Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita camichris's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2008
    Postari in forum
    10
    Buna!Eu cu sotul meu ne-am casatorit legitim in luna Mai in Rom.(n-am reusit sa ne cununam si religios atunci pt ca timpul a fost f.scurt dar vrem sa venim in tara s-o facem)si am auzit si inainte de a ne cununa si dupa cununie tot felul...cum ar fi"casatoria din luna Mai nu dureaza si se"scutura"ca florile de Mai",sigur ca nu-mi vine sa cred mai ales ca noi de 3 ani suntem impreuna si totul e ok.Ce parere aveti,dragelor?stiti ceva mai mult decat mine?va rog sa comentati acest subiect,merci,numai bine,pup

cristina elena
    Guest
    Ioi e prima oara cand aud asa ceva.
    Noi facem anul asta 8 ani de casnicie, ne-am casatorit pe data de 27 mai.
    Si speram sa aniversam inca multi ani de acum inainte impreuna.
    Eu nu ma prea stiu la "obiceiuri si traditii" pentru ca n-am crezut niciodata in tot felul de superstitii de astea. Dar ce treaba are cuplul si intelegerea si iubirea in cadrul lui cu luna in care te-ai casatorit?
    Foarte bine faci ca nu crezi in asa ceva camichris.

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Nu cred in asa ceva... poti sta linistita, luna in care v-ati casatorit nu are nimic cu linistea si fericirea voastra de cuplu.

Floricica Cu Vechime maimuticagogosica's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    Nici eu nu cred in asa ceva...
    Stiu de o dansatoare si o cantareata celebra, Josephine Backer, am vazut mai demult un documentar despre viata ei. Si ce mi-a placut cel mai mult a fost ca ea sustinea ca daca ar fi sa se casatoreasca, ar face-o in luna mai, pentru ca ea credea cu tarie ca e cea mai frumoasa luna a anului.
    Acum...nu stiu ce legatura ar avea luna in care te casatoresti cu faptul ca va dura sau nu vasnicia....mai sunt acele aspecte din zodiace care spun ca o zodie face casa buna cu alta zodie sau...din contra..nu face....mie mi se par niste aberatii...Uite, parintii mei sunt "pesti" si "fecioara" iar la zodiac scrie ca nu se vor intelege, ca nu fac casa buna...si...slava Domnului anul asta fac 30 de ani de casnicie...asa ca nu te mai lua dupa prostii!

Floricica Nou Venita ali72's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2008
    Postari in forum
    129
    Noi ne-am casatorit in 13 mai.
    Am fost avertizati si noi de povestile cu casatoriile din luna mai dar noi am zis ca cinecrede in asa ceva crede si in ghinionul cu 13 si atunci se sparge un ghinion pe altul.
    Am implinit 8 ani de casatorie si suntem fericiti impreuna.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Si noi ne-am casatorit acum 11 ani in mai dupa 9 ani de prietenie...... amandoi suntem nascuti in mai si ni se pare cea mai frumoasa luna din an...si pe noi ne-au avertizat ca nu dureaza casatoriile facute luna in luna mai dar asta nu ne-a impiedicat s-o facem...inca suntem impreuna si cred ca vom fi intotdeauna.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Si noi ne-am casatorit in luna mai,anul acesta am facut 4 ani.
    am ajuns sa ne casatorim in mai deoarece nu am gastit restaurant liber in iulie cand am vrut noi .Cand au auzit unii ca facem nunta in luna mai ,au sarit cu o guraaa.cum?de ce? tocmai in mai??voi nu ati auzit ca daca e in mai,tot mai ,mai vreti(adica ca o sa ne casatorim de mai multe ori).
    Bine inteles ca nu am tinut cont de astfel de superstitii si ne-am vazut de treburile noastre.
    Ne intelegem la fel de bine ca in prima zi si ne iubim la fel.
    lasati superstitiile de-o-parte

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    si noi ne-am casatorit tot in luna mai...chiar de ziua de nastere a sotzului meu...si nu cred in asemena tampitzenii.....pooop si o viatza frumoasa va doresc

Floricica Novice marielena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2008
    Postari in forum
    330
    eu m-am casatorit pe 10 mai 1992,deci am facut anul acesta 16 ani de la nunta...la fel ni s-a tot spus si noua ca nu o sa reziste casnicia.Nunta am facut-o intr-unul din satele galatene unde supersitiile sunt acasa ele, unde mentalitatea e greu de schimbat...Nu avem copii pana acum, dar in rest suntem ok, a fost cand mai greu cand mai frumos dar sunt 16 ani!!!Deci rezista sau nu casatoriile de mai?

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    waw ,e prima data cand aud de superstitia aceasta,eu m-am casatorit civil in iunie ,acum 4 ani ,si religios ,in luna mai a acestui an ,oricum nu cred in asa ceva ,daca ne va fi sa ne despartim vreodata ,cu sigurantza nu va fi din cauza ca ne-am casatorit in luna mai ,suntem de 4 ani impreuna si avem o minune de copilas ,asa ca suntem fericiti.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Eu nu cred in asa ceva, doar cine crede i se poate intampla sa fie asa cum zice gura lumii...
    Sa fiti fericiti si sa va iubiti la fel ca ianinte si sa nu credeti toate bazdaganiile.
    Eu nu m-am casatorit in luna mai dar tare mi-as fi dorit pt ca-i plina de flori de tot felul.
    Pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari