Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Face pipi in pat

Enurezisul este o afectiune prin care se pierde involuntar urina dupa varsta la care in mod normal se instaleaza controlul sfincterian si poate fi enurezis diurn (daca apare pe timpul zilei) sau enurezis nocturn (daca apare dor pe timpul noptii).

In cazul in care copilul face pipi in pat este bine sa mergeti cu el la un control medical, in urma caruia medicul poate stabili tipul de eurezis (primar, situatie in care cauzele nu prea pot fi determinate, sau secundar, caz in care cauzele pot fi stresul, obiceiurile urinare ale copilului sau tipul de eurezis diurn sau nocturn). De asemenea in general se va face un sumar de urina si o urocultura pentru ca stabili daca exista sau nu o infectie urinara.

Daca eurezisul nu este detrminat de infectii urinare recurente, acesta poata sa dispara o data cu inaintarea in varsta a copilului, insa parintii trebuie sa ia totusi cateva masuri suplimentare.

In primul rand consumul de lichide trebuie reuds sau chiar eliminat dupa ora 18, apoi se pot face chiar si cateva sedinte de psihoterapie, copilul poate chiar sa fie recompensat atunci cand reuseste sa ajunga la timp la toaleta.

Floricica Nou Venita gabrielacenuse's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2007
    Postari in forum
    224
    Noi am reusit cu tratament homeopat la o varsta...mare.

Floricica Nou Venita ligia 76's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2010
    Postari in forum
    1
    Baiatul meu are 11 ani si inca mai face pipi in pat. Nu stiu ce sa ma mai fac. in primul rand sufefera foarte mult. Nu poate sa mearga in nici o excursie. Daca ma puteti ajuta m-as bucura foarte mult.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de ligia 76 Vezi mesajul
    Baiatul meu are 11 ani si inca mai face pipi in pat. Nu stiu ce sa ma mai fac. in primul rand sufefera foarte mult. Nu poate sa mearga in nici o excursie. Daca ma puteti ajuta m-as bucura foarte mult.
    Fara suparare, insa numai medicul te poate ajuta la problema aceasta.
    Referitor la mersul in excursie: probabil ca exista si in Ro chiloti speciali pt asemenea cazuri, care actioneaza ca un fel de Pampers, insa mai discreti. Dar asta e rezolvare de moment a consecintei. Cauza problemei trebuie cautata si tratata. Succes!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari