Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita craytza's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2009
    Postari in forum
    2
    Buna ziua!

Dragi mamici de pitici sunt noua pe acest forum si am nevoie de sfaturile voastre.

Iata ce am patiti eu si cele doua "ratuste" gemene ale mele

In urma cu o luna de zile, fetitele mele au racit rau de tot, mai precis au facut traheobronsita. Tratamentul- augumentin, eurespal, ambroxol, nurofen si vitamine. Dupa 7 zile de tratament fetitele erau OK. A doua zi trebuiau sa mearga la gradi. Pentru a fi sigura ca si-au revenit complet le-am verificat gitutul, una dintre ele nu avea nimic (Ana), cealalta insa am descoperit-o cu amigdalele pline de pete albe (Maria). A doua zi am fost la medicul de familie. Desi s-a uitat numai in gitut, fara a-mi face o trimitere la ORL, mi-a pus diganosticul de Angina acuta cu streptococ beta hemolitic si mi-a dat trat. cu Azitromicina. In aceiasi zi am fost cu fetele la un cab. particular, la ORL. Dr. de-acolo mi-a spus sa nu ma sperii ca fetita nu are nimic (mentionez ca fetitele amindoua nu avea febra, mincau foarte bine, erau vioaie)si e posibil sa fi facut ca o ciuperca pe amigdale de la Augumentin. Tratament - badijonaj cu albastru de metil. Asa am si facut si in doua zile am scapat de aceste pete. Cu toate acestea, am mers la spital si le-a, facut copiilor exudatul faringian pentru a fi sigura ca nu sunt purtatoare ale acelui streptococ. Rezultatul exudatului au fost OK, adica nu sunt purtatoare. La doa doua sapt. dupa aceasta patanie Maria mi-a repetat figura. Dupa citeva zile de mucisori in git i-au reaparut acele pete albe. Am plecat din nou la dr. Aici i s-a prescris din nou antibiotic (Unasyn)si antifebrile, desi copilul meu nu face febra deloc. Diagnosticul pus de aceasta data: Amigdalita pultacee

Rugamintea mea este sa-mi spuneti daca ati patit vreuna dintre voi asa ceva cu puiutii vostrii pt. ca eu simt ca inebunesc pina lunim cind primesc rezultatul la exudat.

Multumesc! Multa sanatate voua si copiilor!

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Craytza,eu am un baietel de 4 ani si cum se raceste afara cum si gatutul lui arata ecact cum ai descrit tu mai sus.I-am facut exudatul si totul a fost ok.De la orl mi-a spus ca este mai sensibil la aerul rece si afza se va mai repeta.Am urmat un tratament homeopat care a dat rezultate foarte bune.Mentionez ca baietelul meu are si polipi si de aceea este nevoit de multe ori sa respire pe gurita.

Floricica Nou Venita craytza's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2009
    Postari in forum
    2
    Multumesc Madyflo! Oare si Maria mea are polipi. Am observat ca noaptea doarme mai mult cu gurita deschisa si uneori chiar sforaie

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari