Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce fac cand copilul musca?

Se pare ca multi dintre micutii de 1 pana la 3 ani vor avea o periaoda in care vor musca si asta fie din cauza aparitiei dintilor (durerile de gingie ii vor face sa muste) fie pentru a-si satisface curiozitatea privind reactiile celor din jur la actiunile sale, fie pentru ca acesta este unul din modalitatile prin care ei exploreaza, pentru a capta atentia sau pentru a-si manifesta nemultumirile si frustrarile.

Pentru a preveni acest timp de manfestare, atunci cand apar primele simtome ale eruptiei dentare ofera-i copilului jucarii de dentitie, apoi incearca sa eviti situatiile strsante in care copilul ar putea sa isi manfeste impulsul de a musca, incurajaza-l sa isi exprime sentimentele verbal, sa spuna cand este suparat si de ce.

Explica-i faptul ca nu este frumos sa muste, ca doare, ca face rau, fi ferma atunci cand se intampla si nu lasa ca situatia sa se repete sau sa ia amploare.

A avut si Edi cateva tentative de a musca insa i-am explicat ca nu e frumos, ca doare, l-am certat si am fost fermi si pana acum nu am mai avut probeleme.

Voi cum ati procedat atunci cand copilul a inceput sa muste?

lorito
    Guest
    pai de inceput a inceput,insa nu s-a mai oprit:)))))))
    are mai bn de o luna de cand musca...ii explicam,il certam...cam degeaba,ca obiceiul se repeta...uneori plange dc il certam....atat

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Da, e o problema cu muscatul si la noi. A inceput cu mult inainte de un an si sper sa nu il tina pana la 3 ani. A inceput mai repede si pentru ca i-au iesit dintii destul de devreme. Eu cred ca aparitia dentitiei aste cauza. Mai avem un pic si scapam de asta. La jucariile pentru dentitie nici nu se uita, desi stie pentru ce sunt.

Si noi l-am certat, i-am explicat, ne-am suparat pe el si pentru o perioada de timp a dat roade. Cand reapar durerile dentare, reapar si vechile obiceiuri. Cele mai multe rezultate le da pedeapsa cu statul la colt daca musca. Se pare ca atunci intelege cu adevarat ca a gresit...

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Maria a incercat de cateva ori pe la un an, am muscat-o si eu cand ma musca ea, a vazut ca doare si nu a mai muscat.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu folosesc time+out. Ii spun clar- Copiii care musca merg in tarc. Si apoi il pun in tarc de cate ori e nevoie. Dupa cateva incercari s-a lasat de muscat. Si acum mai are tentative, dar repet ferm fraza magica si imediat lasa dintii "jos". Daca nu, merge in tarc, stie ca nu ne jucam.
    La fel, copiii care umbla la dulapul de farfurii sau care se suie pe masa, merg tot in tarc. Si cu asta l-am dezvatat. E drept, tarcul il folosim mai mult pt time-out, daca vreau sa il las sa se joace frumos, in siguranta, il pun in patutul in care doarme. Dar pt Silviu e o metoda f eficienta.

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Da si noi muscam...si daca va zic ca Sara ma musca de fund ma credeti? cand gatesc si stau la masa si tai legume se infige fix in fundul meu....nu stiu ce sa mai fac!

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    hmmmm, la noi nu functioneaza nici faza cu pedepsitu' nici cearta nici amenintarile, nimic ! si n-are nici o legatura cu dentitia ( aparitia ei ) ca fi'miu are dentitia completa de mult, inainte sa faca 2 ani, nici nu mai stiu exact cat cred ca in jur de 1 jumate cam asa, si a avut perioade cand musca apoi i-a trecut, apoi iar si tot asa. si acu mai nou de vreo 3 sapt iar i s-a pus pata. si nu pe toata lumea musca, doar pe mama si pe unul dintre fratii lui ( saracu' i-a facut o vanataie pe mana de toata frumusetea ) iar azi dim a incercat sa ma prinda si pe mine de gat si si-a primit una peste fundul gol de s-a auzit plesnitura bine de tot si bineinteles ca mi-a dat drumu instantaneu, n-a zis nimic, doar se freca la fund si se uita la mine ceva de genu " las' ca vezi tu"

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    pusu' la colt...o tine la voi, am incercat acu vreo 2 seri si se ducea singur de la un colt la altu si radea si striga cat il tinea gura " mami atuu, atuuu, mamiii atuuu" adik altu' ( colt ). asta dupa ce faza cu pusu la colt a experimentat-o la gradinita si l-a deranjat f tare, a plans cu lacrimi si cu suspine

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de popanicoleta Vezi mesajul
    Maria a incercat de cateva ori pe la un an, am muscat-o si eu cand ma musca ea, a vazut ca doare si nu a mai muscat.
    corect ....
    daca nu merge cu vorba buna mi se pare normal sa iei masuri ...

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Si al meu a avut tentative, vreo 2-3 , dar am ignorat cat am putut si vad ca a dat roade

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari