Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum ii invatam sa mentina ordinea?

Cred ca este o trasatura caracteristica a copilariei ca cei mici sa faca dezordine, sa imprastie prin toata casa jucariile insa sa nu le straga si sa nu faca sau sa mentina ordinea. Asa este si Edi, are o mare placere sa imprastie jucariile prin toata casa, insa nu are nici cea mai mica intentie sa le puna la loc, ba din contra, dupa ce ma vede ca le strang si la pun la locul lor le ia si le imprastie din nou. Stiu ca este inca mic, insa as vrea sa incep din timp (cand este cazul) sa il invat sa faca ordine si sa o mentina insa nu prea stiu cum. Momentan incerc sa ii arat ca jucariile trebuie puse intr-un anumit loc si speram ca daca ma va vedea pe mine ca le strang si le pun "acolo" prin imitatie va incerca si el sa faca la fel insa nu...la el placerea cea mai mare este tot sa le imprastie.

Asa ca vin si va intreb, cum ii invatam sa faca si sa mentina ordinea? Care sunt cele mai bune tactici, cele mai de succes metode?

stefaniajohansson
    Guest
    simplu: nu ai voie sa te joci cu lego pana nu pui puzzel-ul la loc (de exemplu)..la inceput se face ca nu aude, pe urma scartaie, pe urma vede ca nu are alta sansa..deci pune lego la loc :P cateodata nici nu trenubie sa ii spun sa puna la loc, face singuura. alte dati da in cealalta extrema..ajung sa ii dau time-out pt ca nu asculta.. totusi, la un copil de 1 an nu ar merge faza..dar merita facut antrenamentul:P

Floricica Nou Venita claudette's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2010
    Postari in forum
    68
    exemplul personal functioneaza la copil...dar nu tot timpul
    cred ca trebuie sa-i ceri copilului, pentru ca el sa faca, mai ales daca este mic
    tine foarte mult de noi, cei din jururl lui, sa ne tinem de treaba. dupa ce s-a incheiat cu joaca, il indemni sa te ajute sa puneti lucrurile la locul lor. faceti impreuna operatiunea si-i vb in timp ce asezi jucariile la loc: ursuletul il punem pe raft...cuburile le punem in cutia lor, masinutele le punem in cos...pune tu cartile pe raft...acolo este locul lor, acolo se odihnesc jucariile...
    dupa cateva seri de lucru impreuna, copilul va sti ce are de facut, va sti care este locul fiecarei jucarii...ma rog,lucrurile pot fi simplificate la a pune jucariile toate intr-un cos...
    ideea este sa-i aratam unde sa le puna, sa-i spunem, sa intarim comportamentul asta prin laude si sa nu-l certam daca nu le pune la loc. e f important sa nu-l certam pentru ca sa nu inducem o stare negativa vis a vis de punerea jucariilor la loc....as mai scrie, dar ma striga :)

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Eu inca nu-i cer sa mentina ordinea intotdeauna. Adun eu jucariile. Si asta pentru ca, ceea ce pentru noi pare dezordine, pentru ei e ,,ordinea lor". Copilul chiar imi spune cateodata, inainte de a merge la culcare:,,da' nu-mi strangi curtea/gratarul/casuta ( ce-si mai face prin casa) , da? cand ma trezesc le gasesc tot acolo, nu-i asa?".
    Cand insa ii solicit ajutorul ( ,,hai sa adunam impreuna"), ma ajuta mereu.
    Cand avea o varsta mult mai frageda( acum are 5) , ii adunam jucariile din alt motiv: se plictisea de ele. Tot adunandu-i-le ( de obicei, cand dormea), cand se trezea trebuia iar sa aranjeze piesele cum vroia.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Mie nu mi se pare ca e prea mic, Gabi!
    N isi strange jucariile ink de pe la un an juma...la inceput nu le strangea pe toate, le strangea ea o parte si eu cealalta...sau o ajutam. Dar mereu am pus-o sa adune...fara exceptie. Daca nu aduna nu se joaca cu altceva sau nu mergem afara sau primeste ceva bun daca strange tot.
    Cand zice ca nu vrea, o intreb ale cui sunt jucariile...ea spune ca ale ei...asa ca ii replic "sunt ale tale, strangele...daca nu le vrei, le scoatem afara si le dam altcuiva"....si gata....
    Acum nu m avem pb....si e f ordonata. Nu am fortat-o..a fost si un copil intelegator.

Iar printre alte lucruri pe care o pun sa le faca sunt urmatoarele:

Ii dau sa faca chestii 'importante' prin casa..asa am si eu timp sa fac cate ceva si ea e f multumita ca da ajutor. Deci...o pun sa puna sticlele de apa(noi cumparam la juma) intr-un colt....asa am observat ca are un simt al ordinii f dezvoltat..nici eu nu asezam asa exact sticlele.
    Sau sa puna rufele murdare in masina de spalat...sau cele curate in cos.
    O pun sa gaseasca perechea de sosete din gramada de sosete luate de la uscat.
    Spal vasele si la sf o las sa clateasca cateva pahare si linguri de plastic de ale ei.
    O pun sa aranjeze in pantofar pantofii din ziua respectiva.
    Noi avem o veverita..deci incerc sa o invat sa aiba grija de ea...adik mancare, apa...desi uita, ii aduc aminte si se duce la dulap si ii aduce seminte/fructe.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    cred ca din momentul in care incepe sa aiba activitati organizate , nu doar sa ii faca placere sa imprastie jucariile, trebuie invata treptat sa le si stranga, concret eu strang impreuna cu tudor jucariile -eu mai multe le mai putine ce e drept, cand deseneaza nu are voie sa scoata capacul la o noua carioca pana nu il pune pe primul la loc,daca e nervos si arunca diverse pe jos-haine jucarii , ii cer sa le stranga de obicei refuza-atunci il avertizez ca daca lui nu ii mai trebuie si le arunca si nu le strange,fie vor ajunge la gunoi sau le dam fie il iau de mana si il pun sa ridice ce a aruncat.sper cu timpul cat va mai creste va intelege ca unele lucruri nu se fac si ca e important pt el sa fie ordine acolo unde sta !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari