Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91

Senzatie de foame continua

Dragi mamici, am decis sa scriu despre problema mea poate mai sunt mamici care au trecut prin asa ceva. Dimineata nu pot sa mananc aproape nimic, dar in schimb dupa amiaza mananc continuu!!! Am o stare de foame continua! Am incercat sa ma abtin dar mi se face rau, adica am stari de ameteala si nu sunt in stare de nimic. Anul trecut in vara am luat acele pastile de slabit chinezesti si am reusit sa dau jos 5kg. Acum nu-si mai fac efectul! Am 34 ani, 1,53cm si 63kg!!! cu 10kg mai mult. orice dieta mi se pare un calvar! Ce e de facut?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Miha, eu zic ca cea mai mare greseala pe care o faci este sa nu ai un mic dejun consistent. Nici eu nu am pofta de mancare dimineata, dar au fost situatii in care am fost nevoita sa o fac si am reusit.
    Eu acum nu am probleme cu greutatea (am 60kg si 1.72m) dar candva am avut si stiu exact cum este sa vrei sa slabesti si sa nu reusesti...
    Eu am reusit sa scap de acest calvar in momentul in care nu am mai facut din greutatea mea o prioritate. Atunci cand am realizat ca sunt si alte probleme mai importante, in momentul in care am vazut ca sotul meu (iubitul meu pe vremea aceea) s-a indragostit de mine chiar daca aveam 20 kg in plus, m-am relaxat si am reusit sa am o viata sanatoasa. Cu cat te gandesti la faptul ca vrei sa slabesti, cu atat iti e mai greu sa o faci. Inainte de toate trebuie sa fii fericita in corpul tau asa cum este iar dupa aceea, relaxata fiind, trebuie sa incepi sa ai un mod de viata sanatos...
    Eu acum mananc la orice ora, orice, dar nu oricat. NU imi refuz absolut nimic, dar nu pot sa spun ca fac abuzuri. Si, oricum, la greutatea pe care o am, imi permit de multe ori sa ma rasfat.
    Eu zic ca secretul este sa te relaxezi.

A, si sa nu uitam: obligatoriu mic dejun sanatos si consistent!

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de miha_mika Vezi mesajul
    dragi mamici, am decis sa scriu despre problema mea poate mai sunt mamici care au trecut prin asa ceva. dimineata nu pot sa mananc aproape nimic dar in schimb dupa amiaza mananc continuu!!! am o stare de foame continua! am ancercat sa ma abtin dar m-i se face rau, adica am stari de ameteala si nu sunt in stare de nimic. anul trecut in vara am luat acele pastile de slabit chinezesti si am reusit sa dau jos 5kg. acum nu-si mai fac efectul! am 34 ani, 1,53cm si 63kg!!! cu 10kg mai mult. orice dieta m-i se pare un calvar! ce e de facut?
    rezolva situatia 100%.......https://www.copilul.ro/forum/cafenea...nac-12801.html

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Ori este din cauza mic-dejunului, care lipseste cu desavarsire, ori este ceva nitel mai serios. O problema cu insulina, organismul are in mod constant nevoie de energie, dar nu reuseste sa fabrice insulina in masura in care ar trebui (stii ce este, nu?) si solicita mancare mereu. DE aici si senzatia de rau, greata, voma in clipa in care nu mananci. Scade glicemia.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Prin situatia asta cred k trec multe dintre noi. si eu m am cam ingrasat din acest motiv. bine ca iarna am mai multa pofta de mancare decat iarna.eu am starea de a manca ceva mai tot timpul , tot asa dupa ora pranzului,dar eu cred ca de plictiseala mai degraba.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    cand e vreme urata afara si nu pot iesi cu fetita toata ziua stau cu, capul in frigider.....mi-e foame tot timpul....dar cand e ziua de curatienie si facut mancare nu mananc nimic toata ziua si nu imi e foame...si eu cred ca tot de la statul de geaba, plictiseala provoaca foamea :) acum imi fac de lucru tot timpul prin casa sa uit de mancare.....

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    aceiasi problema am avut o si eu ,dar pentru ca la un moment dat nu ma mai suportam pentru ca am ramas cu 8 kg dupa nastere fata de dinainte de a ramane insarcinata ,mi am impus eu sa mi fac un progam de masa si sincer merge doar daca ma tin de el si incet incet mi a disparut acea pofta de mancare nebuna si kilogramele incep sa dispara,dar,trebuie sa specific ca aproape in fiecare zi merg la cumparaturi si stau si cate o ora prin oras ,deci trebuie si putina miscare

miki00
    Guest
    Pot sa-ti spun din proprie experienta ca procedezi gresit. Trebuie sa ai mic dejun intotdeauna, ceva de genul cereale cu o cana de lapte, o felie de piane cu marmelada, miere etc .Incearca sa iei pe la 10 o gustare (un sandvis ), pranz, fructe cate vrei dupa amiaza, cina si iar fructe. Eu am trecut prin ceea ce ai trecut tu si am pus ZECI de kilograme pe mine. Nu mancam nimic dimineata, doar cafea. Dupa pranz incepeam sa deschid frigiderul si ce e mai rau mancam seara tarziu si consistent.Iti spun ce a functionat la mine (am dat jos 36 de kg de anul trecut dina vara pana acum), sfaturi pe care mi le-a dat nutritionistul meu:
    Incearca sa mananci cate ceva din 3 in 3 ore, ceea ce iti place dar fara sa exagerezi.Mananca si multe legume care iti umplu stomacul si iti dau senzatia de satietate. Avand de munca in "permanenta" stomacul isi va regla activitatea si in timp, daca esti perseverenta, iti vor disparea ametelile si pofta de mancare continua.

In concluzie, secretul sta intr-un program de masa regulat.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    La mine micul dejun e sfant nu trec peste el,pranzul recunosc il mai sar si ultima masa de seara o iau pe la 19(la 18 ar fii ok) dar atunci suntem toti acasa si luam cina.Peste senzatia de foame treci cu usurinta daca urmezi un regim alimentar corect.Eu dupa ce am nascut am ramas cu 10kg in plus dar in timp le-am dat jos destul de usor,acum dupa 9 luni de la nastere am 53kg la 1,60 si ani am 37,cand imi era foame rontaiam morcovi si mere la greu.Ca sa scap de kg m-a ajutat Darius piticul meu care nu sta o clipa locului.

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    Citat Postat de miha_mika Vezi mesajul
    dragi mamici, am decis sa scriu despre problema mea poate mai sunt mamici care au trecut prin asa ceva. dimineata nu pot sa mananc aproape nimic dar in schimb dupa amiaza mananc continuu!!! am o stare de foame continua! am ancercat sa ma abtin dar m-i se face rau, adica am stari de ameteala si nu sunt in stare de nimic. anul trecut in vara am luat acele pastile de slabit chinezesti si am reusit sa dau jos 5kg. acum nu-si mai fac efectul! am 34 ani, 1,53cm si 63kg!!! cu 10kg mai mult. orice dieta m-i se pare un calvar! ce e de facut?
    zici ca ai ameteli daca nu mananci...cu setea cum e?iti simti gura uscata des? o fi glicemia...
    dar mai bine zis statul acasa .cand vom incepe din nou serviciul si vom alerga intre copii treburi casnice si munca ,cred ca nu mai stam sa mestecam toata ziua asa cum facem acum :)
    Modificata de gabryoleta; 15.01.2012 la 17:18:00.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    glicemia e buna! mi-am facut analize recent. asa e cand stai in casa mai mult. sper sa scap de asta cand incep serviciul! va multumesc tuturor mamicilor!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari