Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adytza31's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2009
    Postari in forum
    14
    Robert are un cerc de prieteni cu care ne tot intanim la joaca. Totul este bine si frumos, se joaca frumos, nu se cearta nu se bat insa exista si un baiatel care este opusul lor, ii batae, le furga jucariile, este extrem de agresiv. Parintii lui nu intervin si spun ca are frati mai mari si d-asta se comporta asa. Robert este atasat de colegii lui de joaca si nu as vrea sa nu il mai las sa se intalneasca cu ei doar ca sa il evtiam pe acest baiatel. Insa nu stim cum sa procedem cu copilul acela violent.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu am citit in cartea irinei petrea un raspuns care mi sa pare cel mai bun. Cred ca ar merge explicat si parintilor copilului respectiv. In primul rand, sfatuieste-ti copilul si pe ceilalti copii sa il evite pe baietelul agresiv. Apoi intreaba-i pe parintii copilului agresiv, asa, intr-o doara, ei ce l-ar sfatui pe fiul lor sa faca daca s-ar confrunta cu un alt baietel, si mai violent decat el. Evident, raspunsul lor va fi. . . "sa il evite". In felul acesta vor constientiza ca comportamentul copilului lor il va face sa devina cel mai evitat baietel de la locul de joaca. Nici un parinte nu isi doreste asta pt copilul lui. Poate asa se vor gandi sa il educe cu mai mult spor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari