Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita j_ulli_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2006
    Postari in forum
    152

Umflaturi aparute dupa ureche si pe cap

De cateva zile mi-au aparut dupa ureche 2 umflaturi,(nu sub ureche,chiar in spate pe partea de craniu).Astazi am constatat ca mi-a mai aparut una pe cap,pe aceeasi parte cu celelate 2.Una este mai mare iar celelelte 2 mai mici,sunt tari ca niste cioturi...nu au consistenta ganglionilor.Nu ma deranjeaza ,doar daca pun mana pe ele simt o oarecare durere.Ce ar putea sa fie?

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Ar putea fi chisturi sau lipoame,trebuie sa iti faci investigatii amanuntite ca nu e de glumit

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Mergi la medic sa nu se agraveze situatia ! Sanatate

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de j_ulli_a Vezi mesajul
    De cateva zile mi-au aparut dupa ureche 2 umflaturi,(nu sub ureche,chiar in spate pe partea de craniu).Astazi am constatat ca mi-a mai aparut una pe cap,pe aceeasi parte cu celelate 2.Una este mai mare iar celelelte 2 mai mici,sunt tari ca niste cioturi...nu au consistenta ganglionilor.Nu ma deranjeaza ,doar daca pun mana pe ele simt o oarecare durere.Ce ar putea sa fie?
    Chiar daca sunt mai tari, eu cred ca sunt totusi ganglioni care s-au inflamat. Retroauricular sunt multi ganglioni. Trebuie sa te duci la medic sa vezi despre ce este vorba. Este un proces inflamator undeva pe aproape daca au reactionat ganglionii...in Romania este epidemie de rubeola, de exemplu, iar in rubeola se poate intampla asa ceva...

Du-te si vezi ce spune medicul in cazul tau... Sanatate multa!

Floricica Nou Venita j_ulli_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2006
    Postari in forum
    152
    si chiar rubeola este...probabil m-am pricopsit cu ea cand am fost in vizita in tara.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    sanatate iti doresc,bine ca nu e ceva mai grav

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de j_ulli_a Vezi mesajul
    si chiar rubeola este...probabil m-am pricopsit cu ea cand am fost in vizita in tara.
    Sanatate multa! Ai grija de tine, adultii reactioneaza un pic mai rau decat copiii la bolile contagioase. In legatura cu ganglionii sa nu te ingrijorezi, pot ramane inflamati pana la 6 luni dupa ce trec toate simptomele...

Floricica Nou Venita blon3utzu's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2012
    Postari in forum
    1
    Exact aceleasi probleme le am si eu de cateva zile niste umflaturi dupa ureche si pe cap,banuiesc ca tot rubeola am si eu este necesar sa merg la un medic si sa urmez un regim medicamentos? Dupa cat timp dispar umflaturile?

Floricica Nou Venita IG82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2012
    Postari in forum
    1
    Salutare, am si eu un baietel de 3 ani si 4 luni si de cateva zile i-au aparut umflaturi la nivelul capului; mai exact cinci. Are doua dupa ureche iar restul sunt dispersate. Problema e ca de ieri pana astazi una dintre umflaturi s-a triplat in marime... Au o culoare rozie. Nu il dor deloc la atingere. Nu face febra. Nu ii curge nasul. V-ati mai intalnit cu situatia asta? Faza e ca medicul de familie zice ca "s-ar putea sa fie viroza" - foarte linistitor - "s-ar putea"... O sa merg sa mai vad si alti medici dar am zis sa incerc si varianta cu forumul ca nu se stie niciodata... Va multumesc anticipat pentru raspunsuri! Multa sanatate si o zi excelenta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari