Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

Sfaturi pentru o slabire corecta

Buna fetele !!! Imi cer scuze pt acest mesaj deoarece stiu ca mai este discutat de multe ori pe acest site.Va rog sa ma ajutati cu o cura de slabire nu foarte complicata (sa nu stau sa ma infometez)pentru ca dak recurc la dieta cu infometara dupa pun kg la loc si nici cu pastile.Eu am 22 de ani am 60 de kg si 163 cm ,nu trebuie sa slabesc foarte mult undeva la 6-8 kg si principala cauza este soldurile si burtica.Tin sa mentionez ca folosesc anticonceptionale Yasmin si presupun ca din cauza lor nu pot sa dau kg jos.De 2 ani de zile incerc sa dau jos kg luate in plus da fara rezultate .In ultima zi de sarcina am acut 59kg pe care nu am reusit sa le dau jos nici pana acum,dau jos 2-max 3 kg apoi revin iar la 59 60 kg.Ce cure imi recomandati care sa aiba rezultate vizibile ?

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    SPORT MULT! si apoi mancat sanatos ,fara grasimi,prajelii.
    gratar cu piept de pui,salate,paine putina,
    eu nu prea cred in diete ca nu au dat nici un rezultat la mine.
    la mine sportul si mersul la pas rapid.si alimentatie sanatoasa,nu cantarita la grame dar nici la kilograme,

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Nici eu nu cred in diete,iar in pastilele minune,nici atat!Eu am slabit foarte mult mancand ponderat si sanatos.Mie imi place sa gatesc si sa mananc,dar am inlocuit portiile mari,cu unele mai mici.In general nu gatesc prajit,gras,nu folosesc diferite chestii care dau arome mancarurilor(gen knorr),nu beau sucuri acidulate si nu sunt fan dulciuri,cu exceptia ciocolatei.
    Eu cred ca ai putea incerca sa mananci mai putin la fiecare masa,sa mananci incet si cat mai sanatos.Nu trebuie sa reduci portiile drastic,doar sa fii atenta la paine,dulciuri,sucuri si sa consumi foarte multe legume,fructe,apa.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    depinde si de metabolismul care-l ai. esti tinerica si altfel pleaca nesuferitele de kilograme. sa mai creasca bb si vezi tu sport in fiecare zi... cum au spus mamicile, papa mai putintel si miscare. eu fac asta in fiecare zi dar din pacate ce reusesc sa dau jos se lipesc la loc in perioada menstruatiei. as vrea sa ma pot lasa de dulciuri dar nu ma lasa ele pe mine..!!! sanatate multa!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de miha_mika Vezi mesajul
    depinde si de metabolismul care-l ai. esti tinerica si altfel pleaca nesuferitele de kilograme. sa mai creasca bb si vezi tu sport in fiecare zi... cum au spus mamicile, papa mai putintel si miscare. eu fac asta in fiecare zi dar din pacate ce reusesc sa dau jos se lipesc la loc in perioada menstruatiei. as vrea sa ma pot lasa de dulciuri dar nu ma lasa ele pe mine..!!! sanatate multa!
    Ceaiul de scortisoara este foarte indicat celor care vor sa slabeasca,dar au probleme cu dulciurile.

Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    medicu nutritionist=slabire sanatoasa si corecta(asta inseamna si ceva banuti)

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Poate ar trebui sa reununti la acele anticonceptionale, poate este si ceva pe fond hormonal, cum presupui si tu. Sunt si alte preparate, tot asa pastile, sau exista si un inel ce se introduce in vagin la care concentratia de hormoni este mult mai mica, sau steriletul. Eu una as incerca sa vad daca asta mi-e problema... poate o luna sa folosesti doar prezervativ...

Iar ca si cura de slabire pentru mine a functionat sa reduc grasimile (fara calit legumele la mancaruri, fierte doar, fara sa mai fac cu maioneze, carne slaba si pe gratar, mai putine prajeli, ca si alea absorb ulei, lactate semidegresate, la salate pun f putin ulei, mai bine fac sosuri cu iaurt etc), sa reduc dulciurile, de preferat sa le elimin, dar nu reusesc tot timpul. Daca mananci in principal carne slaba, legume si fructe mi se pare f greu sa mananci prea mult. Iar restul vine din miscare, cel putin 30 de minute de mers pe jos pe zi.
    Si iti dau ca exemplul meniul meu cu care am slabit cateva kg bune, dar incet, cam 0.5 kg pe saptamana.
    Mic dejun: 1 cana de cereale (muesli) cu 1 mar/banana si 1 cana de lapte
    prima gustare : 1 fruct
    pranz: ciorba de legume (pasata sau nu) fara grasimi - de post + 1 felie de paine prajita
    carne slaba - friptura sau gratar (aprox 150 g)/branza/oua + legume + carbohidrati (orez, paste, cartofi) -- regula este un sfert carne, 1 sfert carbohidrati, jumatate legume
    a doua gustare: iaurt cu salata de fructe sau simplu
    cina: salata de cruditati cu peste/carne/branza/oua
    Pe langa asta faceam cele 30 de minute de miscare, si la ultimele kg am mers si la fitness de 2-3 ori pe sapt (dar atunci n-am mai slabit asa de mult, in schimb s-a modelat corpul)

Floricica Nou Venita lenuta11's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2012
    Postari in forum
    30
    Buna. Si eu ma lupt cu kilogramele dupa o cezariana sunt 6 luni de atunci si tin sa mentionez ca nu prea maninc nu am timp ma tine bebele meu ocupata de mancarica pt el ba plange , apoi e ora de esit afara si tot nu am dat jos uneori nu am pofta nici de mancare.intradevar sport asta nu am cand sotu cu munca eu cu copilu grasimi mai putin paine daca se poate deloc. Iti urez succes. Am uitat sa spun inainte sa raman insarcinata am luat produse de la aloe vera daca stii de ele eu am fost incantata de ele mai ales gelul de aloe care e bun la detoxifierea organismului si nu numai la multe e bun si am slabit de la el si sa simti ceva trebuie o cura de 3luni

Membru inregistrat la
    17.07.2012
    Postari in forum
    30
    Photo0208..jpge posibil sa fie si genetic ,depinde cum iti e organismul.parerea mea renunta la anticonceptionale, eu am luat acum 6 ani si m-am facut stii cum.....plus ca ma simteam si rau de la ele si am zis stop. Incearca produsele de la aloe vera. Intra pe site-ul aloe vera si iti da toate produsele si citesti despre ele. Fffbun e sapunul lichuid aloe vera pt bebe folosit la baita baiatul meu acu 3 luni a avut cateva eczeme medicul de aici din londra a zis ca e normal si am incercat o suta de creme si nimic dar cu sapunul aloe nu mai are nimic i sa curatat pielea si si noi folosim sotul toata fam. Incearca
    Modificata de costy11; 17.07.2012 la 14:49:18.

Membru inregistrat la
    17.07.2012
    Postari in forum
    30
    Costy e numele sotului asa am facut inregistrarea . Numele meu e lenuta

Floricica Nou Venita jojo24's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.07.2011
    Postari in forum
    19
    Citat Postat de ancatavi Vezi mesajul
    Buna fetele !!! Imi cer scuze pt acest mesaj deoarece stiu ca mai este discutat de multe ori pe acest site.Va rog sa ma ajutati cu o cura de slabire nu foarte complicata (sa nu stau sa ma infometez)pentru ca dak recurc la dieta cu infometara dupa pun kg la loc si nici cu pastile.Eu am 22 de ani am 60 de kg si 163 cm ,nu trebuie sa slabesc foarte mult undeva la 6-8 kg si principala cauza este soldurile si burtica.Tin sa mentionez ca folosesc anticonceptionale Yasmin si presupun ca din cauza lor nu pot sa dau kg jos.De 2 ani de zile incerc sa dau jos kg luate in plus da fara rezultate .In ultima zi de sarcina am acut 59kg pe care nu am reusit sa le dau jos nici pana acum,dau jos 2-max 3 kg apoi revin iar la 59 60 kg.Ce cure imi recomandati care sa aiba rezultate vizibile ?
    anca, te inteleg prea bine. si eu am avut batai de cap ca sa dau jos kg mai ales dupa sarcina. am reusit in cele din urma (am dat jos aprox. 5 kg in 1 1/2 luni) insa nu cu infometare pt ca asta niciodata nu functioneaza, nici prin sport pt. ca eu una nu aveam timp cu un copil mic sa ma duc sa alerg asa ca am fost la nutritionist, mi-au facut analizele ca sa vada ce sa imi recomande si apoi mi-au dat un regim personalizat (pt. ca eu nu pot sa ma abtin de la carne).
    deci daca vrei sa slabesti nu rapid si nesanatos ci cu rabdare dar cu rezultate pe termen lung, eu zic sa mergi in directia asta. Eu pot sa ti-o recomand pe dna dr stoica magdalena, la care am fost eu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari