Topicul este raspuns la articolul Jucariile de lemn, o atractie magica

Eu am cumparat recent jucarii din lemn pentru cei mici de la Petit Caprice. Pot spune macar ca stau linistita in ceea ce priveste colorantii sau alte chestii de plastic daunatoare. Nu vreau sa fac reclama sau altceva, dar cu mine au fost foarte promti si mi-au explicat avantajele.

Pe site-ul lor apar urmatoarele informatii si cred ca ar fi bune ca informare pentru orice mamica. Sa stie ce este bun si ce este rau pentru copiii ei. Eu militez pentru sanatatea copiilor nostri, si sunt sigura ca nu doar eu :) Ma bucur ca ati deschis tema.

Deci, cum spuneam, fac un copy & paste mai jos::
Petit Caprice S.R.L. este unic importator si distribuitor al jucariilor din lemn de Hevea. Jucariile ecologice sunt fabricate din materii prime biodegradabile: lemn, panza, hartie, papura, bumbac. Fabricantul PlanToys este primul fabricant de jucarii de lemn din lume ce foloseste copacul de cauciuc ce nu mai produce latex. Acesti copaci sunt taiati in jurul varstei de 25 ani, iar in ultimii 3 ani de viata, pamantul nu mai este fertilizat. Nici un conservator chimic nu este utilizat, iar hartia si cartonul utilizate pentru ambalaje sunt produse reciclate, ceea ce ajuta la reducerea deseurilor.