Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita stelaaly's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2011
    Postari in forum
    22

Temperatura foarte mica la copil

Alice a mea a facut ieri seara temp de 39.2....am fost la spital la 4 dimineata si a spus ca are rosu in gat; ne-a dat antibiotic si a spus ca ar mai putea face temperatura inca vreo 2 zile. Ieri a facut iar 38.4 si i-am dat 9 ml de panadol. Dupa o ora a scazut, dar acum problema e ca are temperatura 35.8. Nu e prea mica? Ce i se poate intampla? De obicei o are 37.
    Modificata de daniela37; 07.11.2011 la 13:07:37.

mada_lyna
    Guest
    poate stiu eu gresit,dar temp corpului uman e minim 36,5. eu cred ca ori i-ai luat gresit tempt ori ti s-a stricat termometrul.ori a facut hipotermie,ceea ce mi se pare exclus.sanatate la pitica!

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    Citat Postat de stelaaly Vezi mesajul
    alice a mea a facut ieri seara temp de 39.2....am fost la spit la 4 dimi si a spus ca are rosu in gat,ne-a dat antibiotic si a spus ca ar mai putea face temp inca vreo 2 zile...........ieri a facut iar 38.4 si am dat 9 ml de panadol.dupa o ora a scazut..........acum problema e ca are temp 35.8.................nu e prea mica?ce i se poate intampla?de obicei o are 37.......................
    buna si david cand era mai mic( cateva luni)ii mai luam temp si avea ...35,5 cand am fost avuta un control iam zis la doct si o zis ca poate ii e rece ii dadeam o bluzita si mai urca putin, mai ales acuma in perioada asta ca e si mai rece...(sa nu se inteleaga gresit nu avea tot timpul temp asta )
    Modificata de roxy31; 06.11.2011 la 11:51:39.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Temperatura minima a corpului uman nu e in niciun caz 36,5 ci mult sub aceasta valoare.Hipotermia se instaleaza cand temperatura corpului scade sub 35 de grade. Temperatura de 35.8 nu reprezinta niciun pericol pt sanatate, insa continua sa vezi daca mai scade, nu e semn bun.
    Sanatate!

Membru inregistrat la
    13.10.2011
    Postari in forum
    22
    din cate am citit pe net temp sub 35 nu e bine si se instaleaza hipotermia,,,,,,,,,,,,,i-am lut temp f corect
    Modificata de stelaaly; 06.11.2011 la 12:06:45.

Membru inregistrat la
    13.10.2011
    Postari in forum
    22
    in funduletz are 37.4.................nu stiu ce sa zic

mada_lyna
    Guest
    pai la copii temperatura se ia cel mai corect din funduletz.

mada_lyna
    Guest
    deci,37 cu 4 este cea corecta.monitorizeaz-o.sanatate!

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Temperatura minima a corpului uman nu e in niciun caz 36,5 ci mult sub aceasta valoare.Hipotermia se instaleaza cand temperatura corpului scade sub 35 de grade. Temperatura de 35.8 nu reprezinta niciun pericol pt sanatate, insa continua sa vezi daca mai scade, nu e semn bun.
    Sanatate!
    si cam cat de muuuult sub aceasta(adica 36,5)este? mai documenteaza-te ! Cum combatem febra copilului?

probabil 30 ca e suma rotunda.

Membru inregistrat la
    13.10.2011
    Postari in forum
    22
    pai daca temp normala ar fi cea din funduletz 37.4 ,,,,,,,,,,cand avea alaltaieri la subrat 39.2 cat mi-ar fi indicat in fund????????????????

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de stelaaly Vezi mesajul
    pai daca temp normala ar fi cea din funduletz 37.4 ,,,,,,,,,,cand avea alaltaieri la subrat 39.2 cat mi-ar fi indicat in fund????????????????
    nu gandi asa. temperatura reala este cea masurata la niv urechii ( membranei timpanului ), dar si cea intrarectala ( in fundulet ) este ok. daca nu a stat corect cu termometrul, sau daca era in aer rece sau orice alta eroare, temperatura masurata axilar nu are valoare. si nu trebuie sa te gandesti mereu ca la cea axilara mai adaugi "doar..." ca sa obtii temperatura reala

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari