Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata mamideveve's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2009
    Postari in forum
    1.450

Alergie de la aer de tara?

Buna ziua !
    Am o intrebare: s-a intamplat ca vreunul din copii vostri sa faca "alergie de la aer de tara"?
    Fata e cu ai mei la tara de 3 zile si m-a sunat mama sa imi zica ca pe zi ce trece ii ies din ce in ce mai multe asta in conditiile in care nu bea apa de acolo si consuma exact aceeasi mancare pe care o mananca si acasa.
    I s-a administrat aerius cu 2 zile inainte de a pleca si in timpul(deci 4 zile) si bubite tot ii ies.

Mai stiti si altceva in afara de Aerius? Siropel sau crema/unguent?
    pupici

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Cred ca-i vorba de alergia asa numita: "febra de fan"!
    Si fetita mea face ori de cate ori mergea la tara. Acum depinde ce varsta are copilul...la noi functiona claritine.

Membru inregistrat la
    20.09.2009
    Postari in forum
    1.450
    4 ani si o luna are fetita mea si se pare ca Aerius nu a functionat.sau poate dc nu i-as fi dat ar fi fost si mai sever...nu stiu..

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Saracuta...atentie mare! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Prin urmare iti recomandam sa apelezi la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.Nu te juca cu alergia ea poate fi declansata din mai multe cauze ...sporii de mucegai, parul de pisica sau de caine, gandacii de bucatarie, acarienii (care se adapostesc in mochete, saltele, perne, covoare) etc.Cu alergia nu ne nastem si ea se declanseaza in timp si Doamne fereste de socul anafilactic...eu am patit asta cu un pacient.
    Modificata de ava; 11.06.2011 la 19:27:53.

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Citat Postat de nicoleee Vezi mesajul
    Cred ca-i vorba de alergia asa numita: "febra de fan"!
    Si fetita mea face ori de cate ori mergea la tara. Acum depinde ce varsta are copilul...la noi functiona claritine.
    Cu siguranta nu este vorba de "febra de fan"...fetita ta Nicol de cate ori merge la tara iti da impresia ca ar fi racita...ii curge nasul,se inrosesc ochii ,dureri in gat...toate astea sunt:rinita alergica(febra de fan)sezoniera si este usor de recunoscut deoarece apare in acelasi moment in fiecare an. Spun asta din experienta pentru-ca...din pacate... avem si noi un caz in familie.
    Daca ati optat pentru un medicament anume va recomand sa il luati dimineata pentru a evita antihistaminicele.

Membru inregistrat la
    20.09.2009
    Postari in forum
    1.450
    Si eu am exclus asa zisa "febra de fan" pentru ca am citit despre ea si nu prezinta simtomele.Si ma gandesc la ceea ce ai spus in speta la saltele.Paturile sunt vechi intr-adevar...
    Avem acolo o pisicuta si un catel pe care intr-adevar il cam "chinuie"
    Este acolo de joi dimineata si deja are pe picioruse, burtica si spate.Adica pe zi ce trece i-au iesit mai multe..sa fie oare si de la catel??
    Seara doarme, fara sa se scarpine,nu se trezeste in timpul noptii, insa in timpul zilei mai zice din cand in cand ca o mananca.
    Modificata de mamideveve; 11.06.2011 la 20:26:33.

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Citat Postat de mamideveve Vezi mesajul
    Avem acolo o pisicuta si un catel pe care intr-adevar il cam "chinuie"
    Este acolo de joi dimineata si deja are pe picioruse, burtica si spate.Adica pe zi ce trece i-au iesit mai multe..sa fie oare si de la catel??.
    REPET:Cu alergia nu ne nastem si ea se declanseaza in timp si Doamne fereste de socul anafilactic .

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Eu zic sa nu te sperii...eu cand eram mica mereu faceam bubite cand mergeam la tara dupa 2-3 zile si ma lasau mereu parintii maxim o saptamana si cum reveneam acasa cum imi treceau si nu am patit nimic si asa a fost cam pana pe la 18-20 ani apoi nu m-am mai dus ca au murit bunicii. Satul era la maxim 20 km de oras iar cand mergeam la ceilalti bunici unde era mult mai departe, cam la 100 km nu aveam nimic puteam sa stau si o luna. Mentionez ca in afara de bubite (ca niste piscaturi de tantar) nu aveam nimic. Eu zic ca cel mai bine e sa intrebi medicul pediatru...pe vremea mea eu nu am luat nici un medicament dar acum sigur trebuie sa fie ceva. Multa sanatate.

Membru inregistrat la
    20.09.2009
    Postari in forum
    1.450
    Multumesc dragele mele..deja stau cu nodul in gat pana merg cu ea la medic caci sigur voi merge!

oanachampion
    Guest
    Nu sunt medic, insa am suferit de alergii toata copilaria, iar acum vreo luna am ajuns cu unul din baietii mei la doctor din cauza urticariei (si a fost pus pe tratament cu steroizi, era destul de grav). Depinde ce fel de bube sunt... In general, alergia "usoara", ca sa zic asa, se prezinta cu bube care seamana cu muscaturile de tantar, multe, neunite intre ele... La urticarie ("hives", in engleza - daca te intereseaza sa cauti pe Google) se fac pete mari, nitel umflate... si e destul de periculos, pt ca se poate ajunge la soc anafilactic... Spune-le bunicilor sa fie atenti la orice semn ca i se umfla limba sau nu mai poate respira (doamne fereste!) si sa o duca de urgenta la spital daca se intampla asa ceva...
    In legatura cu cauza alergiei, in general, cand faci bube pe corp, e de la ceva ingerat (nu neaparat mancare, poate fi un medicament, de ex).

Membru inregistrat la
    20.09.2009
    Postari in forum
    1.450
    Deci aceste bubite nu le-a avut pana sa ajunga acolo.Incepand cu a doua zi au inceput sa apara.Este a 3a vizita la tara si de fiecare data a facut asa ceva.Ba chiar ultima data ii iesisera si in talpi.Bubitele sunt cat pui buricul degetului aratator, pe picioare are la incheieturi mai mult si pe pulpa dar mai putine, pe maini tot asa razlete, burtica are dar nu pana sus , iar pe spate multe pe mijloc si ceva in zona umerilor.
    Modificata de mamideveve; 12.06.2011 la 07:31:10.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari