Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

A folosit cineva aceasta masca?

buna. am o fetita de 22 de luni si avem o problema, de 2 saptamani tuseste , a luat tratament anitibiotic amoxil sirop si aerolin sirop timp de 7zile,doctora mi a dat 8 zile dar sa ivit o anumita problema si am sarit peste.. :( nu prea mai tusea, decat f usor si de 2 ori maxim , am lasat-o 2 zile am crezut ca ii va trece de la sine, nu ia trecut si altfel am sunat doctora si mi a zis sa ii mai dau 2 zile aceleasi siropuri , desi ma indoiam ca dupa o pauza de 2 zile ar mai ajuta ceva.dupa aceste 2 zile a inceput sa tuseasca mai rau si m am dus cu ea sa o vada. tin sa precizez ca tuseste de 3,4 ori pe zi , dar este o tuse grea (productiva cred) si mi a recomandat aceasta masca si sprei aerolin Inhaler si inca unul o sa ma uit cum se numeste sa vad zic, ce vroiam eu sa intreb este daca a mai folosit cineva aceasta masca si daca a dat rezultate. multumesc si astept un raspuns si o parere.
    http://www.trudellmed.com/consumer-health/aerochamber-plus-flow-vu

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Eu o am pe cea galbena de la 1-5 ani . daca nu intelegeti a-ti putea da la traducerea pagini , dar nici pe mine nu ma lamurit f tare.. as dori sa stiu daca exista si in romania aceasta masca si daca cineva a mai folosit si ptr ce.. ? la noi este faptul ca nu ia trecut tusea de 2 sapt. si mi a mai dat inca un antibiotic Claripen , care nu i l am luat , am fost si la un alt medic cum am fost sfatuita pe comunitate si mi a spus ca aceasta masca si spreiurile ar fii de ajuns. :( voi ce parere aveti?

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    buna! noi folosim ceva asemanator, babyhaler se numeste...E o alternativa la tratamentul cu aerosoli(aparatul de aerosoli). Noua ne-a fost recomandat tratamentul cu pufuri luna trecuta dupa o pneumonie.Am stat internate in spital o saptamana,am facut antibiotic si tratament cu aerosoli de 3 ori/zi iar la externare ne-a recomandat sa facem pufuri cu flixotide de 50mg timp de 2 luni...2 pufuri dimineata si 2 pufuri seara.
    Pe fetita mea, dr o suspecteaza si de un astm bronsic si de aceea ne-a prescris tratamentul cu pufuri si antihistaminice.
    Babyhalerul are instructiuni de utilizare,e important ca valvele sa fie corect puse iar tu sa-i tii masca pe fata copilului in jur de 20-25 de secunde ca el sa respire substanta care v-a prescris-o medicul.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Imi pare rau sa auda ca fetita ta are probleme de sanatate. Iti pot recomanda ceaiul de cimbisor este foarte bun pentru tuse , si siropul din muguri de brad cu propolis. Sprey in gat tantum verde daca are gatutul iritat si vitamina C.Sanatate multa !

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    daca e recomandare de la medic cu siguranta ca o sa ii faca bine,iti urez insanatosire grabnica si sa ne spui tu daca a dat rezultate rapide in vindecare

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de angel24 Vezi mesajul
    buna! noi folosim ceva asemanator, babyhaler se numeste...E o alternativa la tratamentul cu aerosoli(aparatul de aerosoli). Noua ne-a fost recomandat tratamentul cu pufuri luna trecuta dupa o pneumonie.Am stat internate in spital o saptamana,am facut antibiotic si tratament cu aerosoli de 3 ori/zi iar la externare ne-a recomandat sa facem pufuri cu flixotide de 50mg timp de 2 luni...2 pufuri dimineata si 2 pufuri seara.
    Pe fetita mea, dr o suspecteaza si de un astm bronsic si de aceea ne-a prescris tratamentul cu pufuri si antihistaminice.
    Babyhalerul are instructiuni de utilizare,e important ca valvele sa fie corect puse iar tu sa-i tii masca pe fata copilului in jur de 20-25 de secunde ca el sa respire substanta care v-a prescris-o medicul.
    Dupa cum spuneam a luat tratament 10zile si nu ia trecut tusea . tusea mai usor si am crezut k ii va trece de la sine,dar m am inselat.. dupa 2 zile cand am dus-o la doctora a ascultat-o si a zis k numai are bronsita, diagnostic dat de ea in urma cu 10 zile, dar daca eu zic k tuseste (ptr ca ia zis sa tuseasca dar nu stie ca este mica) atunci ea treb sa ii de-a tratament, ia dat acest aparat (MASCA) .. Si 2 spreiuri , aerolin , respectiv flixotide .. din aerolin sa ii dau de 3 ori pe zi si flixotide dimineatza si seara. dar mi a mai dat si un sirop antibiotic care mi sa parut deja prea mult. prea exagerat la diferentza de 10 zile sa ii dau alt antibiotic si aceeasi parerea a avut-o si un pediatru de la un spital de stat. (eu avand doctora la privat). acum insa mi se pare ca ar tusi mai rau de cand ii dau si masca cu spreiurile :( sunt confuza , nu stiu ce sa mai cred si ce trebuie sa fac. :(

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    parerea mea este sai faci sirop din ridiche neagra,si seara la culcare intr-un ciorapel sai pui niste sare la incalzit si sa il pui pe piept si sa folosesti tantum spray

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari