Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lorina06's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1
    Sunt mama unei fetite de 2 ani si 2 luni care este constipata.In loc sa elimine scaunul il retine. I-am schimbat si alimentatia care acum e mai bogata in fibre, legume, dar nu reuseste sa se linisteasca.

Daca v-ati confruntat cu aceasta problema, poate imi recomandati ce sa mai fac sau poate stiti un medic bun in Bucuresti.

Floricica Nou Venita gabi.m's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    215
    Am o prietena care are aceasi problema si o rezolva cu Dulcopic - 10 picaturi.

Floricica Nou Venita cristinamitrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.05.2008
    Postari in forum
    63
    buna,si miruna mea[un an si doua luni]inca de mica a avut probleme cu constipatia.Nu f grave,dar facea f greu,trebuia sa o masam pe burtica si chiar si asa se scremea saracuta f tare.Eu ii mai puneam in ceai citeva lingurite de ceai de musetel,dar nu f mult pt ca se poate strica la burtica.Acum ii plac f mult bananele,pe care cind era mica nu prea le minca,si cred ca o constipa si mai tare.Acum incerc sa ii dau dimineata cite o piersica cica se mai moaie la burtica[am auzit si eu pe afara pe la alte mamici]

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    si para este foarte buna pt constipatie!

Floricica Nou Venita stef2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2009
    Postari in forum
    1
    am un copil de 4 luni ce sa ii dau pt constipatie

Floricica Nou Venita doamnabg's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2009
    Postari in forum
    1
    BUNA, AM 2 FETITE SI AMUNDOUA AU AVUT PROBLEME CU CONSTIPATIA DE MICI. UNA ARE 3 ANI IAR CEALALTA 1AN SI 2 LUNI.PENTRU CEA MICA (PE CARE AM NASCUT-O IN SPANIA) MEDICUL DE ACOLO MI-A RECOMANDAT CATE O LINGURITA, DOUA DE SUC DE PORTOCALE NATURAL PT ATUNCI CAND ERA ASA MICA CA A D-VOASTRA.DE ATUNCI LE DAU ABSOLUT IN FIECARE ZI CATE O CANITA CELEI MARI SI CAM 100 GR CELEI MICI. DACA SAR CATEVA ZILE SE SIMTE.ESTE MAI GREU, TE CAM CHINUI IN FIECARE ZI POATE SI PUTIN MAI COSTISITOR DAR ASTA ESTE NU AM CE SA FAC SI MAI RENUNTAM SI NOI CATE PUTIN DIN MOFTURILE NOASTRE (ALE PARINTILOR). SPER SA-TI FIE DE FOLOS. LA REVEDERE
    http://stef2008

Floricica Nou Venita alidutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2009
    Postari in forum
    5
    Buna, eu sunt noua pe acest forum, dar indraznesc sa-ti dau un sfat pentru ca si noi ne-am confruntat cu aceeasi problema. Poti incerca cu ceai de musetel neindulcit sau mai poti incerca ca sa-i prepari laptele mai diluat, adica sa-i pui mai putine masuri de lapte praf decat scrie pe cutie. Poate laptele pe care il folosesti este prea concentrat si inca nu s-a acomodat copilul tau cu el. Sau exista in farmacii un produs numit Humana Milchzuker, este laculoza 100% natural din extracte de lapte de vaca. Noi am mai folosit si cate un pic de pireu de pere de la nestle in suculetul de fructe. Acum depinde mult de felul in care este alimentat copilul tau si daca ai inceput sau nu diversificarea.

Floricica Nou Venita deliarebecca's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2009
    Postari in forum
    5
    buna fetelor...si bebitza mea este constipata....face kakutza cum sa va spun..bilute bilute tari de 2-3 ori pe zi ....nu mai stiu ce sa mai incerc..am incercat cu debridat,cu pere si pe urma apa,mar cu iaurtel...prune...singurul pe care nu l-am incercat este HUMANA MILCHZUCHER dar o sa-l cumpar si pe aceasta sa vedem poate rezolvam problema ca ma streseazaau de tot...de o luna ne tot chinuim asa....am uitat sa va spun bebitza mea are 1 anisor si 4 lunite....pooop la mamici si bebici...

Floricica Nou Venita andreiancamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2009
    Postari in forum
    5
    bunasi fetita mea are aceleasi probleme am incercat si eu cu debridat,cu iaurt,si cel mai bine se rezolva cu ceai de musetel.fetita mea are 2 ani si din aceasta cauza nu vrea sa faca cacuta la olita.se rezolva pentru cateva zile si mai apoi o luam de la capat.ce pot sa Ii mai dau ca nu stiu.va pup pe toate

nicole13
    Guest
    fructe, multe fructe!kiwi, portocale,pere...se stie ca sunt cele mai laxative!mai sunt prunele dar acum nu prea ai de unde sa le ieI:((

sanatate multa si succes in rezolvarea problemei!

Floricica Nou Venita andreiancamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2009
    Postari in forum
    5
    multumesc pentu sfat dar ce ne facem daca nu pra vrem sa mancam fructe (am un copil foarte scarandiv la mincare)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari