Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta ioana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038
    Intreb mamicile ai caror copilasi mai beau lapte cand se trezesc,cand le dati urmatoarea masa( iaurt,ou,paine cu unt etc) si cand ciorba/supa? Patricia bea lapte cu cereale pe la 9-9. 30; va intreb si pe voi cum procedati cu masa de dimineata?

stefaniajohansson
    Guest
    eu, de exemplu ii dau lui Jacqueline in felul urmator
    7:30 cereale + sandwich/ terci cu lapte + sanwdich / mamaliga cu ce am;P / iaurt cu fulgi etc
    9:30 fruct
    11:30 pranz
    14:30 gustare (de acelasi gen ca la micul dejun, doar ca niciodata cereale)
    16:30 fruct
    18:30 cina
    21:00 cereale

Floricica Nou Venita ikristina21's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2009
    Postari in forum
    9
    buna eu ii dau cereale cu lapte la 8:30-9,un iaurt sau fruct la 11,ciorbita sau felul doi ,niciodata nu mananca doua feluri la pranz,cand se trezeste fruct-iaurt sau pufuleti covrigei si seara cina .ne cam certam pe lapte ca nu prea bea

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Alex manaca dimineata la 8 jumate 9 un fruct. La 10 manaca o cana de lapte cu cereale sau un ou fiert cu paine cu unt si ceai sau paine in ou cu ceai...diverse.

La 13 jumate mananca supa sau ciorba. La 17 jumate manaca piure cu carne sau tocanita de pui, paste...un fel consistent. La 20 jumate manaca lapte sau pine cu ceva si legume crude..

Fructul il mananca fie dimineata fie cand se trezeste. In fuctie de aceastya se fac mici modificari in meniu. sunt zile cand mamnanca iaurt in loc de fruct sau impreuna cu fructul. Fructele i le dau ca o masa separata nu ca si desert. Exista cel putin o ora pauza intre fruct si urmatoarea masa. Nu-i dau intre mese nimic in afara de apa. NU biscuiti, pufuleti...altele. Totusi mai are parte de ele daca mergem in vizita. De multe ori refuz eu din start inaite sa le vada el. Alteori serveste. Apa bea cel putin 700 ml p[e zi + 200 ml suc de fructe.

Floricica Nou Venita alexandra_palada's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2008
    Postari in forum
    4
    Buna.Marius mamanca pe la 6 , 6.30 un biberon de lapte, in jur de 10 mancam paine cu unt, cascaval sau fructe cu cereale, la 13 mancam ciorbita sau felul doi, pe la 4 , 5 sau uneori chiar mai tarziu in functie de cum ne trezim la pranz manaca un iaurt, iar seara pe la 9.30 inca un biberon de lapte.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Uau, mi se pare cam multa apa. Pe bune. Poate ca exagerez eu, dar totusi

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Vara trecuta, cand era mult mai mic, bea si 1 litru de apa pe zi. Mie nu mi se pare mult deloc. Si eu consum fff multa apa. Simt nevoia. Si el cere doar cand ii e sete. Nu e o joaca pt. el. Se cere si foaaarte des la baie, mai ales dimineata pana la 12 face pisu de cel putin 3 ori. Si asta din cauza lichidelor consumate.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Dimineata bea cand se aseaza la masa, dar doar dupa ce mananca (le dau fie ceai fie lapte). Micul dejun il serveste pe la 7.30-8.00 cel tarziu termina, si e fie paine cu cascaval/branza/sunca/gem/miere, fie ou facut moale/tare/omleta, (ochiuri nu mananca deloc) si ardei verde/rosii/ridichi - daca nu le dau legume ii dau un fruct dimineata mai tarziu.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Supa sau ciorba o mananca pe la ora 1.30, cand vine si Sara de la gradinita, si mancam toate atunci, de fiecare data le dau doua feluri. Dar intre micul dejun si pranz nu mai are alta gustare, cel mult un fruct pe la ora 9-10.

Floricica Novice mihaelarascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2007
    Postari in forum
    380
    Pai cu Antonia e o adevarata poveste cu masa, dar ideal ar fi sa respecti mese regulate la interval de 4 ore.

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    andrei papa la jumatate de ora de la trezire lactate, la 12 ciorbita/tocanita/pilaf (felul doi in general), la 16 un alt tip de mancarica daca am gatit, daca nu fructe, seara la 19.30 cereale

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari