Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dariadenisa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2008
    Postari in forum
    1
    Fetita mea de 4ani este foarte distanta si nu prea se joaca cu celelalte,se pune intrun colt si sta mai mult singura,are imaginatie ca are ea ceva prieteni pe nu stiu unde,si vb mult singura,oare este o problema asta?Chiar am intentia sa o duc la pshiholog,oare e nevoie?Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.

Floricica Debutanta lavylory's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2008
    Postari in forum
    708
    nu stiu ce as putea sa iti zic dar am vazut cate ceva despre problemele astae cred ca ar fi bine sa ii faci o consultatie la psiho ..poate sa o ajute mult.. si baiatul meu e mai retras pt ca este fff rusinos dar dupa un timp isi revine...

Floricica Nou Venita flo75's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2008
    Postari in forum
    162
    pt linistea ta, poti sa te duci la psiholog, dar parerea mea ca este doar mai inventiva si f. inteligenta

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    hmmm
    parerea mea e sa mai astepti un an si daca e tot asa sa actionez cu un doc
    ca e inca micuta si de obicei fetitele sunt cam timide
    a mea e baietoasa rau si sociabile n am treaba dar am prieteni care au fetite de 3-4 ani si chiar mai mari si sunt tareeee rusinoase...

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    poate are prieteni imaginari..asta nu cred ca e rau!!

Floricica Debutanta andrutza_maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2008
    Postari in forum
    673
    si al meu baiat e asa,am zis ca s-o scimba in timp dar n-a fost asa.La psiholog am ajuns zic eu prea tarziu cam pe la 8 ani.Sfatul meu e sa consulti un psiholog nu la toti copii se rezolva fara ajutor
    dupa ce mergi la psh intra si zi si mie ce ti-a zis
    vreau sa vad unde am gresit cu baiatu meu

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    "Prea tarziu" este foarte dur. La ce se refera acest "prea"? Sigur ca era bine daca mergeai atunci cand ai constatat primele lucruri care te-au ingrijorat dar parerea mea este ca la orice varsta se poate face o psihoterapie sau o interventie psihologica care sa ajute copilul.

Floricica Debutanta andrutza_maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2008
    Postari in forum
    673
    BUNA.Asa e ai dreptate dar cum sa-l fac sa accepte ajutor?
    Acum are si o acnee cam urata cu toate ca il tratez de 7 luni si cred ca asta o sa-l faca sa se inchida si mai mult

Floricica Novice teodorabia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2006
    Postari in forum
    594
    Si baietelul meu era retras,de 4 luni mergem la un curs de psiho-motorica,care ne-a ajutat, a inceput si la gradinita sa se joace cu ceilalti copii, inca nu vine de la el contactul, dar incepe sa ii accepte,are mai multa incredere in el.A inceput sa manance si masa de pranz la gradinita de anul acesta,desi merge la gradinita de anul trecut din august. Poate te poate ajuta un psiholog.

Floricica Nou Venita rodica cristina c's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2006
    Postari in forum
    176
    Si eu trec cu copilul prin asa ceva doar ca el vrea sa se joace cu copii dar copii il resping si nu vor sa se joace cu el, el respinge oameni mari, la gradinita are citeva animale de plus cu care se joaca si spune ca sint prieteni lui este adevarat cam avut probleme de vorbire siam ramas un pic in urma cu dez.pshica si a limbajului dar asta nu da dreptul nici unui copil sal jignesca si sai spuna ca este nebun si atunci el automat se izoleaza de iei si se joaca cu priteni lui[ jucariile]. si educatoare sta si nu comenteaza nimic. doar ca ea lea spus dar nu am auzito nici odata tragindule atentia cind fac asemenea afirmati ca de ex. ascundeti repede jucariile ca vine RAUL.Sau cind a pasit in clasa i se comunica sa nu te apropi de noi nu ne jucam cu tine.

Floricica Novice teodorabia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2006
    Postari in forum
    594
    Nu exista nici o posibilitate sa faci reclamatie unei asemenea educatoare?Orice copil, indiferent de dezvoltarea lui psihica, de familia de unde se trage are dreptul sa fie respectat ca si ceilalti copii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari