Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Incaruntirea prematura. Ce masuri luam?

In general, incaruntirea este asociata inaintarii in varsta, insa nu de fiecare data de vina este varsta. Astfel ca primele semene de incaruntire prematura pot sa apara chiar din adolescenta, incepand cu varsta de 18 ani si pana la 30 -40 de ani.

In general, incaruntirea prematura apare pe fond genetic, astfel ca daca unul din parinti sau din bunici a incaruntit timpuriu sansele sunt destul de mari sa se intample si la tine.

Apoi, acest fond genetic este ajutat si de stres, anxietate, depresie, o alimentatie si o dieta necorespunzatoare dar si o stare de tensiune indelungata.

In principiu explicatia ari dii ca celulele cu pigment care se afla la baza fiecarui fir de par, produc culoarea parului, iar incaruntirea apare atunci cand pigmentul culorii, melanina, nu mai este produs in foliculii de par.

Partea pozitiva este ca incaruntirea prematura se pare ca este un semn de longevitate.

mischa2000
    Guest
    aha ... deci o sa traiesc mult ... :)

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Eu am avut o colega in liceu cu parul carunt...a inceput sa incarunteasca de la varsta de 10 ani

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Si o colega de serviciu(23 ani) al prietenei mele din cauza unui soc i sa albit parul si i sa incretit efectiv peste noapte...au fost socati cand au vazut-o
    Ia murit fratele din pacate.

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    BUUNN...cum eu sunt o optimista...ma uit tot in partea plina a paharului si astept sa traiesc mult.:))))))

Aaa, se mai spune ca oamenii care incaruntesc de tineri sunt norocosi si destepti!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    La mine in familie si bunicul si mama au incaruntit devreme deci cred ca si eu o sa mostenesc treaba asta, deocamdata nu se vad fire albe la orizont insa ma si vopsesc frecvent

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    hahahaha... o sa traiesc mult?! am inceput sa incaruntesc pe la 26 de ani si acum mai bine de jumatate din par e alb...noroc cu vopseaua, ca altfel....:))))))))))))))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari