Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Copil care-si da palme daca nu primeste ce doreste

Buna seara,
    Sunt mama une fetite de 1 an si 7 luni.
    Am gresit si vreau sa stiu cum imi pot indrepta greseala in privinta comportamentului ei.
    Pentru ca nu suportam sa planga, intotdeauna am facut doar ce a vrut ea, i-am dat ce a vrut si cand a vrut.
    Am incercat sa-i explic pe un ton calm ca nu are voie sa se joace cu anumite obiecte pentru ca o pot rani, chiar am ridicat si vocea la ea, insa nu vrea sa asculte, plange in hohote, se tavaleste pe jos,se loveste cu capul de spatarul de la masuta ei, iar mai nou isi da palme pe fata si in cap.
    Mentionez ca este un copil foarte istet, vorbeste toata ziua, intelege cand ii spun sa-mi aduca ceva sau sa faca ceva.
    Intelege tot, dar face doar ce vrea ea.
    Va rog din suflet ajutati-ma cum sa o potolesc si sa inteleg de ce are astfel de stari.
    Ma sperie cand isi da palme.Oare are vre-o problema?

Multumesc anticipat.
    Seara buna

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de ADY_ELA Vezi mesajul
    Buna seara,
    Sunt mama une fetite de 1 an si 7 luni.
    Am gresit si vreau sa stiu cum imi pot indrepta greseala in privinta comportamentului ei.
    Pentru ca nu suportam sa planga, intotdeauna am facut doar ce a vrut ea, i-am dat ce a vrut si cand a vrut.
    Am incercat sa-i explic pe un ton calm ca nu are voie sa se joace cu anumite obiecte pentru ca o pot rani, chiar am ridicat si vocea la ea, insa nu vrea sa asculte, plange in hohote, se tavaleste pe jos,se loveste cu capul de spatarul de la masuta ei, iar mai nou isi da palme pe fata si in cap.
    Mentionez ca este un copil foarte istet, vorbeste toata ziua, intelege cand ii spun sa-mi aduca ceva sau sa faca ceva.
    Intelege tot, dar face doar ce vrea ea.
    Va rog din suflet ajutati-ma cum sa o potolesc si sa inteleg de ce are astfel de stari.
    Ma sperie cand isi da palme.Oare are vre-o problema?

Multumesc anticipat.
    Seara buna
    Buna seara,

Asa cum spuneti ati preferat sa-i indepliti toate dorintele pentru ca sa nu planga astfel incat acum ea nu suporta niciun fel de frustrare. Sigur ca intelege dar nu suporta ce nu-i cinvine. isi da palme si se loveste pentru ca asa exprima furia pe care o simte.
    Mai intai este important sa va dati seama de ce nu suportati sa planga. Apoi sa corelati sperietura sau ingrijorarea pe care o simteati cand plangea si cea pe care o simtit acum cand se loveste.
    Daca toleranta ei la frustrare este foarte mica, va urma o perioada dificila in care va trebui sa o ajutati sa suporte ce nu-i convine. Viata e plina de astfel de lucruri si uneori chiar folosim expresia ”imi vine sa-mi dau palme”.

Asociatia Romana de Psihanaliza Legaturilor de Familie si Grup "Enrique Pichon Riviere"

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Am avut aceeasi problema cu fetita mea, tot la varsta de 1 an si 7 luni, in conditiile in care ea intotdeauna a fost un copil energic, dar extrem de ascultator . Se arunca pe jos cand nu-i convenea ceva, se dadea cu capul de parchet si isi dadea palme. Initial, am incercat s-o potolesc luand-o in brate, explicandu-i cand calm, cand nervos ca nu e bine ce face, oferindu-i diverse lucruri pentru ca nu mai suportam s-o vad in starea aceea.Pana cand am luat hotararea sa parasesc incaperea si s-o las acolo plangand. In maxim doua minute venea dupa mine, mai miorlaia putin, dar am ramas ferma pe pozitii. Intr-o saptamana a redevenit copilul pe care-l stiam(mai dau si in mintea ei, dar in general urmam calea impusa cu dragoste de mine).

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    din pacate fetita mea mai face si acum la aproape 4 ani.am observat cand e agitata si obosita si mai ales cand nu o intelegem se enerveaza si isi da palme,dar care chiar o dor.peste faza cu trantitul pe jos am trecut lasand-o sa planga si i-a trecut repede.acum faza cu palme am incercat sa ii spun ca nu mai vb cu ea daca mai face asa ceva,si nu prea a tinut.i-am explicat si eu in toate felurile posibile.iar acum incercam cu coltul vesel,fiindca e maricica deja si de vreo luna am inceput, si vad ca accepta sa primeasca o pedeapsa si incearca sa nu mai faca.deci la noi speram sa fie rezolvarea cu coltul.voi sunteti mai mititei nu cred ca merge,chiar nu ar intelege nimic.se zice ca cei mici care inka nu pot fii intelesi pe deplin reactioneaza asa.faptul ca nu se pot exprima si noi ca adulti nu avem mereu rabdarea si nervii necesari pe ei ii fustreaza si ii enerveaza de aceea se lovesc singurei.asa isi exprima i ceea ce vor prin plans trantit pe jos,palme,aruncat si altele.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Eu zic ca a-ti rasfatato prea mult si acum normal ca daca nu primestwe ce doreste va santajeaza in acest mod Sfatul meu e sa fiti ferma in hotararile luate pentru ea adica daca i spune-ti ca nu are voie ciocolata atunci indiferent de cat ar plange nu ii da-ti ciocolata

ADY_ELA
    Guest
    Multumesc dragele mele mamici pentru sfaturi.Am sa fiu mai calma, mai ferma in hotararile mele.
    Vreau sa am un copil model, ascultator, dar cu personalitate.
    Sunt convinsa ca nu va fi usor, dar voi reusi.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami ady daca reusesti sa ne spui si nou.cum am spus eu nu am un copil model,are o personalitate de iti vine sa te bati tu singur ca adult.fetita mea e in stare sa planga pana se invineteste si tot eu cedez.cand era mika ceda ea,dar acum din pacate cedez eu,ca dupa ea a-r plange si 3 ore incontinuu.sper sa reusesti sa faci din copil un copil model cum iti doresti.mie mi s-a spus si la gradinita ca este f rasfatata,are o personalitate puternica,si este atat de parsiva incat si ele ii cedeaza.fetita mea cred ca este asa si din cauza ca eu stau cu ea acasa,abia in sept acum a inceput gradinita,in acesti aproape 4 ani i-am cam facut toate mofturile.dar incercam toti sa o schimbam cate putin,si noi ca parinti,si parintii mei si doamnele de la gradi.cu rabdare sper si eu macar un pic sa se schimbe si sa invete sa cedeze si ea.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    PRoblema asta am avut o si eu cu eleni. dar ma ingrijorat f mult. nu mi a placut ideea sa isi de a palme sau sa se ia de par.. asha ca desi multe poate o sa ma blameze, am preferat sa o invat sa isi exprime furia altfel. i am zis ca decat sa isi de-a in cap , mai bine imi da mie una sau altceva, dar nu e bine ca o doare . am dezvatat o de asta. da pe urma era alta problema ca dadea in mine.nu des dar era deranjant. de asta am dezobijnuit-o mai ushor. Mai avea si obiceiul sa se arunce pe jos si astepta sa ma duc dupa ea.dar o lasam sa planga pana se plictisea si venea ea la mine. acum pot sa zic ca n avem probleme de genu. cand se supara . se uita urat la mine si incruciseaza maine ,semn ca e suparata pe mn si sta bosumflici . sau cel mult zice lasa ma si intoarce spatele. important e sa nu cedam si sa facem ca ei.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    daaa! cunoastem problema si ne luptam cu ea in fiecare zi! din pacate tot eu sant cea care cedeaza pt ca piciul meu plange pana lesina!!! are 2ani si 7luni si sper ca atunci cand v-a mai creste putin, v-a intelege! mai radem cate odata in familie si spun ca pana renunta el la obiceiurile astea incep si eu sa fac ca el! deci rabdare!!!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    un bebe pana in 3 ani chiar si mai tarziu e normal sa-si exprime cumva supararea cand nu-i convine ceva. daca vede o ciocolata, nu poti sa te astepti ca explicandu-i ca nu e bine pentru dintisorii lui, sa nu o ia. e absolut normal sa reactioneze prin urlete, poate si prin alte semne care sa-ti atraga atentia. eu cred ca daca sunt ferma, ii explic in cateva cuvinte de ce nu e voie si pe urma pur si simplu o ignor, eventual plec din incapere.....se linisteste ea. bineinteles, nu poti sa te astepti ca dupa ce treci o data prin faza asta, sa nu se mai repete chiar peste o jumate de ora aceeasi faza. eu cand plange fiindca vrea ceva ce nu are voie, o inchid in camera ei (pe care am amenajat-o in asa fel incat sa nu aiba nimic cu care sa-si poata face rau). multa rabdare va doresc!

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Fetelor sa va zic cum am procedat eu si procedez si acum cu alexandra si la mine a functionat ..Inca de cand am fos t insarcinata ma-m informat despre cum gandesc copiii mici si cum se procedeaza cand fac ,,crize sau se comporta urat..e adevarat eu am si mai mult timp liber decat majoritatea dintre voi fiindca nu lucrez deci am timp sa ma ocup de ea.
    Inca din prima zi de cand sa nascut fiica-mea a fost o rasfatata si inca mai este fiindca fratele meu si tata cedeaza usor in fata ei ,,fiindca e mica si nu stie,, dar nu e adevarat un copil mic stie foarte bine cum sa te santajeze pe plan emotional ca sa te faca sa cedezi pana la urma.

Fiicamea de pe la trei luni a inceput cu plansetele ca sa obtina ce doreste ei bine la inceput am cedat si eu pana intro zi cand miam dat seama ca fac mai rau daca cedez
    Asa ca treptat nu am mai cedat de fiecare data cand plaqngea o lasam sa planga putin si apoi o luam si ii explicam de ce nu ii dau respectivul lucru ii explicam si de 10 ori daca era nevoie, iMPORTANT E ca trebuie sa invatam sa nu cedam in fata lor pentru orice fleac..Acum la 2 ani si 3 luni ma mandresc cu ea fiindca stie ce e voie si ce nu si chiar ma intreaba daca are voie cu un anumit lucru iar daca ii spun ca nu e voie il lasa jos
    In schimb de tata si de fratele meu nu asculta de loc, in concluzie totul tine de hotarare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari