Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice paula toma's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2006
    Postari in forum
    549

Refuza sa manance cu lingurita

buna mamici

sunt disperata

avem 2 anisori si 25 de zile si refuzam categoric lingurita

nu stiu cum sa-l mai pacalesc,am incercat cu fel si fel de lingurite,l-am infometat dar degeaba

va rog un sfat e bine venit

va pupic si multa sanatate la prichindei

Floricica Avansata broschisor's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2006
    Postari in forum
    1.813
    Nu am inteles exact.Refuzati doar lingurita?Sau si mancarea?Papati doar la biberon?Sau cu alte tacamuri?

Floricica Cu Vechime bjmaryo's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2007
    Postari in forum
    6.462
    e marisor,cum de refuza lingurita? eu de la 5 luni,cand am inceput diversificarea i-am dat papa cu lingurita.bineinteles,era una moale,speciala pt copii fara dintisori(din silicon).apoi incet incet am inlocuit cea de silicon cu cea de plastic.inca ii dau papa cu cea de plastic,dar vreau sa-i cumpar lingurita din inox(cred ca asta e materialul din care sunt facute) ca sa se poata obisnui incet incet cu cea normala.spune-mi te rog daca ai prcedat asa,ca sa-mi dau si eu seama de ce refuza asa de hotarat lingurita.bafta si pupici la pitic.sa creasca mare.astept vesti :) pup!

Membru inregistrat la
    30.09.2006
    Postari in forum
    549
    buna mamici
    Carmen refuza doar lingurita,de mancat mananca cu biberonul mancarica de legume,sunculita ,pastrama,crenwusti ...ii dau eu cu bucatele de painica
    iti doresc o zi frumoasa atat tie cat si la toate mamicile

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Paula mare nazdravan David.
    nu i-ai dat de la inceput cu lingurita?
    eu de cand am iceput diversificarea i-amd at cu lingurita..pana s-a invatat cu ea..apoi i-am dat cu bibe sucul..si papa cu lingurita restul de papa..
    of..e mare..chiar nu inteleg de ce nu-i place lingurita..
    Elena papa singura acum cu lingura mare..nu ii place lingurita..

Membru inregistrat la
    30.09.2006
    Postari in forum
    549
    buna Afro
    David la 6 luni papa cu lingurita
    i-am dat spanac simplu si a facut o indigestie si de atunci nu mai vrea lingurita
    un doctor a zis ca e pe fond emotional,el crede ca lingurita ii provoaca durerea de stomacel,
    a mai avut perioade cand il mai pacaleam cu un iaurtel,dar acum nici pe ala nu il mai vrea...are fel si fel de lingurite de silicon ,de plastic cu diferite animale am incercat si cu inox dar degeaba
    va pupacim

Floricica Avansata broschisor's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2006
    Postari in forum
    1.813
    Da se poate sa fei si asta.Atunci incearca doar cu multa rabdare.Nu va manca el vesnic din biberon.Pupici voua!

Guest
    La virsta mentionata de tine, adica 2 ani deja impliniti, copilul ar trebui sa manince singur! L-ai lasat vreodata sa manince singur, fara sa incerci sa-i bagi tu in gura? Sau vrei sa spui ca daca ii pui mincarea intr-o farfurie si pui lingurita linga, el va minca ca si pakistanezii? Sa nu mai vorbim de faptul ca sunculita, pastrama si cremwurstii nu sunt recomandati copiilor mici.

Floricica Nou Venita lenisor's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    8
    Trebuie sa ai multa rabdare cu el si nu-l mai infometa sau nu insista cu lingurita. El se incapataneaza si mai tare sa nu faca ce spui tu.
    Lasa-l sa manance singur, nu-i mai da tu si incercati sa luati masa cu toata familia, organizat.
    Sper ca e deja rezolvata problema:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari