Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta ioana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038

Plange cand se apropie cineva de ea

De ceva vreme ,fetita mea plange daca-i vb cineva. Nu inainteaza pe strada daca vine cineva spre noi(un simplu trecator). A fost mereu mai rezervata cu adultii,dar nu facea asa. vrea in brate si plange.oricat i-am explicat tot nu reusesc s-o conving,decat fffff rar.V-ati confruntat cu aceasta situatie?

Floricica Veterana shtrengaritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    buna ioana!si noi avem aceasta problema,parca de ceva timp e mai bine,dar a fost mult mai rau...nu plangea cand se apropia cineva,doar cand vorbea cineva cu noi...inclusiv soacra sau socrul ,mama mea(la soacra si la socru inca persista problema,din vina lor bineintele...)...acum dupa o mie si una de explicatii ,parca e mai bine,nu mai plange mereu,doar cand nu-i place o persoana sau vb mai tare...dar nu mai plange,mai mult tipa ca si cum i-ar certa si zice "nu vrei vorbeste cu doamna ":)))
    ai sa vezi ca incet incet va fi mai bine,dar e important sa-i repeti la infinit ca nu e frumos ,ca se supara mami ,ii spui uite mami vine vecina, hai sa-i zicem buna ziua etc...la inceput va parea ca nu intelege,dar repetand mereu ,va fi mai bine!bafta!

Floricica Novice galmariatunde's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2009
    Postari in forum
    544
    buna ioana si noi am avut problema asta numa cu persoanele mai invarsta dar a inteles bineanteles incetuc si prin convingeri si explicatii acuma nu mai are treaba dar sa sti ca copil simpte multe lucruri legate de oameni si nu numai si trebuie intelesi si daca nu doreste sa fie in prezenta unui adult atunci amani 1 zi si cealalta mai incerci si tot asa pana cand se va obisnui trebuie luati incetuc si ai sa vezi ca o sa fie bine .Bafta si multa sanatate !!!

Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Citat Postat de ioana07 Vezi mesajul
    De ceva vreme ,fetita mea plange daca-i vb cineva. Nu inainteaza pe strada daca vine cineva spre noi(un simplu trecator). A fost mereu mai rezervata cu adultii,dar nu facea asa. vrea in brate si plange.oricat i-am explicat tot nu reusesc s-o conving,decat fffff rar.V-ati confruntat cu aceasta situatie?
    Buna!

Esti sigura ca nu a suferit vreun soc sau poate a speriat-o cineva? Incearca sa o intrebi sa vezi ce s-a intamplat, unde s-a produs ruptura. Daca situatia nu se imbunatateste, poate n-ar fi o idee rea sa discuti cu un psiholog...

Floricica Debutanta danielray's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    1.071
    Buna, Ioana!
    Exact cum spunea si alec55a...incearca sa vezi daca nu cumva s-a intamplat ceva de nu mai vrea sa vada pe nimeni strain...chiar si la copiii mici au efecte devastatoare unele intamplari neplacute...
    Andrei al meu a avut probleme cand era micut de tot...si pana pe la 2 ani si ceva chiar...nu vroia sa ii vorbeasca strainii. L-am lasat usor sa se acomodeze el...cand mergeam in vizita cu el, se stia ca nu are voie nimeni sa ii vorbeasca, nu mai zic sa puna mana pe el...facea urat de tot. Am lasat pur si simplu sa treaca timpul. Acum are aproape 3 ani si chiar si pe strada se opreste in fata copiilor in special si ..."eu sunt Andei...vlei sa ne jucam?" Deci totul e la 180de grade. Lasa totul sa decurga asa cum vrea ea. Si daca e nevoie sa vina cineva sau sa va duceci la cineva pregate-o dinainte...explica-i unde mergeti si ce se va intampla acolo...Multa rabdare...

Floricica Debutanta ioana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038
    ''L-am lasat usor sa se acomodeze el...cand mergeam in vizita cu el, se stia ca nu are voie nimeni sa ii vorbeasca, nu mai zic sa puna mana pe el...facea urat de tot. Am lasat pur si simplu sa treaca timpu'' Asa fac si eu.sper ca timpul o va face altfel. iesim zilnic,intra in contact cu oamenii,copii(la copii se duce,le da ,le arat ce are,le vb) Pacat ca unele mamici n-i incurajeaza si pe ai lor copii sa vb. nu se opresc macar putin sa vb cu P. si P e asa dezamagita...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si Edi a avut o astfel de perioada asa din senin cum vedea pe cineva la usa (in afara de sotul meu) urla cat il tineau plamanii si fugea si plangea de abia reuseam sa il camez. Acum a trecut, doar cand are o zi mai proasta mai face asa. Mereu cand venea cineva la noi il luam in brate si deschideam impreuna usa, ii spuneam cine vine, faceam "mai mai" si a trecut

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari