Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957

Televizorul bata-l vina!

Topicul este raspuns la articolul Televizorul bata-l vina!

Senzational articolul! Mie mi s-a parut foarte interesant si util! Chiar daca nu ai toate obiectele la indemana, este imposibil ca dintre atatea activitati sa nu abordati una dintre ele.

Cat despre calculatorul si televizorul (desene animate) in viata unui copil..ce as mai putea comenta decat ca ar trebui sa ne gandim serios sa ii tinem deoparte de acestea in cazul in care observam ca nu putem impune un interval de timp normal si sanatos copilului nostru.

Fratiorul meu a stat cu capul in televizor de pe la 4 anisori, acum are 6! Si nu il mai putem dezobisnui, iar in plus acum este foarte atras de calculator.

Pe de alta parte, cred ca acestea joaca si un rol important mai ales in stimularea inventivitatii si creativitatii copilului si de ce nu, a culturii sale, spun acest lucru cand ma gandesc si la documentare, insa limitate.

Asadar, cred ca este foarte important ca fiecare parinte sa aiba grija ca televizorul sau calculatorul sa nu afecteze viata copilului sau.

In copilarie, eram toata ziua afara cu copiii, eu ma jucam sotronul, coarda, [coarda] de-a fata-ascunselea, tot soiul de jocuri pentru copii, acum nu prea mai vad copii prin jurul blocului sa se joace, sa se bucure cum noi ne bucuram odata.

Mie una mi-e frica de maturizarea aceasta rapida, si nu spun maturizare in tot sensul cuvantului ci mai mult imitarea comportamentelor de "oameni mari".. E trist..mi se pare foarte trist..si nu vreau sa ma gandesc ce o sa se intample cu nepotii nostri.

Floricica Avansata ely27's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2007
    Postari in forum
    1.241
    asa este.televizorul nu face bine la copii.sunt copii dependenti de televizor. si Cosmin cand era mai mic statea mai mereu in fata televizorului, acum s-a mai dezvatat.se mai joaca si la calculator cate un pic, mai coloreaza si se joaca cu fratiorul lui.

Floricica Novice iasminel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    494
    Psihologii sustin ca 90% din informatiile pe care omul le primeste sunt percepute pe cale vizuala .Tot ce vedem are un impact direct asupra psihicului iar mijloacele cu cea mai mare influenta vizuala asupra omului sunt calculatorul ,televizorul si internetul..

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Draga iasminel,

Intr-adevar ai mare dreptate, o persoana primeste mult mai usor informatiile pe cale vizuala, mai ales cei mici, ei invata folosind imagini, insa cred ca am putea aborda si alte activitati decat calculatorul, internetul sau televizorul.

Este adevarat si ca am evoluat foarte mult. Si pentru noi adultii parca este mult mai usor sa dai o cautare cu ajutorul motorul google decat sa stai sa cauti mult mai mult timp prin biblioteca o carte, pe care o ai sau nu, sa o rasfoiesti si apoi sa gasesti informatia pe care o doresti si totodata este posibil sa nu. Internetul este foarte bun pentru timpul limitat pe care il avem, iar eu personal il consider foarte folositor, insa cred ca aceste surse de informare pentru copii ar trebui limitate, nu incurajate. Nu sunt de moda veche, dar cred ca ar trebui sa avem grija cat timp ii lasam p copii in fata monitoarelor tv sau ale calculatoarelor.

Nu am inteles foarte bine insa ce parere ai tu despre tv si calculator, incurajezi acest mod de invatare la copii sau esti de acord ca exista o limita pentru acesta?

Am citit intr-un jurnal de psihologie (realizat de multi oameni de stiinta si psihologi) ca televizorul si calculatorul dauneaza celor mici si adolescentilor deoarece psihicul lor nu este format inca si ei se pot adapta oricarui timp comportamental. Asadar, daca ei vad imagini violente, iar aici ma refer si la jocuri si la desenele animate, ei pot imita foarte usor acest comportament, iar daca urmaresc frecvent astfel de actiuni, ei il vor lua ca pe un stil de viata si se vor desprinde foarte greu de el.

O alta problema cred ca ar fi modul in care copiii percep si diferentiaza realitatea de fictiune.

Si ma intreb..o mamica moderna inseamna si o mamica realista? Sau generalizand un parinte modern este si unul realist?

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Draga ely, sa creasca mari si sanatosi! E foarte bine ca sunt doi copii, astfel ii poti stimula mult mai usor sa se joace impreuna.

Floricica Novice iasminel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    494
    Eu cred ca trebuie o limita si pentru tv si pentru calculator in rest sunt deacord cu tine te pup .Mama Elena si printesa Iasmina.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Foarte educativ articolul, insa nu ma regasesc in el. Sa fim seriosi: sa ridice mana toate mamicile care nu-si vad capul de treaba, care n-au nici un ajutor si unul sau mai multi copii de supravegheat, curatenie si mancare de facut si sa spuna cand mai au timp de toate colajele si minunile descrise in articol? Situatia mea e urmatoarea: si eu si bebelusii stam in sufragerie (trebuie sa stau cu ochii pe ei, sa-i las sa se joace pe jos pe o paturica, ca doar nu o sa-i tintuiesc in pat), eu am si treaba intre timp, sunt singura de dimineata pana seara, NORMAL ca vreau sa mai trag si eu un ochi la tv, ca altfel mi-as pierde mintile, nu? Ce sa fac? Sa-i las sa se uite la tv sau sa-i duc in dormitor unde stau singuri in patuturile lor, fara nici o sansa de a-si dezvolta mobilitatea? Normal ca ma si joc cu bb-ii, insa nu pot face asta 24 din 24, n-am servitori care sa faca restul in timp ce eu ma joc cu ei... Asa ca... foarte usor de zis, foarte greu de pus in practica!
    Cat despre ce invata din ce vad/aud, sa va dau un exemplu de cat de mult conteaza educatia parintilor. Fetita sotului meu avea o melodie preferata ("Willy Bubba" - Insane Clown Posse: daca dati o cautare pe Google o sa vedeti cam ce versuri are respectiva melodie) pe care o canta cand o auzea insa se oprea cand auzea un cuvant urat, nu il spunea si trecea la urmatoarele versuri... Deci se poate...

Floricica Cu Vechime maimuticagogosica's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    Ai dreptate, Oana! Si eu tot asa l-am crescut pe baietelul meu, caci nu avea cine sa stea cu el si ca sa reusesc sa fac si treburile care trebuiau facute....dadeam drumul la televizor, ca sa fiu sigura ca ma va lasa puiul sa fac treaba....asta e realitatea. Acum, ca a mai crescut...e cu totul altceva, la televizor are un anumit "orar" si incercam sa-i ocupam timpul cu activitati adecvate varstei lui.

Floricica Debutanta selena_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1.140
    Nici eu nu prea ma regasesc in articolul respectiv..noi aveam televizorul in bucatarie care o folosim si ca living ca asa sunt apartamentele aici ...in perioadele de veghe al e lui ken 70% ma joc cu el si restul ma mai ocup si eu de ce pot ...dar nu pot suporta sa nu aprind televizorul ,,mi se pare casa prea pustie si mie dor si mie sa mai vad ceva pentru ca cand doarme puiul meu ,,dorm si eu ...desi imi spun ca mai tarziu cand va mai creste o sa i impun un orar ,,ma indoiesc ...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    f bun articolul.tia inca nu are 2 ani si am zis ca nu o voi lasa sa se uite la tv dar am gasit un prrogram f bun cu desene educative. se invata literele si citire...deja spune i si t. si o mai las sa se uite la papusile sesame street unde e la fel cu cifre si litere si cuvinte noi.ne uitam impreuna si repet si eu ca cei de la tv sa zica si ea.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    Eu nu sunt de acord cu televizorul intr_o singura privinta:cind ii dai sa manince ii pui desene animate.
    I_am cumparat deja CD cu povesti cum as fi Cenusareasa,Alba ca zapada si altele care mie mi se par mai apropiate de virsta lor decit desenele care le dau la TV,iar daca eu stau si ma uit la tv ce fac cu copilul il pun in patul lui ,ii pun dopuri in urechi ca sa nu auda si sa vada.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari