Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita IulianaC's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    3

Foarte Bine De cand nu ati mai gradinarit?

Imi amintesc cand eram mica ma duceau parintii in vacanta de vara la bunici si ii ajutam prin gradina. Stropeam rasada, udam ardeii. Era frumos in gradina lor: liniste si faptul ca ma invarteam printre ei era o activitate placuta . De atunci nu am mai avut ocazia sa gradinaresc.

Recent am vazut un afis si m-am gandit: Voi si cei mici, ce faceti in weekend? Am vazut ca sambata aceasta, de la ora 10:00, va avea loc la Zoo, in Baneasa, un eveniment in cadrul caruia vizitatorii pot gradinari cu unelte puse la dispozitie de organizatori. Mi s-a parut o activitate frumoasa si am vrut sa v-o impartasesc si voua.

Mi-am notat adresa de confirmari, puteti da un mail pe adresa cristina.clopot@bdr.ro pentru a va confirma participarea.

Eu vin cu siguranta! Sper sa fie vreme buna.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu nu am mai facut-o de 4 ani de cand sunt in bucuresti ,dar de la anul ma apuc din nou ....la casa noastra....imi place foarte mult.....abia stept sa imi fac o gradina cu tot felul de legume.....vreau sa cresc si cateva gaini pt oua......

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Mai gradinaresc in fata blocului.Am pus ceva floricele, am luat si seminte si-as vrea sa le pun in pamant dar mai intai in ghiveci apoi in gradina.Sper sa se prinda si mai sper sa nu le rupa copiii din cartier.Uneori pot fi atat de rai.....

Floricica Nou Venita IulianaC's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    3

Rusinos

Ei Nico, vei vedea ce gust diferit au rosiile cultivate de tine fata de cele de la piata. Se pare ca ai de gand sa iti valorifici 100% spatiul.

Eliza, e mare lucru ca faci o diferenta. Putine sunt persoanele ce aranjeaza o gradina in fata blocului. Cred ca ar fi foarte interesant sa se adune mai multi vecini si sa mestereasca in doua ore o frumusete de gradina. In plus locatarii ar mai vorbii unii cu ceilalti, am fi mai uniti.
    Cred ca daca faci o gradina cu paturi de flori, asa stralucitoare, va fi atat de frumoasa incat copiilor le-ar fi mila sa o distruga. Ma rog, acum iti trebuie si niste bani...

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    de astazi :)) noi ne-am inchiriat aparatmentul si ne-am facut o casuta in apropiere de bucuresti. am ales sa ne facem si o gradina, ca asa e bine si frumos:P. si Iuliana, chiar ai dreptate ...au un plus de gust rosiile puse in gradina, decat cele cumparate...si coapte pe vapor.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Nu am mai gradinarit de cand traia mama mea si mergeam acasa. Ieseam amandoua in gradina, povesteam si gradinaream. Mai mult ea, mai putin eu, placerea cea mare era sa fim impreuna. Singura nu am gradinarit, am vrut ca impreuna cu fetele mele sa ma apuc in primavara asta in fata blocului unde este o gradina de care nu se ocupa nimeni, numai ca nu m-am organizat deloc bine. Dar le-am promis fetelor ca la primavara ne apucam din timp si facem o gradina de flori. Sper sa ma descurc...

Floricica Nou Venita justAlina's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2011
    Postari in forum
    6
    De ieri... Eu trăiesc (deocamdată) într-un oraș mic, unde toată lumea are pe lîngă casă grădină cu legume. A mea e micuță, mai trebuie să și cumpăr legume, dar nici nu aș face față să îngrijesc o grădină mare... Aș fi putut să pun gazon, aveam o scuză bună (trei copii, serviciu plus afacere,mică, ce-i drept, dar solicitantă totuși) dar am vrut neapărat să am propria mea grădină de legume bio! Unde mai pui că am și 12 găini care fac ouă, normal, tot bio:) Cîteodată cînd sunt obosită îmi pare rău că m-am legat la cap cu grădină și găini, dar îmi trece și mă bucur tare mult cînd mă duc după un ardei sau după niște pătrunjel și leuștean în grădina mea și nu în piață! Parcă și mîncarea e mai gustoasă! Unde mai pui că și copiilor mei le place să grădinărească!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari