Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cina copilului

Edi de cand am intrat pe program de 3 pese pe zi (si o gustare) la cina nu mai vrea si a doua masa de legume si cina lui este alcatuita seara de seara din airut cu fulgi de ovaz si de porumb sau iaurt cu fulgi de ovaz si cereale pentru bebelusi.

Dimineata papa un biberon cu lapte si uneori (cand reusesc sa ii dea) papa la cresa tarina cu unt si cu ceva la 10 jumatate apoi papa la pranz mancarica, cand il iau ii dau o gustare fie frcute fie niste biscuiti de ovaz cu fructe care ii plac lui mult, si seara iaurtelul si inainte de culcare un biberon cu lapte.

Copiii vostri ce papa la cina?

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    cam tot asa, iaurt, ceva budinca, chestii mai usoare. eu ii dau dimineata ouale de prepelita frecate cu putin lapte si miere si o lingurita decereale ( desi cica sa i le dau crude..) apoi merge la gradi unde direct se aseaza la masa " cu popii " si papa micul dejun de la ei, adik fie cereale cu lapte fie tartine cu unt si gem si laptic sau ceai, sau tartine cu branzica..la 13.00 are masa cu ciorbica si felul doi plus desert. si pana acum 2 zile dupa masa il luam acasa dar mai nou vrea sa doarma acolo cu copiii asa ca l-am lasat, si la 17 au iar gustare acolo, ieri de ex gris cu lapte. acasa a vrut neaparat danonino si nu mancat "decat " 4 " ! si pe la 7 a vrut afine asa ca a mai bagat si un castron de afine cu biscuiti. iare la culcare lapticu' ca altfel nu se poate

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    eu inca nu stiu ce sa-i dau la cina si cand e aia cina, am incercat fructe, cereale, legume... inca n-am stabilit, fructele erau dimineata, la amiaza ciorbita cu carnita si seara... nimic stabilit ca aveam numai 2 mese clare, acum incerc ba cereale, ba fructe, ba iaurt cu fructe si variatiuni la tema. Cert e ca l-am infructat tare pe asta micu, sora-sa n-a mancat in viata ei atatea fructe cate i-am dat lui si se pare ca e ok asa. Cereale nu i-as da seara ca are 12 kg la 9 luni si dintotdeauna i-am dat cereale cu prudenta, cel mult dimineata 4-5 lingurite. Deocamdata e bun sanul.

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    noi dimineata la 10 mancam cand fructe cu biscuiti,cand sandwich cu cascaval,la pranz ciorbica cu carnita,apoi seara iaurt cu biscuiti,orez cu lapte,gris cu lapte,piure cu branzica,apoi lapticul la 22

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    ce mananca RIHANNA la cina...
    in ultimul timp este scandal la masa;de ce? vrea sa manance ea ciorbita si din 5 lingurite 4 aterizeaza jos...asa ca in cazul in care nu binevoieste sa manance ciorbita la pranz mananca seara...altfel meniul ar fi ;legume fierte cu carnita de pui sau peste pane,iar ca desert cereale,biscuiti sau chec(facut in casa)

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Beb a descoperit o chestie foarte funny pentru el, nu si pentru mine, suflatul in lingurita! cand ii apropii lingurita de gura incepe sa sufle in mancare si aceasta ii zboara in toate directiile, de cele mai multe ori in nas si se amuza copios si eu ma umplu de draci si pana la urma ii tin cu doua degete maxilarul si-i indes in gura mancare, ca sa nu-i dau satisfactia suflatului in lingura si improscatul in toate partile. Asa poate sa-i ajunga mancare in nas-gat si ma opresc la gat, nu vreau sa dezvolt ideea... vroiam sa intreb mamicile cu experienta cand incep copiii sa bea cu paiul? cu cana cu cioc varsa foarte mult pe el si azi i-am facut o bunatate de suc din mere, pere si struguri incat ma ofticam pentru fiecare strop sarit aiurea cu noul lui hobby, suflatul in lingurita!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Ruxi, Edi a inceput tarziu sa bea din cana cu pai, adica pe la 1 an si 9-10 luni, pana atunci tot ce era lichid il bea cu biberonul, deci poti incerca si tu sa ii dea sucul cu biberonul si nu cu linghurita sau cu canuta simpla...

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Ce le fac la cina... pai spanac cu ou, sau branza cu mamaliguta si smanatana, sau sufleu cu broccoli, sunca si paste, sau alte feluri de sufle. Sau clatite umplute cu ciuperci si pui. Bine, nu va imaginati acum ca in fiecare seara eu stau sa gatesc astea, am enumerat doar ce le dau atunci cand nu au sandwhich-uri. Iar cand au sandwhich-uri, au cu ce nu au mancat de dimineata. Si cand au sandwhich mai mananca si iaurt.

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    fata mea la cina mananca ori orez cu lapte si fructa,gris cu lapte sau branza cu fructe.cat mai usor.......
    dimineata paine cu unt sau cu branta si smantana,iaurt si fructe....
    la pranz legumele cu carne.............nu mananca supe sau ciorbe ,mananca carnea si legumele,dar nu zeama.....a si fii-mea fuge de lingurita ca de ......noi mancam ca salbaticii cu mana(legumele si carnea le las mai mari si le ia ea in manuntza si papa)..............cand ar trebui sa invete sa mance singura??????

iubytzik22
    Guest
    Eu ma chinui cu el......cu mancarea...papa seara un biberon sau chiar 2 cu lapte si o budinca si cam atat......asa ca astept si eu ce sugestii aveti pt cina ...ce altceva sa ii dau ...painea o papa separat de mancare....al meu mananca si cu lingurita si cu furculita si daca uit sa ii dau isi ia singur.....apa bea din pahar chiar isi pune singur....in schimb nu prea mananca mancare decat unele feluri de mancare...e ff pretentios si daca nu ii place cum arata mancarea nu gusta

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Azi le fac orez cu lapte si dulceata, chiar nu le-am facut de mult. Poti sa incerci Andreea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari