Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata monicor12384's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2010
    Postari in forum
    1.296

Isi roade continuu unghiile

Am o fetita de 4 ani si jumatate si am ajuns cu ea la disperare din cauza faptului ca isi roade unghiile pana la sange...am incercat toate metodele(incepand de la Icrinal si terminand cu ardei iute) dar fara nici un rezultat...nu mai spun ca si acum isi suge degetul mare...ce pot face? I-am explicat ca isi strica dintisorii, ca nu va putea sa aiba manichiura, ca....in final nimic nu ajuta si stau tot timpul cu gura pe ea...scoate mana din gura

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Ma pregateam sa iti spun sa ai rabdare sa ii repeti continuu sa nu mai faca asta si ca o sa depaseasca etapa asta, insa am dat de curioztate un search pe google inainte si am vazut ca poate fi si o problema destul de serioasa, multi dintre copiii care isi rod unghiile nu renunta la acest obicei pana la maturitate. Se poate sa fi vazut gestul la cineva si sa si-l fi insusit, sau poate face lucrul asta din curiozitate sau din plictiseala. Astea sunt cazurile mai putin grave, insa acest obicei poate semnala si alte lucruri mai grave. Descopera cauza! Stiu ca e greu pentru ca si eu am o fetita de 4 ani si stiu cat de greu poti afla de la ea ce o deranjeaza sau ce se intampla atunci cand nu sunteti impreuna (gradi), dar daca perseverezi poate vei afla si o data eliminata cauza poate scapati si de obiceiul acesta.

Succes!

Floricica Avansata monicor12384's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2010
    Postari in forum
    1.296
    chestia asta cu rosul unghiilor si-a insusit-o la gradi ca pana acum un an nu se intampla

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    atunci investigheaza ce se intampla la gradi. Poate e ceva acolo care o nelinisteste, ori un copil mai agresiv care o sicaneaza, ori o educatoare mai lipsita de tact. Intreab-o constant ce se intampla la gradi si intreaba la gradinita cum este ea acolo, daca este vesela, daca are vreun conflict cu un alt copil, daca sunt si alti copii care isi rod unghiile, etc.

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Citat Postat de pavalina Vezi mesajul
    atunci investigheaza ce se intampla la gradi. Poate e ceva acolo care o nelinisteste, ori un copil mai agresiv care o sicaneaza, ori o educatoare mai lipsita de tact. Intreab-o constant ce se intampla la gradi si intreaba la gradinita cum este ea acolo, daca este vesela, daca are vreun conflict cu un alt copil, daca sunt si alti copii care isi rod unghiile, etc.
    Baiatul meu cel mare (13 ani) si acum isi roade unghiile...

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Stiu multi copii care fac acest lucru!Se intampla atunci cand sunt nelinistiti sau in momentele de concentrare. Imi amintesc ca si mie mi s-a intamplat sa ma suprind, in copilarie, rozandu-mi unghiile. Acest lucru se intampla intr-un moment de maxima tensiune si fara sa-mi dau seama. Investigheaza ce se intampla la gradinita si sigur vei afla cauza.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Asta e o chestie serioasa,fratele meu si-a ros unghiile pana la 20de ani.Tin minte ca nu avea unghie aproape deloc,atat de rau si le rodea.E ceva psihic,pt ca si le rodea cand era stresat sau cand avea o problema.Si chestia cu degetul in gura e serioasa,eu am supt degetul pana pe 12-13ani.Am terminat cu obiceiul asta cand am mers la Cluj cu o matusa si m-a vazut ca sug degetul si a ras de mine.Aveam degetul mare atat de umflat de la atata supt si dintii de sus din fata putin dati in afara.

Floricica Nou Venita larisa_82's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2013
    Postari in forum
    87
    Si eu am o fetitza de aproape 4 ani care incearca uneori sa-si roada unghile dar i-am explicat ca are microbi sub unghii si ca va face vermi care ii vor manca burtica, e ingrozita de ideia aceasta si probabil uita uneori dar daca o vad ii amintesc si intelege,, are nervi si din cauza aceasta face asa, gasestei o, ocupati cand vezi ca face asa si ii distragi atentia, a mea de ex. cand se uita la desene face asa..e nasol sa nu devina o obisnuinta

sadia
    Guest
    Asta vroiam sa te intreb..........la ce desene se uita e obicei?Si cat timp pe zi sta in fata tv....?
    Nu de alta dar sunt desene ingrozitoare,si poate a vazut ceva ce o poate frustra......un personaj,o actiune.

Floricica Nou Venita larisa_82's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2013
    Postari in forum
    87
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Asta vroiam sa te intreb..........la ce desene se uita e obicei?Si cat timp pe zi sta in fata tv....?
    Nu de alta dar sunt desene ingrozitoare,si poate a vazut ceva ce o poate frustra......un personaj,o actiune.
    Nu se uita la aceleasi desene in fiecare zi, ii dau eu pe unde imi zice ea, sunt canale diferite.
    Asa este, sunt desene foarte violente pt varsta lor, eu acum o las afara in curte dupa ce vine la pranz de la gradinita mai ales ca s-a incalzit afara, tocmai sa nu se uite prea mult la desene, mai bn se joaca cu cateaua

Floricica Debutanta simaf's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2012
    Postari in forum
    1.102
    dac pot sa-mi dau si eu cu parerea,si eu amm o fetita de 6 ani.pe la 4-5 anisori isi rodea unghiile intr-un mod ingrozitor,pana la sange.am fost cu ea la pediatra,care mi-a zis asa:are o frustare,o neliniste,o stare de agitatie.rosul unghiilor cu timpul devine o obisnuinta.eu incercam sa-i explic ca nu face bine,vezi ca te dor,etc,etc,dar nimic.asa ca dr m-a trimis in farmacie,i-am cumparat un lac de unghii care este anume contra rosul unghiilor,ea incantata ca o dau cu lac....acest lac are un gust f rauuu.sunt copii care se obisnuiesc cu gustul si continua.la ea a functionat si nu si-a mai ros unghiile.intreaba in farmacie sa vezi cam ce produse exista contra rosul unghiilor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari