Ultimele discutii din forum
    Oana255
    Guest

Depresia postnatala

Buna tuturor mamicilor, va rog sa ma ajutati si pe mine pentru ca eu cred ca incep sa am o depresie postanatala. Mi-e tare frica pentru ca sunt o mama singura, nu prea are cine sa ma ajute cu copilul si nu stiu ce sa mai fac. De vreo 2 saptamani am niste stari groaznice, ametesc, n-am chef sa ma joc cu bebele, parca de-abia ma chinui sa-l schimb si sa-i dau de mancare, as vrea doar asa sa stau in pat singura daca se poate.
    Mai ma ajuta mama din cand in cand, dar nu poate si ea mereu ca e foarte ocupata cu serviciul. N-am bani acum sa angajez o bona ca sa aiba grija de copil pana imi revin eu.
    As vrea sa pot sa fac eu ceva, voi ce imi recomandati? Stiti vreun site ceva care ar putea sa ma ajute, sa citesc sfaturi despre cum sa-mi revin la starea mea normala?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami cand ai nascut?eu nu cred ca esti depresiva.probabil ai nascut de curand si te-a ajuns oboseala.se intampla la toate mamicile,o sa treaca de la sine.incearca sa te odihnesti de cate ori ai ocazia,mai ales noaptea.iar ziua cat doarme dute fa ceva sa te relaxeze,ceva pt tine.eu cum adormea imi faceam o baie cu spume,stateam si 2 ore in cada,ma relaxam f mult,apoi beam o cafea si ieseam afara.e greu la inceput dar gandestete ca toate mamicile au trecut prin asta,si toate siau revenit.profita cat poti,ca sa iti revii.

mada_lyna
    Guest
    eu am suferit de depresie post-partum. ca si stari,se manifesta asa: cand pleca sotul meu la servici,plingeam pe infundate de parca era sfarsitul lumii.in minte nu imi venea altceva decat urmatoarea intrebare:ce ma fac daca plinge,daaca se inneaca, daca vrea ceva si nu stiu ce. nu inteleg ce i-ar fi putut face taica-su si eu nu,dar asa functiona mintea mea. partea buna a fost ca mi-a trecut in 2 sapt si fara niciun efect negativ.
    uitandu-ma putin in urma,cred ca ar mai fi fost o cauza si anume aceea ca ,dupa nastere,mi s-a dat peste cap ,mi s-a schimbat viata la 180 grade.adica ,nu servici,nu aveam unde sa mai merg, sa mai vb cu colegele, adica tot ce insemna viata mea dinainte,pur si simplu nu mai exista. eu fiind o fire fffff independenta, nu imi placea sa dau explicatii nimanui, sa depind de nimeni si ca nimeni sa nu depinda de mine 100%.... si intr-o data ....a aparut minunea.
    iti dau un sfat(dak imi permiti): priveste-ti copilul indelungggggg,vei vedea ca vei uita de tine si de suferitnele tale si uite asa ,va trece si depresia.
    sanatate!

miki00
    Guest
    aceasta este o postare off topic dar va rog sa o cititi:
    Cum probabil stiti, sotul Loredanei a murit ieri.Avea 32 de ani si toata viata inainte. Au ramas in urma o sotie indurerata si o fetita care va implini 5 ani poimaine, vineri cand probabil ii va fi ingropat tatal.
    Loredana nu are o situatie financiara buna, dimpotriva as spune, una precara, ca a multora dintre voi. Are nevoie de ajutor, de orice fel si urgent. Daca mergeti la o inmormantare tot cumparati 2 flori si o lumanare.De ce sa nu incercam sa strangem acesti bani pentru ea ? Nu cred ca sunt multe persoanele care pot oferi sume importante, dar si 5, 10 ron inseamna foarte mult pentru aceasta mama. Si nu e o rusine, atat avem, atata dam .Vorbim de contravaloare a catorva paini sau a 2 sticle de lapte.
    Haideti sa incercam sa o ajutam din putinul pe care il avem. Un semen de-al nostru are nevoie urgent de ajutor. Ganditi-va la fetita, suntem cu toate mame !Haideti sa facem un efort!
    Luati legatura cu administratorii site-ului sau cu Ioana Balescu.Loredana nu are un cont bancar, nici macar atat. Dar fiti convinse ca banii vor ajunge acolo unde trebuie, la Loredana

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Uite 2 site-uri si poti cauta si tu altele, daca te pricepi cu engleza... cu romana nush ce sa zic...
    I Had Post-partum Depression | Support Group with Personal Stories, Forums and Chat
    Postpartum Depression

Poti opta pentru tratament medical si psihoterapie, sau poti incerca intai niste remedii mai naturale sa zic asa:
    - sa te odihnesti, adica sa dormi -- daca ai probleme in a adormi tehnici de relaxare ajuta, respiratie, poate si doar o muzica (iti dau mai multe detalii daca ai nevoie)
    - dimineata sa te scoli din pat, sa te imbraci, sa faci ceva cu ziua ta
    - sa mananci sanatos
    - sa iesi cel putin o data din casa afara, sa iei aer curat, sa stai putin la soare -- ajuta inclusiv la chimia organismului
    - sa incerci sa iti faci niste prietene, tot asa cu copii, cu care sa te poti potrivi la program
    - sa fi mai blanda cu tine in ceea ce priveste asteptarile care le ai de la tine ca si mama
    - sa incerci cand te simti rau sa te gandesti la lucrurile care poate le iei de-a gata, dar care de fapt ar trebui sa iti aduca bucurie (ca esti sanatoasa, tu si bebe, ca ai o locuinta, sau orice iti vine in minte)
    - si incearca sa te bucuri de momentul in care esti

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari