Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Buna mamici drage!Noi avem o f mare problema...nu papam deloc carnita!!!LA inceput nu au fost probleme dar acum nu mai vrea deloc...nu mai stiu in ce mod sa io dau sau ce sa fac efectiv ca sa manance macar putina carnita.Ma puteti ajuta?

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    incercati sa o fierbeti si sa o dati prin robot sau masina de tocat(ideea esa nu simta nici o bucatica).amestecati pasta obtinuta in produsele alimentare preferate.carnita nu poate lipsi din regimul alimentar al copilului.mult succes.

Floricica Nou Venita hniculina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    Eu ii fierbeam carnita de pui cu legume si le faceam apoi le pasam pana deveneau crema.Pestele il fierbeam cu ceapa si il amestecam cu piure de cartof iar ficatelul de pui il faceam tot cu ceapa (fiert) si il dadeam cu mamaliga (ii placea foarte tare mamaliga si numai asa manca ficatelul). Daca nici asa nu vrea sa manance fa o pauza de 1-2 saptamani si incearca dupa aceea.Poti schimba gustul mancarii cu plante aromatice (busuioc, cimbru, patrunjel). Bafta

Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    Incepe cu putin. E suficient daca la inceput mananca 1-2 lingurite de carnita, dupa care poti creste cantitatea progresiv.

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Am incercat si asa dar fara nici un rezultat....deocamdata ii mai dau pace asa si daca chiar nu o sa vrea nici mai tarziu sa pape carnitza o sa discut cu un nutritionist.Bine macar ca inca mai papa pestele,ficatelul si legumele bogate in proteine.

Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    Pai daca papa pestele inseamna ca totusi papa carnita. Tu la ce fel de carnita te gandesti? Carnea de peste e cea mai sanatoasa. nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme

Floricica Nou Venita lory22's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.09.2009
    Postari in forum
    22
    fetita mea are 2 anisori.la inceput era tare mofturoasa nu papa nik carnitza deloc...dar cand a mai crescut a ininceput un pic cate un pic sa pape...carnitza nu o papa decat cu usturoi ATAT...dak nu are usturoi nu mananca...acum ii dau in fiecare zi carnitza cu usturoi si mananca tot...usturoiul e foarte bun pt paraziti intestinali iar carnitza pt alimentatia de zi cu zi.poop toti puisorii vostri[bebelus]

Floricica Novice tzutzulete's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2008
    Postari in forum
    378
    Nici micuta mea nu papa carnita deloc.O pacalesc sa i-a o gura,doua apoi simte ce papa si nu mai vrea.Nici de pui nici peste...
    Lory tu cum pregatesti carnita cu usturoi?Ma gandesc totusi k Ari a mea e inca micuta pt usturoi dar...
    Multumesc

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Ne scuzati ca v-am cerut ajutorul la inceput si apoi nu am mai intrat sa va spunem cum au decurs lucrurile......acum papam carnitza....chiar foarte bine uneori....si chiar daca sunt mese la care refuza ea papa cu placere si oul si ficatul asa ca stau linistita ....probabil a fost doar o faza dat fiind si faptul ca int-r luna jumate i-au iesit 6 dinti,3 dintre ei intr-o saptamana.VA multumim pentru raspunsuri si dam un mare mare la toti copilasii!

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Iuli a mea papa ceapa si usturoiul crude inca de la 9 luni asa ca daca o sa ii placa da-i cu incredere mai ales ca le si gatesti si ceapa e tare buna fiarta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari