Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita carmenbucur67's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2007
    Postari in forum
    22
    Buna Anca si buna tuturor,

Remarc ca ati dezbatut problema ADHD dar din pacate eu nu am stiu si am ratat intalnirea de luni.V-as propune o reluare a subiecului pentru ca din cei participanti mi-au parut mai mult doar cei care isi dau cu parerea despre subiect si nu cei care se confrunta efectiv cu aceasta problema. Cindva am scris si eu putin la subiectul cu ADHD dar nu prea sunt participanti pe forum.

Pe scurt, problema mea:

Fiul meu are 9 ani si jumatate a trecut in clasa a IV acum, dar eu sunt cam nemultumita de el. A citit f greu, la sf clasei a II, matematica nu ii place, greu cu tabla inmultirii, incercam sa recuperam cu dna invatatoare , desi e vacanta, chestia e ca nu prea vrea, si lupta de lamurire, etc.

Vis-a-vis de ADHD, singura chestie care ma pune pe ganduri ar fi faptul ca la scoala este cuminte, nu deranjeaza orele, DAR nu prea scrie, decat putin in clasa, si binenteles , NU este atent si deci nu stie mai multe concret de ce s-a facut in clasa, nu isi noteaza tema,decat rar, trebuie sa sun sa aflu etc.

Nu prea are prieteni, copii il cam exclud din cercul lor, nu se joaca fotbal cu ei sau alte jocuri, e cam naiv in intrebarile pe care le pune, uneori repetative....

Am incercat in clasa a II Strattera, dar nu mi-au placut manifestarile adverse, imi parea mai nervos, agresiv chiar, desi poate nu nu neaparat strattera era devina ci alte medicamente de pe linga ea... apoi un tratament homeopat, dar renuntat dupa 3 luni ptr ca medicul respectiv dadea cam acelasi tratament la toti, etc (asta afland-o din discutii pe alte forumuri). Sunt debusolata si nu am nici cu cine sa ma sfatuiesc.

Acum simt ca ar trebui sa mai fac ceva, dar nu prea stiu ce.

As incerca tot homeopatia - am citit in Formula AS de dna dr Iuliana Avadanei de la centru Medireflex cu rezultate in tratarea ADHD.

Multumesc, Carmen Bucur

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Mai intai este important daca a fost diagnosticat copilul si cand. Apoi care a fost tratamentul recomandat. Daca vi s-a recomandat lucrul cu un psiholog. Dificultatile de citit, scris si socotit constituie alte diagnostice (dislexie, disgrafie si discalculie).
    Partea cu prietenii si izolarea lui tin de un alt registru si anume cel afectiv si relatonal. sunt mai multe probleme si este normal ca ele sa nu treaca toate prin inghitirea unor pastile. este necesara in toate acesta cazuri o abordare globala a copilului, a modului in care el insusi simte ce se intampla cu el si nu doar tratarea izolata a simptomelor.

Floricica Nou Venita carmenbucur67's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2007
    Postari in forum
    22
    Multumesc pentru promptitudunea raspunsului.
    Initial a fost diagnosticat de medicul de la noi, ulterior cand am mers la medicul homeopat si dinsul a confirmat diagnosticul.
    Vis a vis de faptul ca este cuminte la scoala (fizic nu deranjeaza) - ma gandesc ca e legat de comportamentul diferit in medii diferite, acasa e in largul lui si refuleaza deci...(asta e explicatia care mi-am dat-o).
    Ma ingrijoreaza dezinteresul pentru scoala, nu isi noteaza teme, nu prea scrie, iar cadrele didactice vad ca nu sunt pregatite pentru astfel de copii...
    Pentru ca se descurca greu in clasa a II (atunci am apelat si la Strattera ca eram disperata !) am lucrat cu o doamna logoped care ma incurajat spunandu-mi ca e un copil istet si va reusii sa citeasca si sa scrie si... asa a fost, deci am exclus dislexia, disgrafia, am usoare dubii de discalculie, pentru ca matematica merge greu de tot, nu mai zic de tabla inmultirii, dna invatatoare alui pe care am rugat-o sa recuperam acum in vacanta ma incurajeaza, ea il vede foarte rasfatat - atat! , dar eu il vad neatent si incapabil sa se concentreze mai mult timp, mai mult decat alti copii.
    Ce recomandari faceti copiilor pe care ii vedeti la cabinet?
    Ma refer la medicina alopata sau altceva(homeopatie de exemplu)
    Aveti cunostinta printre copii care ii tratati , copii care sa urmeze si alte tratamente in afara celui clasic? (Strattera, Concerta, Ritalin si altele.
    As vrea sa incerc homeopatia (oricum nu e o arma cu doua taisuri...)
    Cu multumiri,
    Carmen

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    In privinta medicamentelor (alopate si homeopate) eu nu ma pronunt pentru ca sunt psiholog si nu medic. Varianta psihoterapeutica este a ajuta copilul si parintii in vederea cresterii timpului de atentie si a puterii de concentrare, depistarea aspectelor problematice pentru copil, o comunicare mai buna parinte-copil in care cel mic sa poate exprima cand nu poate, cand nu se descurca, sa ceara ajutor.
    Nu stiu daca aveti un psiholog in Calarasi dar o varianta ar fi de a continua cu doamna logoped.

Floricica Nou Venita beti-ana cioaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2006
    Postari in forum
    99
    Eu am in terapie un copil cu adhd.A trecut in clasa a III-a.
    Citeste fluent, are multa imaginatie si este ambitios.Vrea numai calificative de foarte bine si sa i se faca pe plac.Din pacate este exclus de colectivitatea de copii, datorita unei oarecare impulsivitati.Lipsa de rabdare il face sa ia decizii pripite.Cu acest copil lucrez de cand avea 4,6 ani si pot sa va spun ca a facut progrese remarcabile. Este indragostit de calculator si vine cu placere la sedintele de terapie logopedica.Mama i-a dat straterra, iar apoi a urmat cure de tratamente homeopate.Si ca orice copil, are zile bune si mai putin bune. Si eu sunt pentru continuarea activitatii cu logopedul.

Floricica Nou Venita krystina's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2008
    Postari in forum
    4
    Draga Carmen,
    Si eu am un baietel cu ADHD, diagnosticat in urma cu 3 ani. Acum are 7 ani si intra in clasa I. Mi-e groaza cand ma gandesc la problemele pe care le va avea cu colectivul.
    Ce am facut pana acum ca sa-l ajut? 3 luni a luat Straterra si n-as putea spune ca l-a ajutat f. mult- poate a fost doar ceva mai atent la gradi.Am itrerupt pe timpul vacantei de vara, la sugestia medicului psihiatru.Oricum nu mi se parea OK pt. ca ajunsese sa stea la masa o ora fara sa manance mai nimic si ii crescuse si impulsivitatea (imi spunea ca vrea sa-si arunce surioara de 2 ani pe geam)
    Am fost la dr. Selea la Budimex si ne-a recomandat sa mergem la dr. Muscoi (iridiolog)
    Acum suntem sub tratament naturist (cu pastile de la plafar) al carui rezultat l-astept peste 3 luni.
    Multa sanatate tie si copilului tau

Floricica Nou Venita ilie adriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2009
    Postari in forum
    1
    Ma speri cand vad ce se scrie despre aceste probleme .eu am un baietel de 4 ani si nu am facut pana in acest moment nici un fel de tratament cu el .Mi sa sugerat de la gradinita una din doamnele educatoare sa il duc la un control la un neuropsihiatru pt ca nu este atent la unele din activitatile pe care le fac si are multa energie,iar pe deasupra nu vorbeste nici foarte bine .Cred ca deja la-u marginalizat pt o singura parere pe care si-o da o persoana care nu cred ca este in masura sa spuna nimic pana nu se confirma de la un medic.La control am fost o singura data la neuropsihiatrie infantila cand avea 2ani si mi sa dat un tratament pt stimularea activitati creerului cu encephabol si timonil cea ce ma speriat si nu iam dat decat o saptamana pt ca era foarte agitat din cauza encephabolului iar cand ii dadeam timonil il lua somnul aproape instantaneu indiferent ce ora era (se trezea dimineata si daca ai dadeam siropul il lua somnul din nou)iar mai apoi am citit si prospectul medicamentului timoniln si am hotarat sa nu ma mai duc la acea doamna doctor.Acum sunt din nou in dilema si nu stiu ce sa fac si unde sa apelez .am citit atatea pareri si m-am documentat in mare parte de pe internet nu stiu ce sa zic dar nu vreau nici sa pates ca prima oara sa mi se dea un tratament care poate face rau copilului si poate ca nici macar nu sufera de aceasta boala pt ca am citit atatea cazuri in care i se administrau copiilor sanatosi medicamente "dupa urece"
    vreu sa vorbesc si eu cu mame care au mai avut aceste probleme dar la tel pt ca nu stiu ce sa spun pe forum ca sunt prea multe de spus va rog sa ma contactati me mail sau mesinger p_adriana_s@iahoo.com(ce va este mai la indemana) va pup

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari