Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Cum castiga copilul tau banii de pusculita?

Am citit o serie de articole in care parintii erau indemnati sa responsabilizeze copiii in prinvinta banilor. Mi se pare o idee buna, si recunosc ca nu am folosit niciun sistem pana acum cu fetele mele. Singurul lucru pe care l-am facut a fost sa le repet de nenumarate ori ca atunci cand mergem impreuna la cumparaturi de mancare cumparam ceea ce avem pe lista pentru ca avem buget doar pentru mancare si nu ne permitem sa ne abatem de la el. Miruna a inteles si ma intreaba cateodata: "Mami, azi avem buget pentru jucarii?" Ii explic frumos ca nu si se multumeste cu explicatia mea iar in magazin se poarta bine, adica nu-mi cere chestii suplimentare. Daca vede ceva ce isi doreste, imi arata si imi spune ca atunci cand vom avea buget si pentru altele, nu numai pentru mancare sa ii iau obiectul respectiv, iar eu de cele mai multe ori tin cont de ceea ce mi-a zis in vizitele anterioare ca isi doreste si incerc sa ii indeplinesc dorintele in limita posibilitatilor. Cu Irina inca mai lucram la aspectul asta, insa pentru ca o are ca model pe Miru, a fost parca mai usor de implementat chestia cu bugetul pentru jucarii.

Am vazut ca sunt unii parinti care isi recompenseaza cu bani copiii atunci cand indeplinesc anumite sarcini prin casa (pe masura lor desigur): stransul jucariilor, ingrijirea animalului de companie, supravegherea fratiorului mai mic. Nu pot spune ca imbratisez in totalitate acest obicei dar cred ca la un anumit nivel poate fi util. Cred ca e bine ca cei mici sa inteleaga ca banii se castiga prin munca, dar cred ca e important sa stie ca intr-o familie fiecare are niste indatoriri pe care tre sa le respecte fara a astepta ceva in schimb. Stransul jucariilor parca mai are sens sa fie remunerat, dar ingrijirea animalului pe care si l-a dorit si a promis ca il va ingriji sau ingrijirea surioarei/fratiorului nu cred ca intra in aceasta categorie.

I-as da bani Mirunei daca as pune-o de pilda sa stearga praful (asa cum poate) pe unde ajunge in camera, mi se pare o sarcina extra, nu foarte grea, care i-ar da satisfactia muncii bine dusa la sfarsit si si a platii.
    I-as mai da bani daca m-ar ajuta cu florile sau in gradina sau la gatit. Sunt activitati care le fac placere pentru ca le facem impreuna, invata lucruri noi, si cred ca devin responsabili si pentru munca facuta dar si in ceea ce priveste castigarea banilor.

Voi v-ati plati copiii sa faca lucruri prin casa? Daca da care ar fi acestea?

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Eu folosesc aceasta tactica. Am inceput-o cand copilul a avut cam 6 ani si o implementam si acum, 8 ani mai tarziu. Eu ii dau anumite sume de bani atunci cand face treburi care nu intra in atributiunile lui. De ex: udatul gradinii, tuns iarba, spalat masina, curatat aleea de zapada. Bineinteles ca pt treburi ce intra in atributiunile lui (sa-si faca patul, ordine in camera, sa-si duca cosul de haine murdare la spalat, sa-si puna hainele curate pe raft) nu vede nici un sfant.
    O alta modalitate de a primi bani de cheltuiala sunt zilele de nastere si Craciunul. Prefer ca fiu-meu sa primeasca cadou bani si sa-si cumpere el ce vrea, decat sa primeasca ceva ce nu e pe gustul lui si sa nu fie multumit.
    Cu banii stransi, de-a lungul anilor si-a cumparat bicicleta, playstation, PS3, diverse jocuri, carti, accesorii de imbracaminte, etc. De obicei el contribuie cu pretul de pe raft, eu contribui cu taxele.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari