Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita xandra.rux's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2009
    Postari in forum
    12
    Pana acum nu i-am dat deloc ciocolata Ruxandrei. Insa acum de sarbatori a primit foarte multa ciocolata si am avut o gramada de discutii cu rudele care erau socate ca nu vreau sa ii dau copilului ciocolata. Ruxi are un an si 5 luni. Asa i-am dat chec prejituri care contineau si cacao insa nu ciocolata. Cand este ok sa le dam cicolata pana la urma?

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Julia nu a mancat ciocolata aproape deloc pana la 2 ani. Dupa aceea a gustat ca primeste napilitane cu cioco la gradinita, sau mai primeste de la copii. Dar mananca putin din ea si acum. Eu zic ca nu faci rau ca nu ii dai. Oricum va manca ea la un moment dat cand va cere. Nu pierde nimic

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Si Iulia e innebunita dupa ciocolata....asa ca daca papa tot si e cuminte mai primeste cate o ciocolatica Kinder aceea cu crema de laptic in interior....nu e f mare si o data la 3-4 zile nu vad ce rau i-ar putea face

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Rau nu le face la varsta aceasta (daca e cu masura cum ziceai si tu)eventual taie pofta de mancare. La noi acesta e inconvenientul pentru care ocolesc dulciurile.

stefaniajohansson
    Guest
    ciocolata mai de graba decat prajituri..Jacquie de la 1 an a inceput sa primeasca dupa cina cate o bucatica cat un bob de mazare. DAR ii dau DOAR ciocolata neagra 86% cacao. acum deja primeste un pic mai mult, aproximativ 5 grame. ciocolata neagra e sanatoasa, daca e mancata in cantitatile recomandate (10-20 grame/zi ajuta impotriva bolilor cardiace). noi avem un ritual in familie, ca dupa cina ne infofolim in plapuma pe canapea, bem ceai si mancam ciocolata.

Floricica Senior fiona80's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2008
    Postari in forum
    3.215
    Din cate am citit se recomanda dupa 2 ani, dar si eu ii dau de ceva vreme baietelului meu - 1 an si 9 luni - cate o tableta la cateva zile. Este preferabila celorlalte dulciuri; dar chiar daca cea neagra are mai multe calitati eu ii dau totusi din cea cu lapte.

Floricica Senior kata_kata_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    2.675
    Al meu e disperat ca sa zic asa dupa ciocolata,dar ii dau mai rar kinder sau milkinis pentru copii

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    al meu primeste doar cavit cu aroma de ciocolata. si gata. a mai servit vreo 2 kinder in total dar cate un cubulet pe zi si asta pt ca statea agatat de usa de la frigider sa-i dau cavit

Floricica Nou Venita stanila_natalia1978's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2010
    Postari in forum
    8
    stiu ca o sa ma blameze multe mamici insa alex primeste aproape zilnic un baton kinder ca asa l-a invatat tati.Deja nu stiu pe ce sa mai dau vina pt crizele pe care le face cateodata:pe razgaiala sau pe ciocolata!

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Sabina nu a mancat niciodata. Daca vrea ceva dulce neaparat cu ciocolata ii fac eu in casa negresa sau ciocolata de casa. Sara nici ea nu a mancat deloc pana la doi ani, apoi a mai primit cadou cate un kinder de la diferite persoane, nu puteam sa i le iau, dar am lungit consumarea pachetului cat s-a putut de mult. Oricum eu am vorbit cu amandoua si au inteles ca nu sunt bune dulciurile din comert, si pana acum au fost foarte intelegatoare, nu mi-au cerut deloc. Mai bine le fac eu in casa prajituri cu ciocolata decat sa manance din comert.
    Ce nu imi place insa sunt oamenii care ofera ciocolata, bomboane, acadele si altele copiilor MEI, fara sa ma intrebe inainte daca au voie sa manance asa ceva. Daca cu ciocolata sunt mai toleranta, si consider ca daca i-a dat cineva un kinder nu e o tragedie si poate sa il manance, sunt total impotriva bomboanelor, acadelelor, caramelelor si a altor prostii dulci si pline de zahar care distrug dantura si stomacul.

oanachampion
    Guest
    Noi le mai dam copiilor ciocolata atunci cand mancam noi (insa nu in fiecare zi)... Mananca ori o patratica de ciocolata, ori o bomboana cu ciocolata etc. Acum ca s-a facut mai cald, mananca popsicles ca si desert (respectiv suc de fructe natural inghetat, se poate face si in casa).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari