Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaela77's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.06.2008
    Postari in forum
    1
    Buna ziua!

As dori si eu sa aflu ce se intampla cu baiatul meu(are 4ani si jumatae). A fost un copil foarte cuminte, linistit, s-a integrat foarte bine la gradinita. Doamna educatoare este multumita de el. Este un copil istet,retine bine poeziile, participa cu mare drag la activitatile de la gradinita. Nu stiu ce se intampla cu el in ultimul timp. Nu ma mai inteleg cu el. Ca sa ma intelegeti mai bine va povestesc ce mi s-a intamoat azi. La rugamintea lui l-am dus la un prieten sa se joace. Toate bune si frumoase pana cand am venit sa-l iau acasa. Nu am putut sa-l iau de acolo decat cu forta. Cand il intrebam daca mergem acasa el zicea ca nu, daca il intrebam daca ramane zicea ca nu. L-am luat si cu binele si cu raul si nu am reusit sa aud de la el decat cuvintele "nu vreau". Pana la urma l-am dus acasa in brate, urland intr-una. Nu zicea nimic decat urla. M-am speriat foarte rau. Nu am stiut ce sa-i fac. L-am trimis cu taica-su la bunici poate se linisteste acolo ca eu nu am avut ce sa-i fac. Si nu e prima data cand se intampla. Face numai ce vrea el cand ii zic sa nu mai faca zice "nu vreau", daca il intreb de ce face asa raspunde "asa vreau eu".Nu face tot timpul asa. In momentele lui bune ne intelegem bine, ii pare rau cand ma supara si isi cere scuze, ma ia in brate.Am incercat sa fiu rabdatoare cu el, sa nu il cert, sa nu ridic glasul, sa ii spun cand procedeaza bine si sa il stimulez. Cu tatal lui ma inteleg foarte bine. Nu ne certam nicioadata in fata lui, ne petrecem foarte mult timp cu el. Ieri de exemplu a fost vreo doua ore cu tatal sau la pescuit si s-a simtit foarte bine. Nu stiu cum sa procedez cu el ca sa fie cuminte. Psihic sunt cu nervii la pamant din cauza lui.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Este important cand au inceput aceste manifestari si ce sa intamplat atunci in viata lui. Nu trebuie sa fie vorba de evenimente majore, certuri, scandaluri ci doar de un lucru aparent banal care pe copilas l-a marcat.
    Alta sugestie ar fi sa incercati sa discutati cu el cand este calm despre fazale astea. Fiind un copil istet dupa cu spuneti, este posibil sa obtineti de la el macar un fir legat de aceste conflicte interioare pe care le exteriorizeaza astfel.

Floricica Debutanta devi's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2007
    Postari in forum
    754
    buna ziua!si eu am o problema cu fata,are peste 10 ani varsta,este foarte dezvolatat pentru varsta ei,si fizic si psihic,este o fata matura in gandire,dupa parerea mea,nu stiu ce se intampla dar de o saptamana are caderi,adica plange,este deprimata,a fost intr-o tabara cu sotul,el fiind cadru didactic,si de acolo a venit asa,a cunoscut fete si baieti,le-a cunoscut si problemele personale ale lor,iubiri neimpartasite si altele specifice varstei lor(13,14,15 ani),a cunoscut si o fata care i-a povestit problema ei,tot asa o iubire neimpartasita,fata respectiva bea,fumeaza si eu cred ca pe fata mea au socat-o lucrurile astea,a venit acasa si s-a rugat intr-o seara pentru copila aceea,a plans,parerea mea ca nu avea de ce,si de atunci este depresiva,cauta foarte mult compania mea si a sotului,va rog sa-mi spuneti daca e o problema trecatoare sau nu si sa ma sfatuiti cum sa abordez problema cu ea pentru a o aduce pe linia de plutire.va multumesc.

Floricica Nou Venita beti-ana cioaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2006
    Postari in forum
    99
    Draga Devi,fa-ti din fiica ta o prietena. Ocupa-i timpul cu lucruri interesante : vizionari de filme, plimbari. Vorbeste cu ea despre emotii si sentimente. Poate ar fi bine sa aiba un jurnal al ei in care sa-si descrie emotiile si sa gaseasca solutii.

Floricica Nou Venita kryssya2004's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2009
    Postari in forum
    5
    ..Buna, tuturor!
    Am si eu o problema cu fetita mea de 3 ani si 3 luni- face doar ce doreste,cand refuzam sa ii oferim ceva (ca si parte a unei pedepse), se duce si isi ia singura sau urla si se intinde pe gresie, daca incercam sa o pedepsim, ne loveste si ne alunga, e foarte incapatanata...asa a fost cam mereu, iar eu nu m-am alarmat prea tare, pentru ca si taticul ei e la fel: face doar ce vrea, nu asculta pe nimeni, niciodata nu recunoaste cand greseste, iar copilul vede, desigur, si il copiaza intocmai. Am incercat sa discut cu sotul meu, dar refuza sa colaboreze, invinuindu-ma pe mine ca am alintat copilul. Desigur, eu nu il invinuiesc pe el, eu cred ca undeva gresim amandoi, eu poate mai mult, ca sunt obosita- serviciu, treburi casnice, am crescut fata fara prea mare ajutor din partea lui. Nu am avut pe nimeni alaturi, si poate de asta imi pierd rabdarea. Eu ma gandesc serios sa mergem la un psiholog cu fetita, si nu pt ca ar avea o problema majora, ci pentru ca vreau ca o persoana avizata sa ma invete cum sa ma comport cu copilul, ca sa n u il inhib sau sa il traumatizez psihic fara sa vreau.
    In afara de asta este un copil foarte sociabil, iubeste copiii, dimineata cand intram in clasa la gradi copiii vin si o imbratiseaza- atat fetite, cat si baietei- desi se mai bate cu ei- doamna educatoare ne spune ca desi uneori e neasculatoare,e extrem de isteata si de receptiva. Voi ce spuneti ca ar trebui sa fac?

Floricica Nou Venita elena1's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2009
    Postari in forum
    30
    Buna Krys, si eu am aceeasi problema cu fetita mea de 3ani si 3 luni ,nici eu nu stiu cum sa procedez cu ea.Din cind in cind ii mai dau la fundulet (asta cind sunt la limita) si totusi vad ca e foarte speriata din cauza asta,si nu vreu sa ajung sa o traumatizez Am incercat si eu sa i explic dar observ ca nu intelege sau nu vrea, ca este foarte capoasa si ambitioasa pot sa spun.Daca arecineva vre o idee in acest caz .....

Floricica Nou Venita kryssya2004's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2009
    Postari in forum
    5
    Buna, Elena...
    In ceea ce o priveste pe fetita mea, am incercat si eu cu bataita la fund, dar am remarcat ca asta mai tare o inversuneaza, asa ca incerc pe cat posibil sa imi calmez nervii si sa nu o mai lovesc, chiar daca nu ii dau tare, ci doar o ating. Am gasit si motivul pentru care ea face cu mine atatea "mofturi": eu lucrez o zi da, una, nu, iar cand lucrez ajung acasa seara, in jur de 21.30, asta insemnand ca tatal ei o ia de la gradi pe la 16.30, ii da sa manance si sta cu ea pana vin eu. Dar NU SE JOACA CU EA, iar copilul SE PLICTISESTE si SE ENERVEAZA, pentru ca sotul meu sta ore in sir cu ochii in calculator, iar pe ea o lasa sa se joace in legea ei, cu televizorul deschis, nu au activitati comune...asa incat, atunci cand ajung eu acasa, obosita si cu nervii intinsi la maximum, ma ia de odihnita si ma solicita sa ne jucam, etc. Iar prin comportamentul si incapatanarea ei isi exprima nemultumirea, parerea mea!
    O metoda descoperita de curand si care la ea merge deocamdata e sa ii spun ca nu mai este prietena mea, atunci cand ma supara. Iar ea se intristeaza foarte tare, regreta obraznicia facuta si incearca sa repare. Nu stiu cat va mai tine minunea asta, dar iti spun sincer ca un rol deosebit il are si colectivitatea- adica la gradi asa procedeaza copiii- ii marginalizeaza pe cei care nu respecta regulile, si cum fetita mea e sociabila si indrageste f mult copiii, nu vrea sa fie eliminata din "grup". Incearca si tu. Poata va tine "smecheria" o perioada. Mai vorbim pe mail daca vrei, mai schimbam experiente :) kryssya2004@yahoo.com. Rabdare multa!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari