Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cand trecem de la cresa la gradinita

Dragelor eu am o mare dilema, ce sa fac cu Edi din toamana, sa il duc la gradinita sau sa il mai las un an la cresa, el in septembrie va avea 2 ani si 9 luni.

Lucrurile stau cam asa:

1. Daca il mai tin un an la cresa, in primul rand trebuie sa aflu daca il mai pot tine acolo un an, adica pana la 3 ani si 9 luni. Apoi avantajul ar fii ca la cresa au program si peste vara si nu au decat o luna de zile in august vacanta, atunci cand cresa se inchide.
    Dezavantajele ar fi in primul rand ca este departe de noi cresa si trebuie sa mergem cu masina, deci la costuri adaugam benzina, apoi, spaga pe care o dat ingrijitoarelor este un alt dezavantaj (am inteles ca la gradinita e doar educatoarea si ii poti da ocazional cate o atentie, nu cum dau acum saptamanal la 2 ingrijitoare si o asistenta).

2. Daca din toamana il duc la gradinita, in primul rand trebuie sa aflu exact cum este cu inscrierea pentru ca momentan Edi nu indeplineste cerintele pentru gradinita, adica nu merge singur la toaleta, nu mananca singur si nu vorbeste insa pana atunci eu zic ca o sa invete sa faca toate astea, si in plus nu stiu daca mi-l primesc la gradinita el neavand atunci impliniti 3 ani (o sa abia doar 2 ani si 9 luni).
    Avantajul ar fi ca este foarte aproape de noi exact peste drum de blocul nostru deci scadem din costuri benzina.
    Dezavantajul este ca gradinita se inchide peste vara, au 3 luni de vacanta in care nu am cu cine sa il las pe Edi.

Voi cum ati procedat, cand a mers la gradinita copilul vostru, cand a facut trecerea de la cresa la gradinita?

cristina elena
    Guest
    Gaby dar de ce nu incerci la o gradi cu program prelungit? Nu gasesti? E cam acelasi program ca la cresa, ca numar de ore zilnic si ca program anual (adica nu au acea vacanta peste vara, au doar o luna vacanta pentru igienizare)

cristina elena
    Guest
    In cazul copiilor mei a fost simplu.
    Cam toate localurile in orasul meu au in aceeasi cladire si cresa si gradinita.
    Asa ca de la 3 ani doar am schimbat intrarea, au mers in acelasi loc.
    Sunt foarte multumita de gradinita cu program prelungit, merg in acelasi ritm cresa-gradi.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Gabi nepotelul meu a ramas la cresa cu toate ca avea 2 ani si 10 luni asta se intampla anul trecut ,anul acesta a trecut la gradinita dar direct la grupa mijlocie asa a fost repartizat copilul...pe el la tinut tot la cresa pt.a ca era impreuna cu verisoara lui mai mica cu vreo 10 luni si copii sunt obisnuitii unul cu altul...

mischa2000
    Guest
    la gradi e cel mai bine ....
    e posibil sa aiba si program vara ...
    la gradinita au un alt program ... invata altceva ...
    trebuie totusi rezolvata partea cu olita .
    cu mancarea se rezolva usor ...

mire83
    Guest
    eu am zis sa il mut din toamna la gradi cu program prelungit(la noi ii mai zice camin)
    unde e acum e cresa,dar am inteles ca anu asta vor mai primi si pana la 4 ani,ca jos la grupele mari fac si altceva,asa cum zice misha...
    dar la mine e naspa cu drumu,fac 20 minute cu autobuzul...si dak il dau la gradi fac 10 min...
    noi prob nu mai avem,facem la olita...se dezbraca,se imbraca...mai nou,aksa vrea sa stearga el cundu
    papa singur...iar la toamna o sa aibe 3 ani si 2luni

iubytzik22
    Guest
    Eu il dau in toamna la gradinita cu program prelungit...partea cu olita e aproape rezolvata...in sensu ca ziua face pipi la olita ..insa kk face mai greu dar stie ...si de ex azi singur s-a dezbracat si incerca sa isi dea pampersu jos si cand l-am vazut direct pe olita l-am pus...nici la mine nu vorbeste decat putin....si nu stie sa ceara dar sper sa se invete sa ceara pana in toamna...eu te sfatuiesc sa incerci la o gradinita cu program prelungit...doar ca inscrierile se fac cu un an inainte....aaa si la mine la gradinita tot asa nu mi-l primea decat la 3 ani dar am inteles ca s-a modificat nu stiu ce lege si poti sa ii duci si daca nu aun 3 ani impliniti...incearca sa te duci la o gradinita cu program prelungit si vezi ca poate ti-l primeste.....

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Dragelor eu am o mare dilema, ce sa fac cu Edi din toamana, sa il duc la gradinita sau sa il mai las un an la cresa, el in septembrie va avea 2 ani si 9 luni.

Lucrurile stau cam asa:

1. Daca il mai tin un an la cresa, in primul rand trebuie sa aflu daca il mai pot tine acolo un an, adica pana la 3 ani si 9 luni. Apoi avantajul ar fii ca la cresa au program si peste vara si nu au decat o luna de zile in august vacanta, atunci cand cresa se inchide.
    Dezavantajele ar fi in primul rand ca este departe de noi cresa si trebuie sa mergem cu masina, deci la costuri adaugam benzina, apoi, spaga pe care o dat ingrijitoarelor este un alt dezavantaj (am inteles ca la gradinita e doar educatoarea si ii poti da ocazional cate o atentie, nu cum dau acum saptamanal la 2 ingrijitoare si o asistenta).

2. Daca din toamana il duc la gradinita, in primul rand trebuie sa aflu exact cum este cu inscrierea pentru ca momentan Edi nu indeplineste cerintele pentru gradinita, adica nu merge singur la toaleta, nu mananca singur si nu vorbeste insa pana atunci eu zic ca o sa invete sa faca toate astea, si in plus nu stiu daca mi-l primesc la gradinita el neavand atunci impliniti 3 ani (o sa abia doar 2 ani si 9 luni).
    Avantajul ar fi ca este foarte aproape de noi exact peste drum de blocul nostru deci scadem din costuri benzina.
    Dezavantajul este ca gradinita se inchide peste vara, au 3 luni de vacanta in care nu am cu cine sa il las pe Edi.

Voi cum ati procedat, cand a mers la gradinita copilul vostru, cand a facut trecerea de la cresa la gradinita?
    Te-am gasit si aici...
    In cazul lui Edi al meu, cred ca va sta pana in semestrul doi la cresa...pur si simplu nu cred ca va fi pregatit sa mearga la gradinita din toamna. Noi cu manactul nu avem probleme si papa singur, cu olita suntem pe drumul cel bun, insa nu vorbeste decat foarte putin, deci daca nu va avansa pana la toamna (lucru de care ma indoiesc) nu-l voi duce. Dupa mine asta e cel mai important, sa poata sa comunice la gradinita.
    Apoi si la cresa le fac doamnele un program cat de cat educativ, tot felul de jocuri, cantecele, poezii...desi cred ca asta depinde de personal.

Copilul meu cel mare a mers la 3 ani si 4 luni la gradinita, oricum pe el puteam sa-l duc si mai devreme , ca la doi ani spunea poezii deja, cu el a fost altceva...
    Modificata de rally; 17.01.2011 la 14:56:49.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu gradinita am exact peste drum de blocul meu si acolo vreau sa il dau pentru ca este si extrem de aproape deci se rezolva problema cu transportul, cunosc si asistenta de acolo si in plus este o gradinita foarte buna deci cu siguranta acolo vreau sa mearga insa nu stiu exact cand in toamana aceasta sau anul viitor si cam inclin sa il duc totusi anul viitor....

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Pai cred ca , cea mai buna solutie e sa-i inscriem de acum si-n functie de progresele lor sa ne hotaram ce facem...
    Sa stii ca m-ai ”lovit” cu ultimele subiecte deschise, de ceva vreme ma framant si caut sa gasesc o solutie cat mai buna pt. copilul meu.
    Sper sa ne mai tinem la curent cu deciziile luate.

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de rally Vezi mesajul
    Te-am gasit si aici...
    In cazul lui Edi al meu, cred ca va sta pana in semestrul doi la cresa...pur si simplu nu cred ca va fi pregatit sa mearga la gradinita din toamna. Noi cu manactul nu avem probleme si papa singur, cu olita suntem pe drumul cel bun, insa nu vorbeste decat foarte putin, deci daca nu va avansa pana la toamna (lucru de care ma indoiesc) nu-l voi duce. Dupa mine asta e cel mai important, sa poata sa comunice la gradinita.
    Apoi si la cresa le fac doamnele un program cat de cat educativ, tot felul de jocuri, cantecele, poezii...desi cred ca asta depinde de personal.

Copilul meu cel mare a mers la 3 ani si 4 luni la gradinita, oricum pe el puteam sa-l duc si mai devreme , ca la doi ani spunea poezii deja, cu el a fost altceva...
    gradinita ii va dezvolta mult limbajul ...
    nu-l mai tine pe loc la cresa ...

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari