Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gabi.m's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    215
    Dati copiilor vostri biscuiti? Ati observat ca majoritatea contin aceata "otrava" numita metabisulfit? Cum sa ne ferim de ea?

Floricica Novice paula toma's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2006
    Postari in forum
    549
    Sunt retete pentru biscuiti de casa ... faina , putin unt , galbenus de ou ...si scapi de metabisulfit

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Gabi, eu i-am dat foarte rar biscuti, in jurul varstei de un anisor, de 5-6 ori maxim, apoi m-am lasat. Acum ii fac in casa si oricum nu prea papa el... Dupa cum a spus si Paula, sunt retete pentru biscuti si ies chiar foarte buni si muuuult mai sanatosi ca cei din comert.

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    chiar mai facut curioasa si m-am uitat pe ambalaj ce contin biscuitii care-i mai papa Iulia dar nu am gasit sa aiba "metabisulfit"

Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    215
    e bine ca nu contin metabisulfit, poate imi spui si mie de care ii iei. Eu am gasit doar la Lu cu cereale, dar nu prea ii plac.

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    sunt in punga de 100 g ,biscuiti sunt mici si se numesc Classico Petit Beurre cu cereale integrale !

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    eu ii iau lui David biscuti Balloco...si nu am citit pe ei sa aiba metabisulfit..

Floricica Nou Venita richard's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2008
    Postari in forum
    46
    Sa stiti ca si eu i-am cumparat biscuitidar nu contin metabisulfit dar inca nici nu i-am dat pentru ca noi acuma suntem la faza de diversificare si am inceput cu cerealele dezi biscuitii pe care i-am cumparat contin cereale.
    Dar de acum incolo o sa fiu si eu atenta la ce biscuiti cumpar si la ce anume contin.

Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    215
    azi am gasit o retea extraordinara de biscuiti. I-am preparat si lui mihai i-au placut la nebunie.Asa ca renuntam la biscuitii din comert sau cel putin mai luam in cazuri extreme.
    dc vreti reteta sa-mi spuneti.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Gabi vrem cum sa nu
    Multumim frumos.
    ( off..topic..pup eu puiul Mihai..un scumpik)

Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    215
    m-am apucat intr-o zi sa-ti scriu reteta si sotul meu si-a adus aminte ca tb sa instaleze antivirusul, asa ca am renuntat. Acum sunt singura acasa si o sa ti-o scriu. Ai nevoie de:1/2 pachet unt, 250 gr zahar pudra, 4 oua, 50 ml ulei, 1/2 pahar sifon, 1 lg bicarbonat stins cu putin otet, putina sare, faina cam 700 gr (sau cat cuprinde, pana coca devine ca pt paine). Se amesteca untul cu zaharul pana devine ca o spuma, se adauga pe rand cele 4 oua, sarea, uleiul, sifonul, bicarbonatul si faina. Se lasa coca asa se linisteasca circa 20 min, api se intind (nu foarte subtiri) si se taie cu forma. Se tin la cuptor pana devin aurii (cam 10 min in cuptor incins).
    Pofta buna!
    Mihai trimite pupici printesei tale!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari