Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

Lapte cu 1,5 sau 3% grasime pentru copii de 2 ani?

Buna. Am o fetita de 1 an si 8 luni si vreau sa o trec pe lapte dorna 1,5% grasime deoarece il ia sotul meu de la uzina mioveni deoarece lucreaza acolo si zilnic aduce cate o cutie. Acum fata mea bea lapte praf milupa si imi e tare frica sa nu il accepte. oare prea putina grasime in laptele dorna 1.5% ? mai este cineva care foloseste acest lapte?
    Modificata de daniela37; 15.11.2011 la 09:00:45.

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Nu luam de la Dorna, luam de la Napolact cu 3,5% grasime.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Din cate stiu eu..incepeti cu 1.5 grasime..iar treptat treceti la 3 %.Stiu ca cel gras este bun ptcopilasi asa micuti.
    Important este sa il accepte.
    Uitati aici un articol despre acest lucru

Consumul de lapte la copilul mic | Copilul.ro
    Modificata de dami28elena11; 15.11.2011 la 09:37:35.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu iam dat milumil pana la 2 ani si vreo luna,si apoi am trecuto pe la dorna albastru,iar acum din cauza banilor ii iau milli albastru,deci tot cu grasime mai mik.

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Este exact invers, copiii mai mici au nevoie de lapte mai gras:
    Laptele este cea mai importanta masa a copilului in primul an de viata si este la fel de important si in urmatorii cativa ani. Parintii nu stiu de multe ori cat lapte trebuie sa bea copilul si sunt ingrijorati ca poate nu ii dau suficient. Copiilor mici in general le place laptele, insa o parte dintre ei nu vor sa manance cu nici un chip lapte, de aceea este bine sa stii ce alte mancaruri ii poti da micutului tau in cazul in care nu ii place laptele.

De retinut!

Copiilor pana la 2 ani nu trebuie sa li se dea lapte sarac in grasimi sau degresat. Ei trebuie sa bea laptele integral pentru a creste frumos in continuare. Laptele integral are 4 % grasime, pe cand laptele degresat are intre 1 si 2 % grasime.
    Nu ii dati copilului lapte degresat daca nu a implinit cel putin 5 ani. 600 ml de lapte pe zi (circa 2 cani jumate) este de ajuns.

Laptele reprezinta doar o parte din ceea ce mananca si bea copilul mic, iar in alimentatia sa trebuie sa fie introduse si alte alimente. Este important ca cei mici sa nu manance foarte mult lapte si sa nu mai manance altceva, aceasta constituind cauza diferitelor probleme de sanatate la copiii mici, probleme precum anemia, ca urmare a deficientei de fier.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    Mie pediatra mi a recomandat sai dau lapte semi ( asa se numeste la noi ,) adica cu putina grasime .
    Un 1,5 % cred ca ar fi bine tinand cont ca faci trecerea de la laptele praf care nu are grasimi.
    Modificata de lolita si kevin; 15.11.2011 la 10:03:56.

mada_lyna
    Guest
    si eu am citit ca laptele degresat NU este indicat copilasilor mici ci cel integral(3,5%)este recomandat.

Floricica Avansata mada2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2008
    Postari in forum
    2.176
    Citat Postat de ancatavi Vezi mesajul
    Buna. Am o fetita de 1 an si 8 luni si vreau sa o trec pe lapte dorna 1,5% grasime deoarece il ia sotul meu de la uzina mioveni deoarece lucreaza acolo si zilnic aduce cate o cutie. Acum fata mea bea lapte praf milupa si imi e tare frica sa nu il accepte. oare prea putina grasime in laptele dorna 1.5% ? mai este cineva care foloseste acest lapte?
    buna. eu ii dau andradei lapte la dorna 1,5 grasime, de la varsta de 10 luni si jumatate si i-a mers fff. bn cu el. tot la dorna 1,5 grasime bea si in momentul de fata. bea cate 1 litru pe zi si este ok. analizele i-au iesit fff bune, calciu peste limita normala. ...pana la varsta de 10 luni a baut milupa.
    deci eu zic sa incerci, daca il tolereaza bine, ii continui cu el k este bun.
    bafta.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mada, Andrada bea 1 litru de lapte pe zi... dar la varsta pe care o are ea, portia zilnica normala este de 500 de ml... deci e ca si cum ea ar bea jumatate de litru de lapte integral, in loc de 1l degresat.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Irini bea lapte pasteurizat special pentru copii de peste 12 luni; e imbogatit cu fier, vitamine si fibre si are 2.75% grasime.

Floricica Avansata mada2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2008
    Postari in forum
    2.176
    anna daca mananca mancare bine ziua, nu-i mai dau completare lapte....dar bea noaptea, nu pot sa i scos bibe noaptea, noaptea bea 3 bibe deci cca 750 ml noaptea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari