Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Amigdalita cu complicatii

De 2 ani, cam de 4 -5 ori pe an, rebeca face amigdalita pultacee -problema este ca i se administreaza mereu antibiotic, de acolo o dam in diaree si afte bucale cu dureri cumplite ..eu nu sunt de acord cu antibioticul dar face febra mare 40-41 cu frison si se invineteste nu cedeaza la novocalmin sau panadol,nurofen etc...dupa ce-i trece amigdale raman fff mari mereu si rosii si nu mi se pare ok deloc ...pediatra a zis ca asa sunt la copiii de varsta ei si sa nu ma ingrijorez..exudatele ies mereu ok fara nimic suspect...si nu maai vreau sa o chinui asa ..i-am luat imuno royal junior care a facut minuni 5 luni nu stiu ce sa mai fac....???????

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Noi preventiv pentru amigdalite in sezonul rece luam siropel cu extract de echinaceea , miere de albine cate o lingurita , doua , dimineata si cate o pastiluta de decasept cu propolis (decaseptul contine albastru de metil si e foarte bun). Pana acum nu am avut probleme asa de grave si reusim sa ne tratam fara antibiotic.Si tantum verde sprey e bun. Sanatate multa !!!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    De 2 ani, cam de 4 -5 ori pe an, rebeca face amigdalita pultacee -problema este ca i se administreaza mereu antibiotic, de acolo o dam in diaree si afte bucale cu dureri cumplite ..eu nu sunt de acord cu antibioticul dar face febra mare 40-41 cu frison si se invineteste nu cedeaza la novocalmin sau panadol,nurofen etc...dupa ce-i trece amigdale raman fff mari mereu si rosii si nu mi se pare ok deloc ...pediatra a zis ca asa sunt la copiii de varsta ei si sa nu ma ingrijorez..exudatele ies mereu ok fara nimic suspect...si nu maai vreau sa o chinui asa ..i-am luat imuno royal junior care a facut minuni 5 luni nu stiu ce sa mai fac....???????
    Cristina, fetita mea cea mare facea frecvent amigdalite pultacee cu febra mare si tot tacmul. Nu ii mergea decat azitromicina ca antibiotic.

Numai ca la patru - cinci amigdalite pe iarna nu mai rezistam eu. Am mers cu ea la homeopat si de vreo doi ani nu a mai facut deloc. Poate o discutie cu un homeopat va fi si in cazuil vostru o solutie. Sanatate multa.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu stiu ca sunt copii care au amigdalele mai mari si mai rosii prin natura lor, fara ca asta sa insemne ca respectivii copii sufera de vreo afectiune.
    Asa este si Irini a mea. Inca de cand avea o luna, la fiecare control mi se spunea ca are amigdalele marite si rosii... asta pana cand pediatra si-a dat seama ca asa e ea. Acum are 2 ani si 5 luni, amigdalele sunt la fel, fara sa fi avut nici macar o data probleme de sanatate generate de ele. Singura neplacere pe care o avem este atunci cand tipa, plange mai tare sau cand incearca sa scoata limba, pentru ca are senzatia de voma (probabil facand aceste lucruri, amigdalele deja mari, se apropie una de cealalta si ii creaza aceasta senzatie)

Inca ceva: daca spui ca acest "imuno royal junior" a facut minuni, de ce nu ii dai in continuare? Eu nu stiu ce este si cat timp trebuie administrat, de aceea te intreb.
    Va doresc sanatate multa!!!

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Daca exudatele ies ok eu zic sa nu-ti faci griji. Din pacate amigdalitele pultacee nu trec fara antibiotic si se administreaza neaparat 7 zile. Atentie insa cu febra mare si administrarea frecventa de novocalmin!
    Sanatate!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    daca va face infectie vreo data sa nu stai pe ganduri si sa o operezi....nu sunt asa bune acolo la locul lor asa cum zic unii ca ar fi ca o perdea impotriva diverselor bolo....din contra poate face reumatism , ii poate ataca inima....nu e de joaca, eu am fost operata la 10 ani si de polipi si de amigndalite...politi erau marisori insa cu amigdalitele eram la punctul de a face boli grave, noroc cu un medic arab care statea cu noi in bloc si i-a explicat alor meu consecintele unor infectii ale amigdalitelor.....trebuie doar sa fii atenta!
    Multa sanatate!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    multumesc..si eu ma gandeam sa o operez dar pediatra a zis ca nu e cazul...Imuno Royal Junior a facut minuni dar se da 3 luni apoi pauza 3 luni si eu am facut pauza 4 luni acum am inceput iar...alceva nu face dar cu amigdalita e jaleeee...se chinuie ff rau ca o ustura si ii apar afte -candida care se duce numai cu bicarbonat spalaturi si asa o chinui cu ele,mie ff mila de ea..si sufera asa mult,ca nu poate merge la gradi.offf oofff si trebuie sa ia 10 zile zinat apoi inca 3-4 zile acasa in repaus...

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Cryssa, a facut si Irini o data afte... La noi se pare ca au fost mai multi factori cumulati care au dus la aparitia lor (eruptie dentara + o viroza + consumul de lamaie cu tot cu coaja care ii place la nebunie). In fine... stiu ca se chinuie groaznic copilul atunci cand are afte. iar cand sunt mai multe (Irini a avut vreo 4) e jale. Dupa vreo 2 zile de chin (Irini nici nu vroia sa manance, nu dormea bine, era nervoasa, plangacioasa) ne-a salvat pediatra. Se fabrica in farmacii o solutie care trateaza aftele, iar in compozitia ei intra neaparat si ANESTEZINA, care este practic un anestezic local. L-am probat pe pielea mea mai intai... iti amorteste toata gura, fara ca acest lucru sa fie deranjant.
    Eu ii puneam Irinei cateva picaturi pe o acadea si ii dadeam sa o linga. in 30 de secunde nu mai avea nimic si manca dupa aceea normal.

Floricica Nou Venita paicimariana's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.09.2007
    Postari in forum
    1
    Buna. La fel am patit si eu cu baietelul meu de 4 ani si 5 luni , amigdalita pultacee, i-am facut antibiotic(axetin) intavenos cu gentamicina, fiindca la antibioticele pe care le dadeam orale nu isi faceau efectul (azitromicina, zinnat), am fost la orl si i-a dat cexyl un antibiotic cu spectrul mai larg , immunomix si tonosilotren tablete pt micsorarea amigdalitelor care este fff bun si este homeopat.Asa l-am facut bine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari