Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita marcelher2003's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2008
    Postari in forum
    1
    Buna ziua! As dori sa ma ajutati. Fetita mea, Daria nu se obisnuieste la cresa, si a trecut deja 1luna jumate. Cei de la cresa spun ca plange nonstop, si nu vrea sa se joace cu copii. Sta mai retrasa si plange, strigand dupa mama. Ce pot face sa se obisnuiasca? Va multumesc!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cati ani are Daria? A mai stat cu altcineva in afara de dvs. inainte de cresa? Comportamentul ei acasa s-a modificat de cand merge la cresa?

Floricica Nou Venita somodiclaudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2009
    Postari in forum
    1
    si eu acum de la 2 feb. il duc l cresa .nu stiu ce o sa faca acolo ,cum se obisnuieste ca e foarte atasat de noi.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Am citit un articol in care scrie k un bebe e pregatit psihic doar la varsta de 3 ani sa mearga la gradinita .

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    depinde de copil,si de ambientul in care a stat,daca a stat doar cu parintii si nu a avut contact si cu alte 'persoane,daca nu a fost lasat macar o ora sa stea si cu bunicii singurel ,atunci se v-a manifesta asa
    al meu e la cresa de la 1 an si 3 luni,aici timp de o luna te duci cu copilul,pt inceput stai o ora pe zi timp de o saptamina,dupa 2-3 ore pe zi alta saptamina,dupa il lasi la prinz si tu astepti afara fara sa te vada el,si abia dupa 3 sapatamini doarme acolo dar il iei la 15,30 iar in 4 saptamina poate sta la program normal
    daca copilul intimpina dificulati de adaptare incepi din nou de la zero
    eu am avut noroc cu mario deoarece de mic stind in chirie si cu altii el a fost obisnuit cu persoane,si acuma daca il las in parc nu ma cauta,daca cunoaste vreo mamica e totul ok
    cu initierea la cresa a fost floare la ureche,dupa o saptamina puteam sa il las acolo,dar a trebuit sa respectam programul
    la mine initierea a facuto tati,eu muncesc de dimineata si el dupa masa,
    am fi putut sta noi cu el dar acolo are un orar,in fiecare zi ne uimeste cu un gest invatat acolo plus ca de 2 luni maninca singur

Floricica Senior k.aurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2008
    Postari in forum
    4.569
    eu am dus fetita la crese de la 1 an si 5 luni
    nu a plans niciodata ca o las la crese, e adevarat ca la inceput am dus-o 4 ore dupa care am inceput sa maresc nr de ore in care o lasam.
    nu stiu daca la 3 ani e chiar atat de pregatit psihic un copil sa il duci la gradinita ( cum spui tu annee).
    eu cred ca mai repede se adapteaza la gradi un copil care a fost si la crese decat un copil care pana la 3 ani a stat numai cu mama.
    plus ca depinde de gradinita, vb de cea cu program normal (8-12), sau de cea cu program prelungit (8-19)?

silvia_l
    Guest
    Si eu l-am dus pe Evan la cresa la un an, dar asa cum a spus si arianna73, aici este o perioada de acomodare asa ca in momentul cand copilul ramane singur e deja pregatit.

Eu vorbeam foarte mult cu el, ii explicam ca trebuie sa merg la serviciu dar ca seara vin sa il iau acasa...

silvia_l
    Guest
    E si normal ca inainte de 3 ani sa nu fie pregatit pt gradinita; la gradinita e un cu totul alt program, fac un alt fel de activitati...
    Si din cate stiu eu nici nu sunt primiti la gradinita copii mai mici de 3 ani.

Floricica Debutanta claudiapetrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2007
    Postari in forum
    989
    buna ziua.ma gandeam sa spun si parerea mea.eu o duc pe alex la cresa de o luna si ceva ,la inceput pana la 12,iar in ultima perioada a ramas si la somn.e adevarat ca a plans mult in primele zile dar s-a acomodat si ii e drag sa mearga acolo acum.problema e ca din 6 saptamani de cresa 2 le-a stat acasa,o raceala,o bronsita iar acum suntem iar acasa cu otita.trecand peste astea se vede copilul care e dus la cresa .la alexandra sunt schimbari,vb mai bine,face la olita.....nu mereu,dar....mananca singura,plus ca i-au intrat in instinct deja anumite obiceiuri bune.erau si acasa dar mai fortate acum sunt benevol....gen spalat pe maini,fata dinti,prosopelul sa se stearga la gura la masa etc....

Floricica Debutanta michelle2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2008
    Postari in forum
    691
    Dragi mamici "cu experienta cresei", eu din ianuarie voi incepe munca (copilul implineste 2 ani) si neavand cu cine sa-l las, am fost nevoita sa-l inscriu la cresa-de stat. Intentionam sa-l duc mai devreme cu doua luni ca sa se obisnuiasca cu cresa, dar directoarea cresei mi-a zis ca ori il duc din 2 septembrie cand incepe noua serie, ori din ianuarie cand incep eu serviciul. Pe de alta parte mi-a mai zis ca dosarul a fost aprobat dar nu inseamna ca a fost si acceptat...cu asta m-a bagat in ceata! A ramas sa ma mai duc peste doua saptamani sa vorbim...(asteapta sa-i dau ceva?)
    Voi cum ati procedat? Ati putut duce copiii mai devreme pentru acomodare?
    Am nevoie de un sfat. Multumesc!

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    eu spun sa o duci mai devreme,adika cind incep toti copii
    iti inchipui cind o sa inceapa mai tirziu se v_a acomoda mai greu deoarece ceilalti sunt cu mult mai inaintea ei cu activitatile,si ea saracuta v_a incerca sa faca ceea ce fac ei,sa cinte,sa manince si altele si nu ii v-a reusi ca laceilalti, v_a fi nervoasa si agitata
    aici in italia timp de o luna trebuie sa faci inserimentu(adika sa stai tu cu ea pt acomodare)

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari