Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157

Cu cine lasam copiii pe timpul vacantei de vara?

Dragi mamici....
    am 2 fetite de 3 si respectiv 4 ani care merg la gradinita cu program prelungit. pentru ca se apropie vacanta de vara ma tot gandesc la tot felul de variante cu cine sa le las, sau unde sa le duc...pentru mine era o usurare sa le stiu la gradinita,ma potriveam cu serviciul si programul lor....insa vara asta nu stiu cum sa procedez,nu am pe cine sa ma bazez,parintii mei nu sunt in bucuresti iar acestia la randul lor lucreaza,din partea sotului nu am pe nimeni,ar mai fi niste matuse tot din partea mea dar si acestea lucreaza,una are program mai lejer,dar se cam sfieste sa ma ajute ca nu prea se descurca cu copilasii,mai ales ca eu am 2...la bone m-am gandit sa caut,dar sincer imi este teama pentru ca nu stiu peste cine dau...m-am gandit si la after school,ceva de genul,am cautat pe net si nu prea primesc copii asa mici....
    Voi cele care aveti copilasi si in paralel aveti si un job,cum procedati in astfel de situatii ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Stiu parinti care si-au inscris copii pe perioada verii la gradinite private. Este mult mai scump e adevarat, dar e o varianta. Daca as fi in situatia ta as cauta o bona. Am intalnit in parc multe doamne care se purtau cu copiii ca si cand ar fi fost nepotii lor.

Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    mda,ma gandeam si la cele private,insa e f scump pt bugetul nostru,avand in vedere ca sunt 2 copii....am mai gasit anunturi cu bone,dar imi e teama,si ma gandesc ca ar trebui sa merg pe niste recomandari ceva,sa nu bag pe oricine in casa...si pe langa asta sa le placa si fetelor de persoana respectiva..
    m-am gandit si la concediu..dar nu cred ca mai pot lua curand pentru ca am avut o luna in mai si aprilie pt ca am fost toate 3 bolnave de varicela...

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    prin recomandari poti cauta o bona sau prin agentii specializate. La agentii li se cere cazier, au toate datele despre persoanele respective.Stiu ca la gradinitele private se fac reduceri daca merg 2 frati. Nu stiu daca sunt substantiale, dar sigur se fac

mada_lyna
    Guest
    pai din ce stiu eu ,gradinitele cu program prelungit au cursuri si pe perioada verii,cu exceptia a vreo 2 sapt prin aug-sept cand se face igienizarea
    gradinitele cu program scurt nu au "deschis" vara.

Floricica Nou Venita lilianadumi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2012
    Postari in forum
    42
    eu sunt norocoasa, pentru ca va sta bunica cu ei, insa stiu ca o perioada din vacanta, gradinita va fi deschisa, asa ca se pot duce in continuare la gradi, iar cand se va inchide, ramane varianta concediu, bona sau rude.. numai bine!

Floricica Nou Venita gelosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    4
    Of, e tare complicata situatia asta! Totul se invarte in jurul banilor...Daca iti permiti financiar, le poti inscrie la niste cursuri de vara, dar costa foarte mult.Daca nu..poate ai vreo vecina pe care sa te poti baza.La urma urmei, conteaza cel mai mult sa fie copiii in siguranta, si la asta trebuie sa te gandesti cand iei decizia!Nu pot decat sa iti urez succes:)

Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    va multumesc pt raspunsuri! gradinita va fi deschisa pana in iulie,chiar azi dimineata am intrebat ca sa stiu sigur...vecinele mele nu ma pot baza pe ele,sunt in etate,toate au 70-80 ani,si ma gandesc ca ele fiind 2 si pline de energie nu vor face fata...
    deja am inceput sa intreb in stanga si in dreapta,sa caut pe cineva...mai este o prietena care nu are servici inca si mi-a spus ca daca nu isi gaseste ceva pana in vara ma poate ajuta (contracost)....
    sper sa gasesc o solutie!

Ma bucur tare mult pentru celelalte familii care au un sprijin si un ajutor!

Floricica Nou Venita Clau88's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2012
    Postari in forum
    37
    Citat Postat de mikiss Vezi mesajul
    Dragi mamici....
    am 2 fetite de 3 si respectiv 4 ani care merg la gradinita cu program prelungit. pentru ca se apropie vacanta de vara ma tot gandesc la tot felul de variante cu cine sa le las, sau unde sa le duc...pentru mine era o usurare sa le stiu la gradinita,ma potriveam cu serviciul si programul lor....insa vara asta nu stiu cum sa procedez,nu am pe cine sa ma bazez,parintii mei nu sunt in bucuresti iar acestia la randul lor lucreaza,din partea sotului nu am pe nimeni,ar mai fi niste matuse tot din partea mea dar si acestea lucreaza,una are program mai lejer,dar se cam sfieste sa ma ajute ca nu prea se descurca cu copilasii,mai ales ca eu am 2...la bone m-am gandit sa caut,dar sincer imi este teama pentru ca nu stiu peste cine dau...m-am gandit si la after school,ceva de genul,am cautat pe net si nu prea primesc copii asa mici....
    Voi cele care aveti copilasi si in paralel aveti si un job,cum procedati in astfel de situatii ?

Eu nu sunt in situatia ta,dar de cand am nascut (9 sapt) am luat-o pe Karina peste tot cu noi,doar de cateva ori a stat acasa cu sora sotului meu.Parearea mea este sa iei copiii cu tine,este cel mai bine pentru ei,vor cunoaste,vedea lucruri noi si interesante pentru dezvoltarea lor.Concediu placut!:*

Floricica Nou Venita Oana.Birlog's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2013
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de mikiss Vezi mesajul
    Dragi mamici....

Buna seara!
    Sunt o profesoara tanara, cu mult timp liber in perioada verii, iubitoare de copii. Ma numesc Oana Birlog si va pot ajuta cu drag la supravegherea micutilor dumneavoastra daca locuiti in Bucuresti.
    Ma puteti contacta oricand la nr. 0723 580 676 sau la adresa oanabarlog_1987@yahoo.com
    Daca aveti copii mai maricei, ii pot invata sa cante la pian, cu vocea sau ii pot invata cate ceva intr-o limba straina.

Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    Citat Postat de Clau88 Vezi mesajul
    Eu nu sunt in situatia ta,dar de cand am nascut (9 sapt) am luat-o pe Karina peste tot cu noi,doar de cateva ori a stat acasa cu sora sotului meu.Parearea mea este sa iei copiii cu tine,este cel mai bine pentru ei,vor cunoaste,vedea lucruri noi si interesante pentru dezvoltarea lor.Concediu placut!:*
    nu e vorba de concediu,ca nu as pleca fara ele,este vorba cat timp sunt la serviciu...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari