Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee La 2 ani cresa sau gradinita?

Cum majoritatea dintre noi incepem serviciul cand copii implinesc 2 ani ne vedem puse in situatia de a alege, cresa sau gradinita.

Spun gradinita pentru ca majoritatea gradinitelor particulare au grupe mini unde sunt primiti copiii de la 18 luni chiar, iar la cresa din cate stiu copiii sunt primiti inca de la 4 sau 6 luni.

In plus, am auzit ca este in plan ca pana si gradinitele de stat sa aiba grupe mini unde copiii sa fie primit de la 2 ani.

Noi am ales cresa pentru Edi mai mult din considerentele financiare pentru ca gradinitele particulare depaseau bugetul nostru. Avantajul la o gradinita particulara cu grupa mini este ca sunt mult mai putini copilasi in grupa decat la cresa. Acolo grupele sunt de 20-25 de copii (vorbesc pt Bucuresti ca in tara am inteles ca ajung grupele si la 40 de copilasi) in timp de la gradinitele particulare grupele mini sunt cam de 10 copilasi.

mischa2000
    Guest
    in afara de faptul ca sunt mai putini intr-o grupa la particular ... acolo au si o programa de educatie adaptata varstei.
    la cresa ... mai nimic ... cantecele ...poezii ... cat stiu ingrijitoarele.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Asa este Mihaela, uitasem sa precizez aspectul asta. Multumesc pentru completare

Floricica Nou Venita ioana_v2009's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2011
    Postari in forum
    22
    eu l-am dus anul asta pe Matei la o gradinita particulara si vreau sa spun ca sunt foarte multumita de cum au grija de ei. sunt 11 in grupa, sala de clasa are propria ei baie, unde fiecare copil isi are periuta de dinti, pe care o si foloseste. dormitorul este separat, la fel sala de mese. cand dorm sunt supravegheati, la fel cand mananca. la fiecare masa se afla cineva sa-i ajute (educatoare sau ingrijitoare).

matei a facut 3 ani inainte sa-l inscriu la gradi, insa am vazut ca se primesc si copii ceva mai mici la grupa mica. gradinita se numeste Puiutul Pufos.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Gradinita particulara pentru ca unele crese de stat nu sunt chiar ok si ma refer in primul rand la igiena.Cunosc cazuri in care copii nu erau tratati corespunzator si se imbolnaveau destul de des.Gradinitele particulare sunt mai scumpe dar conditiile mai bune.Acum tu esti singura in masura sa decizi , dar ar fi pacat sa nu faci o alegere potrivita.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari