zima fluor, laptele formula are suficient fluor pentru necesarul zilnic al copilului, altfel riscam sa facem intoxicatie cu fluor daca administram in plus prin Zima fluor!
    Indicate sunt doar aplicatiile locale de fluor, de catre stomatolog, cele sub forma de geluri, dar dupa varsta de 6 ani.Pana atunci, periuta de dinti si pasta de dinti de copii aplicata pe periuta nu mai mult de un bob de mazare, atat!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari