Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Burtica dupa cezariana

Am vazut ca multe mamici care au nascut prin cezariana se plang de burtica, in special de faptul ca nu reusesc sa scape de ea.

Ei bine si eu ma numar printre mamicile care au nascut prin cezariana si au ramas cu burtica, la cat sunt eu de slaba e chiar curios cum am ramas eu cu burtica dar ce sa fac. Ideea este ca nici nu m-am stresat foarte tare pentru ca fiind slaba nu se vede asa de tare insa tot este inestetica si as vrea sa va intreb cum scapam de burtica dupa cezariana?

Am incercat sa fac abdomene insa cum am probleme mari cu spatele nu am putut sa le fac in final.

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    si eu am burta la mine nu mai e burtica si sincer mai fac cate ceva abdomene si bicicleta zilnic si mai tin si monti ca sa ma slabim dar astept primavara ca sa ies iar cu carutul la plimbare

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Cristina eu n-am zis ca este o regula, ci doar ca am auzit multe mamici care au nascut prin cezariana care se plangeau de asta

iubytzik22
    Guest
    [QUOTE=cristina16;2464837]Si eu am nascut prin cezariana si nu am burta deloc...chiar nu am auzit ca daca nasti prin cezariana ai ramane cu burta...eu stiu persoane care au nascut normal si au o burtaaaaaaaaaaa. Nu vad o logica in faptul ca daca ai cezariana sa ramai cu burta si daca nasti normal sa nu ramai...poate o fi si nu stiu eu.[/QUOT
    Poate ca cele care nasc prin nastere naturala si sunt dinaintea sarcinii mai plinute raman cu burtica ca in rest nu raman cu burtica...eu inainte sa nasc aveam vreo 54-55 ca si acuma si am o burtica....si se vede aiurea..plus ca sunt lata in solduri si am niste picioare subtiri.....si se vede aiurea...mai arare cazurile cu cele care nasc prin cale naturala decat prin cezariana......ca la cezariana te taie pe uter ......si nu te mai poti masa pe burta dupa nastere cum o faCI la nasterea naturala.....
    Modificata de iubytzik22; 08.02.2011 la 22:55:41.

Floricica Cu Vechime organza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    7.260
    Eu am 2 cezariene la purtator;)))..İar acum v-a urma a treia.
    Reteta mea..eu nu am ramas cu burta..ba chiar eram o super sexi cu rochii,mulate,bluze...
    Eu f. mult dansez; poate va mira dar este in primul rand un hobby..si chiar practic acasa in oglinda..cel mai bun si care eu dansez..e muzica orientala.Corpul lucreaza f.mult.Deci,bagati cat de des dansul din burıc...Va pup si sper sa va refaceti asa cum va dorıtı

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de organza Vezi mesajul
    Eu am 2 cezariene la purtator;)))..İar acum v-a urma a treia.
    Reteta mea..eu nu am ramas cu burta..ba chiar eram o super sexi cu rochii,mulate,bluze...
    Eu f. mult dansez; poate va mira dar este in primul rand un hobby..si chiar practic acasa in oglinda..cel mai bun si care eu dansez..e muzica orientala.Corpul lucreaza f.mult.Deci,bagati cat de des dansul din burıc...Va pup si sper sa va refaceti asa cum va dorıtı
    asta stiou ca si mie imi place sa dansez mai ales pe muzicA orientala......ia sa imi dai si mie niste melodii de-ale voastre...

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu nu cred ca exista femei slabe si cu burta de la nasterea prin cezariana....burtica au cele plinute oricum ar fii nascut....nu puteti zice ca cele care au nascu natural nu au ramas cu burtica si sunt plinute....eu am nascut cu cezariana si nu am burta deloc dar nu sunt nici grasa...cand avean 70 de kg normal ca aveam si burta...ca orice gras e cu burta...acum am 55 kg si fara burta normal....poate ca e putin pielea mai moale in zona burtii pt ca am cateva vergeturi...dar in rest sunt plata....nu zic ca nu fac nimic....bag in fiecare seara cate 15-20 abdomene...si mai alerg ziua pe banda max 30 de min dar nu zilnic ca nu am timp.....eu am purtata buriera de la o sapt dupa nastere timp de 6 luni ....o dadeam jos doar atunci cand ma spalam si o schimbam sa o bag la spalat ca aveam vreo 4 buc...

Floricica Cu Vechime organza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    7.260
    İubytyk..o sa-tı trimit....dar poti cauta mai exact pe youtube; asena,didem..Sunt super dansatoare..si muzica e ok.

iubytzik22
    Guest
    [QUOTE=cristina16;2465064]
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul

Iubitzica...eu sunt normala ca si greutate in solduri dar am picioarele cam plinute, nu sunt grase dar eu de cand ma stiu visez sa fiu mai lata in solduri si sa am picioarele subtiiiiiiiiiriiiiiiiiiiii...fiecare viseaza ce nu are:)))))
    Lasa ca eu cand ma ingras pun totul la burtica ....si cand slabesc, se duce tot........ si e cam aiurea...ca soldurile sunt late, burtica mare si picioarele subtiri...combinatia ideala....:)))))

Floricica Nou Venita maridaniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2014
    Postari in forum
    2
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Am vazut ca multe mamici care au nascut prin cezariana se plang de burtica, in special de faptul ca nu reusesc sa scape de ea.

Ei bine si eu ma numar printre mamicile care au nascut prin cezariana si au ramas cu burtica, la cat sunt eu de slaba e chiar curios cum am ramas eu cu burtica dar ce sa fac. Ideea este ca nici nu m-am stresat foarte tare pentru ca fiind slaba nu se vede asa de tare insa tot este inestetica si as vrea sa va intreb cum scapam de burtica dupa cezariana?

Am incercat sa fac abdomene insa cum am probleme mari cu spatele nu am putut sa le fac in final.
    Buna, eu am ramas dupa sarcina cu o burtica imensa si dupa ce am incercat nenumarate diete care mai mult mi-au distrus sanatatea, am mers la clinica dr. Dobos si m-a sfauit sa fac o abdominoplastie. Acum corpul meu si-a recapatat forma, iar acum pot purta orice si sunt mult mai fericita mai ales ca nu mai trebuie sa ma ascund in haine cu cateva numere mai mari. Eu am descoperit clinica cu ajutorul site-ului domnului doctor si mi-a fost de mare ajutor asa ca vi-l las si voua Bine ati venit!. pup!

princess
    Guest
    Si cele care nu vor operatii estetice si nici sa faca reclama vreunei clinici, cu ce se aleg?

Uite eu sunt una dintre alea slabe si cu burta, adica la cei 1,60 m ai mei, de la 50 de kg in sus imi apare burta pentru ca orice kg in plus se depune ACOLO.
    Am avut 3 operatii dintre care doua cezariene si una la muschiul abdominal: dupa doua dintre ele am purtat burtiera si a fost ok, dar dupa una dintre ele (cezariana) n-am purtat si a ramas horror, mi se revarsau muschii pe dinafara (asta in conditiile in care am luat doar 6 kg in cursul sarcinii deci nu eram grasa). Deci clar sfatul meu e: in primul rand burtiera, apoi treptat sport si grija la alimentatie. Si daca suntem predispuse la burta chiar si slabe fiind, va trebui sa avem grija toata viata sa scapam de ea.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari